Uzroci, lječenje, prevencija

Oniholiza - odvajanje nokta od podloge

Oniholiza je poremećaj kod kojeg se nokat spontano odvaja od podloge. Proces obično počinje od slobodnog ruba i napreduje prema korijenu nokta, rijetko je obrnuto. Nokat se može odvajati od donjeg ležišta nokta (donje plohe) i/ili bočnih ploha. Češće se javlja kod žena, obično u odrasloj dobi.

Oniholiza -   odvajanje nokta od podloge
Uzroci oniholize

Oniholizu mogu uzrokovati unutarnji, vanjski, nasljedni i nepoznati (idiopatski) uzroci. Najčešći je uzrok produženo izlaganje vlazi i ponavljana trauma, npr. navika kuckanja prstima po podlozi, tipkanje po tastaturi ili kasi.

Pribor za manikiranje također može uzrokovati odvajanje ako povrijedi kožicu i dopusti uvlačenje vlage. Neke bolesti i lijekovi također uzrokuju oniholizu.

Sustavne bolesti i stanja koja mogu uzrokovati ovaj poremećaj su:

- amiloidoza i multipli mijelom
- anemija zbog manjka željeza
- bronhiektazije
- diabetes mellitus (šećerna bolest)
- eritropoetska porfirija
- histiocitoza X
- hipertireoza
- hipotireoza
- ishemija: oštećenje periferne cirkulacije
- izljev u prsištu
- lupus erythematosus
- neuritis (upala živca)
- pelagra
- pemphigus vulgaris
- porphyria cutanea tarda
- psorijatični artritis
- Reiterov sindrom
- sarkoidoza
- sklerodermija
- trudnoća

Dermatološke bolesti:

- psorijaza- lichen planus
- dermatitis
- hiperhidroza
- prirodjeno zadebljanje nokta (pachonychia congenita) i ostali prirođeni poremećaji
- pemphigus vegetans
- lichen striatus
- atopijski dermatitis

Neoplastički poremećaji:

- karcinom skvamoznih stanica ležišta nokta
- karcinom pluća

Vanjski čimbenici:

- mehanička trauma, ponavljani mehanički udarci
- kemijska trauma
- izlaganje raznim kemikalijama, npr. kozmetičkim proizvodima kao što je 1-2 posto formaldehid, metil metakrilat monomer, razna sredstva za jačanje noktiju, polimerizirano etilcijanoakrilatno ljepilo koje se koristi za umjetne nokte, lakovi za nokte), benzinu, acetonu, razrjeđivaču, tioglikolatu, hidorksilamin sulfatu u razvijaču
- kontaktni dermatitis zbog dugotrajnog kontakta s vodom, šećerom u pekarama/slastičarnama i izlaganju destruktivnim otrovima (npr. fluorna kiselina)

Biološki/mikrobni čimbenici:

- kožne bolesti, dermatofitoze, npr. infekcija s gljivama Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes te infekcija kvasnicama, Candida albicans
- bakterijska infekcija (bakterija Psudomonas)
- virusna infekcija (herpes simplex)Lijekovi koji uzrokuju oniholizu

Nakon uzimanja nekog lijeka i izlaganja sunčevu svjetlu može nastati oniholiza (fotooniholiza). Ti lijekovi mogu biti: tetraciklini, psoraleni, fluorokinoloni, kloramfenikol, klorpromazin, klortetraciklin, oralni kontraceptivi.

Moguća je i foto-reakcija bez uzimanja lijekova, spontano nakon izlaganja sunčevu svjetlu ili ako postoji porfirija pa nakon hemodijalize.Oniholiza uzrokovana svjetlom koja nije posljedica foto-reakcije može nastati nakon izlaganja doksorubicinu, kaptoprilu, bleomicinu, 5-fluorouracilu, retinoidima, tetraciklinima, etopozidu, paklitakselu, hidroksilaminu.

Ostali čimbenici

Odvajanje nokta od podloge može biti posljedica nasljedne oniholize, nasljedne djelomične oniholize, utisnuća stranog tijela, a uzrok može biti i nepoznat.

Simptomi oniholize

Nokti su glatki, čvrsti i bez znakova upale. Ne radi se o bolesti samog tkiva nokta pa nokat nije promijenjene boje. Promjena boje na donjoj površini nokta (diskoloracija) ukazuje na infekciju.

Nokat se najčešće počinje odvajati na slobodnom rubu i napreduje prema korijenu. Iznimku npr. čini psorijaza noktiju kod koje odvajanje počinje na korijenu nokta; ovaj se simptom naziva onihomadeza (onychomadesis).

U rijetkim slučajevima odvajanje je ograničeno na bočne dijelove nokta.

Dijagnoza oniholize​

Temeljem pregleda uoči se odvajanje nokta od podloge te na temelju izgleda nokta, razgovora i pregleda cijelog tijela liječnik pokušava utvrditi mogući uzrok.

Sumnja na gljivičnu i bakterijsku infekciju obično vodi ka provođenju različitih testova za mikrobiološko dokazivanje uzročnika.

Dio nokta se može uzeti za histološku pretragu kojom se procjenjuje izgled tkiva nokta pod mikroskopom te traže eventualna odstupanja od normale.

Liječenje oniholize

Liječenje se provodi ovisno o stanju koje je uzrokovalo oniholizu - liječi se osnovna bolest. Prehrana treba biti raznovrsna i sadržavati sve potrebne minerale i vitamine, osobito kalcij.

Promjene obično nisu trajne, ali su potrebni mjeseci da se riješe.Odvojene nokte je potrebno odrezati blizu hvatišta.Odvojeni nokat se neće ponovno vratiti na svoje mjesto već je potrebno čekati da naraste novi nokat, a za to je potrebno četiri do šest mjeseci prstima na ruci, a dvostruko duže nožnim prstima.

Ukoliko se oniholiza ne liječi, u nekim slučajevima, osobito upalnim, mogu nastati ožiljci ležišta nokta koji kasnije remete njegov normalan rast. Ako se ne radi o infekciji, može se dati injekcija kortikosteroida u korijen nokta svako četiri tjedna, ukupno četiri do šest puta.

Kako je riječ o bolnom postupku potrebno je dati lokalni anestetik. Nastavak ovakvog liječenja ovisi o tome je li se bolest povukla ili se nokti nastavljaju odvajati nakon završetka terapije. Primjena koritkosteroidnih masti je mnogo manje učinkovita.

Postojanje gljivične infekcije najčešće osim lokalnih lijekova zahtijeva i uzimanje tableta.Prehrana bogata karotenom dokazano poboljšava stanje noktiju.

Prevencija oniholize​

Preventivne mjere uključuju:
- skraćenje noktiju toliko da se ne oštećuju kuckanjem prstiju
- nošenje gumenih rukavica prilikom izlaganja vodi ili vlazi
- izbjegavanje dodira s kemikalijama kao što je razrjeđivač, aceton i po mogućnosti sve druge kemikalije nabrojene u uzrocima.

Ako je nužno biti u dodiru s njima, potrebno je to maksimalno skratiti i po mogućnosti nositi rukavice, piše centarzdravlja.hr.
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: pixabay
  • Objavljen: 30.06.2017 09:00
  • Posljednja izmjena: 30.06.2017 09:07

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.