Ipak, iako je na vlasti 'lijeva vlast' koja bi trebala biti socijalno osjetljiva i štititi radnička prava, koalicija koja je u svečanoj noći osvajanja valsti obećala pred tv kamerama 'da neće biti otpuštanja', otkazi se u dijele svaki dan, bez milosti, bez sućuti, bez milosrđa.

Zanimljivo je da se već na početku 2012. pojavio obazac po kojemu su sami radnici ili uprave tvrdili da mogu izvući tvrtke iz duga, ali su unatoč tome likvidrani po nalogu Vlade. Podsjetimo, kada je pred likvidacijom bilo najstarije hrvatsko brodogradilište u Kraljevici, osnovano 1729. godine s 460 radnika, o kojima su ovisili životi pola gradića, tadašnji gradonačlenik Josip Turina pred tv kamerama je izjavio da 'Brodogradilištu Kraljevica treba stečaj, ali s preustrojem. Upozorio je tada da likvidacija ne dolazi u obzir i ustvrdio da se pogoni prepuste radnicima koji će sami pronaći poslove'. Ishod je poznat.
Potpuno isti scenarij odigrao se mnogo puta pa i danas kada najnovija informacija Novog lista izvješćuje kako Uprava INE kani otpustiti 338 radnika, od čega sedamdesetak zaposlenika s riječkog područja – pedeset iz Rafinerije nafte i pratećih službi .Umjesto spašavanja radnih mjesta pronalaženjem zamjenskih, restrukturiranjem ili iznalaženjem novih rješenja, redovito se poseže za najlakšim i najubojitijim oružjem – otkazom. Radničko vijeće INE o programu se mora očitovati najkasnije do 9. rujna, do kada će uprava 'službeno donijeti odluku o zbrinjavanju viška radnika od kojih čak 93 ima visoku stručnu spremu, devetero ima akademsku titulu magistra znanosti, a dvoje doktora znanosti'.
Poput nekadašnjeg gradonačelnika Kraljevice prije tri godine, i danas djelatnici sindikata naftne djelatnosti INAŠ upozoravaju 'da će ti otkazi izazvati domino efekt urušavanja cijele naftne kompanije, dovesti do gašenja domaće proizvodnje i svesti Inu na trgovca uvoznim derivatima'.
Planirana otpuštanja većinom se odnose na stručne kadrove u rafinerijskoj preradi te proizvodnji nafte i plina, ističu u sindikatu i ocjenjuju da se u Ini provodi destruktivna poslovna politika, unatoč zatraženom moratoriju na strateške odluke.
'Nova otpuštanja posebno zabrinjavaju u trenutku kada ministar Vrdoljak objavljuje natječaje za eksploataciju Jadrana, a očekuju se pojačana istraživanja i u kontinentalnom dijelu Hrvatske', upozorila je predsjednica INAŠ-a Maja Rilović.
Da za otkaze nema potrebe naglašavaju i u Sindikatu naftnog gospodarstva (SING) držeći da se 'eventualni viškovi mogu riješiti kroz dugoročne programe koje Ina može podnijeti'.

Ključ problema i konačnu istinu rekao je predsjednik SING-a, Božo Mikuš, izjavivši 'Ovo što se sada događa u Ini posljedica je neznanja i nerada ljudi koji su u hrvatskoj Vladi zaduženi za Inu', prozvavši ministra Vrdoljaka kao glavnog krivca. Hrvatske članove u Upravi, kaže, ne želi u to miješati jer oni rade ono što im kaže Vrdoljak. Mikuš je pozvao hrvatsku stranu da se 'primi posla i ne skriva iza MOL-a i Mađara'.
Doista, dokle će hrvatska Vlada uništavati radnike i stručnjake? /Marina Tenžera/