Samo prošle godine zabilježeno je četiri puta više slučajeva ugrožavanja sigurnosti zračnog prometa uporabom laserskih zraka u odnosu na 2010. godinu. Prema prikupljenim podacima, ugrožavanje zračnog prometa događa se i najizraženije je tijekom kritičnih faza leta, odnosno tijekom faze polijetanja i slijetanja zrakoplova, pri čemu se izvor laserskih zraka, prema tvrdnjama pilota, nalazio u bližoj okolici aerodroma.
Kako su nam kazali iz
Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo (CCAA) koja je nadležna za nadzor sigurnosti zračnog prometa, laserske zrake najčešće su korištene u blizini zračnih luka
Zagreb, Split, Zadar i Dubrovnik. 'Na svjetskoj, ali i na našoj razini ovaj trend je svakako u jačanju. Tako propisani obvezni izvještaji o održavanju sigurnosti izdvajaju izvješće o ugrožavanju laserima kao zasebnu kategoriju. Na svu sreću, na samom području Zračne luke Dubrovnik nismo nikada dobili izvješće o takvom događaju. Naravno, naše osoblje nije ni u mogućnosti izvijestiti o tome jer oni to ne mogu vidjeti, nego o tome uglavnom izvještava pilot zrakoplova. Do sada još niti jedno takvo izvješće nismo dobili' kazao nam je
Lukša Lukšić iz Zračne luke Dubrovnik.
Na pitanje kako se onda u izvješću CCAA ipak spominje Dubrovnik, Lukšić kaže kako su ipak imali jedan slučaj, no on nije zabilježen u samoj blizini zračne luke.
Usmjeravanje zrake prema zrakoplovu ili samoj pilotskoj kabini može rezultirati odvlačenjem pažnje pilota, jakim bljeskovima na vjetrobranskom staklu, mogućnosti zasljepljenja pilota te nekontroliranim reakcijama pilota.
'Zabilježen je jedan slučaj laserskog ugrožavanja, 2012. godine, ali nije se odnosio na samu Zračnu luku Dubrovnik već na zonu preleta oko povijesne jezgre Grada Dubrovnika, na što su vjerojatno i mislili iz agencije, zato što je to njima događaj koji je u konačnici prijavljen u radarskoj kontroli ZL Dubrovnik, no naglašavam nije se dogodio u blizini ZL Dubrovnik.' kaže Lukšić te nastavlja
'Sad je li to bila zraka lasera ili nešto drugo ne možemo sa sigurnošću utvrditi. No, inače je to jako opasno pogotovo u završnom prilazu kad zrakoplov treba dotaknuti pistu. Ovo što se dogodilo negdje na ruti definitivno jest ugrožavanje sigurnosti, ali ne u tolikoj mjeri kao da se primjerice dogodi u onom presudnom trenutku slijetanja.' objašnjava Lukšić.
Ističe kako su takvi trendovi više izraženiji u većim urbanim sredinama nego kod nas.
Iz CCAA potvrđuju kako takve radnje predstavljaju ozbiljno ugrožavanje sigurnosti leta zrakoplova te se u državama u kojima je to zabilježeno poduzimaju, osim preventivnih i rigorozne represivne mjere poput zatvorske kazne ili visokih novčanih kazni.
'Kroz navedene aktivnosti, a u suradnji s nadležnim državnim tijelima unaprjeđuje se i sustav reaktivnog/represivnog djelovanja je uspostavljen 2010. i 2011. god. u cilju detekcije konkretnih osoba ili objekata vezanih uz usmjeravanje laserskih zraka prema zrakoplovu te primjenu odgovarajućih, zakonom propisanih kaznenih mjera' navode iz CCAA.
Što se događa u glavama pojedinca ili skupina koji na takav sulud način ugrožavaju sigurnost zračnog prometa? Odgovor smo potražili kod kliničkog psihologa, Božice Raguž Staničić.
'Ako netko ima takav poriv da vrši ometanje takvog jednog navigacijskog stroja možemo samo pretpostaviti kako je riječ o nekim poremećajima ličnosti. Takav motiv može samo govoriti o tome. Možda je preoptimistično reći da postoji neka znatiželja ili da postoji nekakav istraživački duh. Mislim kako se prije radi o motivu koji nema nikakav pozitivan predznak, nego je zaista riječ o negativnom porivu koji proizvodi tu neku vrstu adrenalina koji postaje sam sebi nekakav motivacijski faktor' smatra Raguž Staničić te dodaje kako osobe koje se bave takvom vrstom zabave teško reagiraju na terapijske metode. Uglavnom reagiraju na restriktivne mjere, dakle na zakone i oštrije mjere i sankcije.