PIŠE: Marina Tenžera
Koliko je teško bolesnih ljudi u Hrvatskoj koji mjesecima čekaju na preglede i operacije? HZZO je upravo odustao i od teško bolesne Anđe Marić 'jer njezinu tešku bolest upale moždane ovojnice financira samo do četvrtog stupnja'. Kako je bolest progredirala do šestog stupnja, HZZO naravno diže ruke. Iako bi sada sama trebala svaki mjesec uplaćivati 16 tisuća kuna za terapiju, lijepa voditeljica i pjevačica nije izgubila nadu i okrenula se alternativnim metodama liječenja. No, koliko je onih nepoznatih, sada osiromašenih, građana koji su čitav život uplaćivali zdravstveno osiguranje izgubilo bitku za život, čekajući mjesecima preglede i operacije?

Štoviše, samo u Splitskoj bolnici, prema podatcima iz kolovoza, bolesnici oboljeli od karcinoma koji moraju obaviti MSCT abdomena, toraksa i zdjelice kako bi se vidjelo je li njihova bolest progredirala, stagnira ili se povukla, na taj pregled moraju čekati do kraja ožujka 2015., dakle sedam mjeseci, dok magnetsku rezonanciju (MR) mozga, mogu očekivati tek krajem studenog 2015., budući da su svi termini prije toga zauzeti.
Usprkos tome što je hrvatsko zdravstvo već dugo u kolapsu, a po zagrebačkim bolnicama često nema ni konca za šivanje pri operacijama, ministar zdravstva optimistično očekuje da će upravo on tijekom nekoliko godina, računajući naravno i pobjedu Kukurikovaca na sliijedećim paralamentarnim izborima, napraviti čudo u hrvatskom zdravstvu i učiniti ga jednim od 'najboljih u Europi'.

Ne samo da ministri Zorana Milanovića više ne vide golemi jaz između vlastitih riječi i stvarnosti, već i bivši i sadašnji ministar zdravstva dokazuju kako se polako, ali sigurno, na najgorem tragu američkog zdravstva, ne samo pogoduje velikim korporacijama, već i privatizira segement po segment zdravstva. Podsjetimo, aktualni ministar zdravstva, Siniša Varga, i sam optužen za sukob interesa, na reviziju je dao čak 18 natječaja koje je raspisalo Ministrastvo zdravlja u mandatu njegova prethodnika Rajka Ostojića zbog sumnje da 'su pojedini uvjeti natječaja pogodovali određenim proizvođačima'.
Među ostalim bila je sumnjiva nabavka medicinskih uređaja za OB Pula, koji je, navodno, išao u prilog Siemensu, te i natječaj za nabavu uređaja za KBC Rijeka, koji je išao u prilog Toshibi. Riječ je o klasičnim 'namještaljkama' s visokim provizijama iz dobro poznate američke zdravstvene prakse, bez sumnje najokrutnije na svijetu. Poznato je da u Americi lobisti velikih korporacija kruže bolnicama nudeći svoje proizvode, dok same bolnice funkcioniraju kao velike privatne tvrtke s menadžerima na čelu, što upravo priželjkuje i Varga koji najavljuje da će pokušati razdvojiti funkciju liječnika od ravnatelja. 'Idemo u smjeru da liječnik, dok je ravnatelj, neće raditi s pacijentima. Mjesto ravnatelja regulirat ćemo menadžerskim ugovorom u koji bi se ugradili bonusi i malusi ovisno o uspješnosti. Ravnatelji će se odlučiti žele li se baviti liječničkim poslom ili voditi ustanovu. Iako tvrdi da s Ostojićem nije u nikakvom sukobu, i Varga je pod sumnjom nakon što mu je Vlada za trodnevni kongres primarne zdravstvene zaštite u Opatiji odobrila pokroviteljstvo i 50 tisuća kuna. Kongres je organzirao Centar za izvrsnost medicinskih struka, kojem je pak Varga bio na čelu prije preuzimanja ministarske funkcije, a koji je djelovao na istoj adresi na kojoj je i Vargina privatna ordinacija.
Dakle, ministar koji obećaje da će raščistiti kriminal i pogodovanja stranim tvrtkama u kupnji medicinskih aparata i sam je pod istražnim povećalom. Sam sebe Varga predstavlja kao stručnjaka koji je 'razbio feude po bolnicama i lobije u nabavi'. Kada je tek stupio na ministarsku dužnost, proslavio se izjavom o (ne)odgovornosti liječnika izjavivši: Naravno da su liječnici i drugi zdravstveni radnici odgovorni po Kaznenom zakonu ako učine neko kazneno djelo. Od toga nema nikakve zaštite, kao ni za ostale građane, niti je to Ministarstvo zdravlja tražilo. No, nismo suglasni da se samo zdravstvena profesija ističe kao potencijalni počinitelj kaznenih djela. Zbog toga tražimo da se u izmjenama i dopunama Kaznenog zakona ne navode samo liječnici kao profesija koja može počiniti kazneno djelo ili neka se onda nabroje sve profesije koje mogu svojim radom ugroziti život i zdravlje ljudi, od arhitekata, građevinara, strojara.
Kakve veze imaju strojari i arhitekti s liječnicima nije objasnio. Na kraju krajeva građevine se najčešće ruše od potresa, terorističkih napada, a vrlo rijetko od loše statike, za razliku od medicinske prakse, koja, na žalost, bilježi velik broj grešaka ne samo pri operacijama, već i pri pogrešnom liječenju.
Koliko je slabo upućen u stvarnost, Varga je potvrdio izjavom 'Izlaskom iz HZZO-a iz riznice ukinut ćemo avansno plaćanje i bolnice će dobivati novac po obavljenoj usluzi. Uvodimo i rok od 60 dana za plaćanje lijekova. Sve će to skratiti liste čekanja...U Rijeci i Karlovcu djeca sada čekaju do 90 dana, onkološki pacijenti ne čekaju dulje od mjesec dana'. Kada bi Varga samo pogledao portale gdje pacijenti oboljeli od raka i drugih bolesti pišu koliko doista čekaju na preglede – ne bi tako olako davao izjave. No, da uopće ne poštuje mišljenje struke pokazao je ipak i najavom uvođenja outsourcinga, kojim bi se privatizirali bolnički poslovi radnika s najnižim kvalifikacijama, čime bi se tržištu prepustilo 26, 5 tisuća radnika!
Iako je sidnikat medicinskih sestara od veljače upozoravao da je to ubitačna i opasna mjera, jer u bolnicama i dezinfekciju i hranjenje pacijenata rade za to specijalizirani čistači i kuhari, Varga potpuno nelogično u povodu tragičnog bjelovarskog slučaja kada je operaciji morala nazočiti čistačica kazao 'Nastojim razlikovati reguliranu, odnosno visoku stručnu spremu od neregulirane profesije na razini EU. U Hrvatskoj je znatan broj zdravstvenih radnika srednje stručne spreme i dosta je nemedicinskog osoblja, a ja hoću da se struka profesionalizira i da liječnici imaju status arhitekata. Profesionalne struke su profesionalne struke i one trebaju biti regulirane zakonom kao u ostatku Europe. Pogledajte bjelovarski slučaj – vrlo dugo smo slušali u Hrvatskoj kako su spremačice iznimno jako specijalizirane i da zato one ne mogu imati drugačiji status nego kao zaposlenice bolnice. A sad s ovim slučajem vidimo da to baš i nije tako'. To znači da bolnice po njegovu mišljenju mogu čistiti samo oni s visokom stručnom spremom, a kuhati vjerojatno također fakultetski obrazovani stručnjaci. Bit će ipak da Varga samo provodi neoliberalne mjere hrvatskih socijaldemokrata koji se prave da ne znaju što je outsourcing koji se u usjednoj Sloveniji pokazao katastrofalnim, a što je javno objavljeno još ljetos u Dnevniku!

Iskusne čistačice i kuharice, u slučaju primjene navedenog bile bi bačene na ulicu, a zamijenili bi ih preko agencija privremeno zaposleni novi radnici, koji bi tek morali učiti kako se čiste bolnice i kako se hrane pacijenti oboljeli od raznih bolesti. Riječ je o nesigurnom obliku rada kojom se ruši njegova cijena, smanjuju prava zaposlenih i oslabljuje sindikalno organiziranje što je priznala čak i Europska komisija u svojoj analizi. Sve Vargine najave poboljšanja hrvatskog zdravstva, a naveli smo samo nekoliko, na žalost, pokazuju samo nerazumijevanje istog i uvođenje nekih vrlo opasnih mjera. /Marina Tenžera/