Tehnologija

Operateri iznenađeni prijedlogom Hakoma za dodjelu 5G frekvencija

Hakom je otvorio javnu raspravu o 5G-u, prije raspisivanja natječaja za nove mobilne mreže.

Operateri iznenađeni prijedlogom Hakoma za dodjelu 5G frekvencija

Prvi konkretan korak prema raspisivanju natječaja za 5G frekvencije uznemirio je mobilne operatere. Regulator Hakom otvorio je javnu raspravu o 5G-u, posljednji korak pred raspisivanje budućeg natječaja za te nove mobilne mreže što su kao korak naprijed operateri podržali, piše Poslovni dnevnik.

Međutim, u prijedlogu stoji da Hakom želi na natječaj za 5G dati ne samo nova frekvencijska područja već i ona koja operateri trenutačno koriste.

Odgoda javne dražbe

Uz potencijalnu dvostruku naplatu frekvencija u branši su nemalo iznenađeni i činjenicom da je Hakom predložio da sve frekvencije idu odjednom, u vrlo kratkom roku, na naplatu. Naši izvori navode da bi to za proračun u idućem razdoblju mogla biti dobra vijest, ali ne toliko dobra za same operatere.

Hakom je, naime, u svom prijedlogu na javnoj raspravi predložio da se javna dražba za frekvencije od 700 MHz, 3.6 i 26 GHz odgodi za prvu polovicu iduće godine.

Nadalje, dozvole za uporabu RF pojaseva koje već koriste Hrvatski telekom, A1 Hrvatska i Tele2 od 800, 900, 1800, 2100 i 2600 MHz, a koji vrijede do 2024. godine, telekomunikacijski regulator predložio je da se natječaji za to provedu u 2022.

“S obzirom na navedeno, Hakom smatra opravdanim dodijeliti frekvencijske pojaseve 700, 800 i 900 MHz te 3.6 i 26 GHz u okviru jednog postupka javne dražbe do sredine 2021”, stoji u prijedlogu. Službeni komentari na takav prijedlog zasad su vrlo suzdržani.

HT nam je odgovorio da “razmatra sve aspekte predloženog plana dodjele frekvencijskih pojaseva, te će se u predviđenom roku trajanja javne rasprave očitovati na predloženo”. HT, prema Hakomu, testira 5G na 20 lokacija po Hrvatskoj, uključujući dvije u Zagrebu.

20

lokacija trenutno koristi HT za testiranje 5G mreže, a A1 Hrvatska njih 13, podaci su Hakoma

HT navodi da su rezultati mjerenja u dobrim radijskim uvjetima pokazuju kako su izmjerene brzine veće od 1 Gbit/s na komercijalnom 5G uređaju. Navode da su potpisali s Ericssonom Nikolom Teslom ugovor o ekskluzivnj izgradnji njihove 5G mreže do 2024.

A1 pozdravio je odgodu dodjele 5G frekvencija zbog posljedica pandemije. Navode da će “detaljno analizirati prijedlog Hakoma na javnoj raspravi u kojoj će aktivno sudjelovati konstruktivnim komentarima s ciljem postizanja pozitivne investicijske klime i zamaha u razvoju mobilne infrastrukture, posebno 5G mreže kao pokretača oporavka i razvoja gospodarstva te globalne konkurentnosti u digitalnoj ekonomiji”.

A1, prema Hakomu, testira 5G na 13 lokacija od čega su četiri u Zagrebu. Navode da su prvi u Hrvatskoj testirali 5G mrežu i postigli brzine preuzimanja podataka veće od 1 Gbps uz latenciju od 6 ms. “U testiranjima je dosegnuta brzina od 1,4 Gbps, a među prvima u svijetu proveli smo gaming natjecanje na 5G-u”, navode u A1.

Ozbiljna ulaganja

Iz Tele poručuju da “će sudjelovati u javnoj raspravi i dati svoje komentare na predloženi plan i način dodjele RF spektra u pojasevima koji će se koristiti za 5G”.

Podsjećaju da su unazad pet godina uložili 400 milijuna kuna u modernizaciju svoje mobilne mreže te da se uključuju u projekt Osijeka prvog 5G grada u Hrvatskoj. Tele2, prema Hakomu, 5G testira na jednoj lokaciji.

“Još tijekom 2019. i početkom 2020., do pojave bolesti Covid-19, provodili smo testiranje 5G mreže u Zagrebu kroz tzv. Non-Stand Alone (NSA) način rada, što je uspješno provedeno, i dobili smno gigabitne brzine prijenosa podataka”, zaključuju u Tele2.

Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.