Naš učinak u kvalifikacijama za Rio de Janeiro bio je ustvari 100 %, kvote smo ispunili u svih sedam disciplina u kojima su CRO jedra pokušala ostvariti olimpijsku normu u ovom ciklusu. Ovoga ljeta našem ženskom skiffu u 49eru, posadi Enia Ninčević i Marina Dujmović, koje su ostale prve ispod crte kvota, Svjetski jedriličarski savez ponudio je mjesto na OI zbog otkaza jedne bolje plasirane posade, međutim nažalost zbog ozljede flokistice Dujmović morali smo se zahvaliti na ponudi.
Boje Hrvatske u Rio de Janeiru 2016. brane:
Muški samac Laser: Tonči Stipanović
Ženski samac Laser Radial: Tina Mihelić
Muški dvojac 470: Šime Fantela i Igor Marenić
Muški teški samac Finn: Ivan Kljaković Gašpić
Muški skiff 49er: Pavle Kostov i Petar Cupać
Muška daska RS:X: Luka Mratović
Hrvatska jedriličarska olimpijska misija broji ukupno 22 člana: sportaši, treneri, medicinsko osoblje, logistička potpora. Zbog udaljenosti olimpijskog sela od borilišta u Marini da Gloria većina reprezentacija smještena je u apartmanima u okruženju borilišta, pa tako i mi.
Format i raspored natjecanja
Olimpijska regata traje od 08. do 18. kolovoza. Sve discipline jedre deset plovova + plov za odličja, tijekom šest dana. Prvo mjesto nosi jedan bod, drugo dva, treće tri, itd. Što manje bodova to bolji plasman. Svaka posada ima pravo brisati iz ukupnog zbroja bodova svoj najlošiji plasman. Samo se plov za odličja ne može odbaciti. Taj finalni plov boduje se dvostrukim bodovima, primjerice drugo mjesto nosi četiri boda. U finale ulazi deset najboljih, bodovi se iz uvodnih jedrenja prenose, što znači da teoretski medalje mogu biti odlučene i prije samog finala, ako netko bude jako dominantan. Jedri se na šest regatnih polja u zaljevu Guanabara. Sjedište regate je u Marini Da Gloria. Startevi su svaki dan predviđeni u 13 sati po lokalnom vremenu, dakle u 18 po hrvatskom.
Daskaši i laseraši startaju 8. kolovoza, 9.08. prvi je dan natjecanja za Finn, 10.08. isplovljava i 470, prvi dan natjecanja za 49er je 12.08. Redom kako su počeli, tako i završavaju. Prva finala su na rasporedu 14.08., zadnje 18. kolovoza, s tim da je 19.08. rezervni dan u slučaju da se natjecanje zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta ne može održati dan ranije kako je predviđeno. Sva finala imaju rezervni dan.
Discipline u Riu 2016.
Muški samac Laser jedna je od najpopularnijih klasa i na svakoj regati ima najveću flotu, stoga s pravom je zastupljena s najviše jedrilica na OI, u Rio de Janeiru 46. Preko 150 Lasera poslaganih i spremnih za isplovljavanje zaista je impresivan prizor. Pomalo sirova jednostavnost ove jedrilice u prvi plan stavlja taktiku, strategiju i fizičku pripremljenost. Velika je i flota ženskog samca Laser Radiala, koji se od muškog Lasera razlikuje samo po manjem jedru. U Riu broji 37 natjecateljica. Za žene je ovo fizički vrlo zahtijevna jedrilica i više i teže jedriličarke profitiraju u uvjetima jakog vjetra. Jedriličari su uglavnom visoki oko 1.80 – 1.90 i teški 80ak kg, kod jedriličarki poželjna je visina preko 1.70 i težina oko 70 kg. Laser i Laser Radial imaju jedno jedro.
Muški i ženski dvojac 470 spada u tehničke klase, što znači da iziskuje iznimno puno rada i na kopnu i na pripremi jedrilice, možda najviše od svih klasa. 470 ima tri jedra – glavno, flok i spinaker i može postizati brzine od oko 20 čvorova. Posadu čine kormilar i flokist. Idealna posada teška je oko 130-135 kilograma. Kormilari su u pravilu niži i lakši, a flokisti viši i teži. U Rio de Janeiru nastupa 26 muških i 20 ženskih posada. Jedrilica je identična za obje konkurencije.
Katamaran Nacra 17 eksperiment je ovog olimpijskog ciklusa. Ne zbog toga što je riječ o dvotrupcu, katamarani imaju već olimpijsku tradiciju, u novije vrijeme ispali su iz programa samo u Londonu 2012., eksperiment počiva na tome da u Nacri jedri dvočlana mješovita posada, muškarac i žena. U prošlosti bilo je situacija da su neke discipline bile označene kao Open, dakle mogli su nastupati muškarci i žene ravnoravno, međutim u iznimno rijetkim slučajevima se događalo da su se jedriličarke upustile u megdan s jedriličarima. Open discipline su u međuvremenu ocijenjene u potpunosti besmislenima, pa je nova ideja upravo mješovita posada koja će debi imati u Riu. Nacra 17 vrlo je atraktivna, postiže velike brzine. Ovaj katamaran raspolaže s tri jedra – glavno, flok, genaker. Idealna težina posade je oko 130 kg.
Muški teški samac Finn fizički je vrlo zahtijevan, i ako nemate barem 1.90 m visine i oko 100 kilograma opakih mišića na ovu klasu ne trebate niti pomišljati. Finaši svoj brod popularno vole opisati kao spravu za mučenje. Za razliku od Zvijezde koja se nije uspjela prilagoditi suvremenim tekovinama sporta pa je stoga i ispala iz olimpijskog programa Finn je uspješno primijenio nove tehnologije i materijale te je konstantnim inovacijama uspio ostati dio olimpijskog programa, već preko 60 godina. Finn ima jedno jedro. Flota na OI 2016. broji 23 kormilara.
Skiff 49er suprotnost je tradicionalnim klasama. Jedna od najmlađih olimpijskih jedrilica, vrlo ekstremna, fizički na rubu akrobatike, traži maksimalno spretne jedriličare. Postiže velike brzine, i do 30 čvorova, niz vjetar s genakerom. Mnogi su mišljenja da je upravo ovakva vrsta jedrenja, stalno na rubu preživljavanja, ono što bi trebalo biti budućnost olimpijskog jedrenja. Na Olimpijskim igrama 2016. i žene će po prvi put jedriti u skiffu. Posada u 49er-u se sastoji od kormilara i flokiste, visine oko 1.80 -1.90, teški 75 – 80 kg, ženske posade naravno nešto su lakše i niže. 49er ima tri jedra – glavno, flok i genaker. Muški i ženski 49er razlikuju se u veličini jedrilja, jedra s kojima jedriličarke barataju nešto su manja. Po 20 muških i ženskih posada ima pravo nastupa na OI 2016.
Velike brzine postižu i daskaši u klasi RS:X, također disciplina koja ima i mušku i žensku konkurenciju. Analize pokazuju da daskaši spadaju u fizički najspremnije sportaše među svim olimpijskim sportovima. Bilo da je riječ o slabom ili jakom vjetru ova disciplina iziskuje puno snage i izdržljivosti. Jedino što razlikuje mušku i žensku dasku je veličina jedra. 36 surfera i 26 surferica nastupaju u Riu.