1. svibanj

Ostaci Jugoslavenštine: Cijela Europa prosvjeduje, na Balkanu se festa uz grah i janjetinu

U ZAGREBU je danas prosvjedovalo oko 20 tisuća ljudi nezadovoljnih Vladinom gospodarskom politikom. Sindikati i građani glasno su poručili Vladi "Mijenjajte smjer!", da bi sve završilo pomirljivim grahom na Maksimiru zajedno s dijelom političke klike.

Ostaci Jugoslavenštine: Cijela Europa prosvjeduje, na Balkanu se festa uz grah i janjetinu
Veći sraz juga i sjevera EU-a zbog politike štednje

No, za razliku od Hrvatske "tradicionalne šetnje" glavnim gradom Zagreba, unutar Europske unije gotovo svaki prosvjed u EU izražavao je nezadovoljstvo politikom štednje, a prosvjednici u Španjolskoj, Grčkoj, Francuskoj te dijelom i u Italiji zatražili su i izlazak iz Europske unije kao krajnju mjeru izlaska iz krize i teškog stanja radnika.   

"Politika štednje ne pomaže u pokušaju kontroliranja visine zaduženja. Usporedite dugove iz 2009. i 2012. U Portugalu je, primjerice, u tom razdoblju zaduženje poraslo s 84 na 124 posto bruto domaćeg proizvoda. U Španjolskoj s 56 na 84 posto. U Grčkoj od 133 na 157 posto. U mojoj domovini Belgiji u 1995. smo imali stopu zaduženja od 135% BDP-a. U roku od 15 godina i bez socijalnih drama mi smo reducirali dug za trećinu, na 90%. Da, potrebna nam je proračunska disciplina, ali ne za vrijeme recesije. To je štetno", smatra Patrick Itschert, zamjenik glavnog tajnika Europske udruge sindikata. u razgovoru za Deutsche Welle naglasivši da trenutna politika otvara gospodarski jaz između sjevernih i južnih članica Europske unije.

Grčka krenula u štrajk

Ako pogledamo rezime današnjeg dana jasno je i koga više "boli" politika štednje. Naime, u Grčkoj su danas bili masovni prosvjedi a zaposlenici javnog i privatnog sektora u Grčkoj započeli su jednodnevni štrajk i održali prosvjede protiv politike provođenja mjera štednje.



Agencija Anadolija javlja da je među transparentima koje su prosvjednici nosili, mogli su se primijetiti i oni sa natpisima protiv Europske unije (EU). Prosvjedi su održani na poziv Konfederacije radnika u Grčkoj (GSEE) i Konfederacije zaposlenika javnog sektora u Grčkoj (ADEDY), dok su članovi Zajednice radnika pri Komunističkoj partiji Grčke odvojeno održali prosvjede.  U Grčkoj nisu u funkciji autobusne, željezničke i pomorske linije za prevoz putnika.

Španjolci protiv politike, banaka i EU-a

Uz Grčku zemlja koja je najviše pogođena krizom u EU, svakako je Španjolska sa šest milijuna nezaposlenih osoba. Danas su održani prosvjedi pod nazivom  "Nema granica. Obranite prava", no sa slabijim intezitetom nego prethodnih godina. Predstavnici dva velika sindikata u ovoj zemlji, UGT i CCOO, u obraćanju medijima su pozvali vladu na "hitan nacionalni sporazum" kako bi bio riješen problem nezaposlenosti. Predstavnici sindikata su pojasnili da je potrebno da vlada, opozicija i nevladine organizacije naprave veliki sporazum u cilju promjene ekonomskog modela, stavaranja novih radnih mjesta i zaštite radnika.

Naravno glasne su bile kritike i na Europsku uniju (EU) te vladu Španjolske, a naglašeno je da uštede ne smiju biti usmjerene prema građanima nego prema bankama i političarima.



"Lopovi poput vlade i EU se ne srame. Merkel mora biti fleksibilnija", poruka je sa španjolskog prosvjeda. Prosvjedovalo se u osamdeset gradova.

Bugarska pred izborima

I Bugarska je zemlja pogođena krizom raznik rada u Bugarskoj a na današnji dan organizirano je niz prosvjeda. Bivša komunistička partija, a današnja Socijalistička partija Bugarske (BSP) odlučila je 1. svibnja iskoristiti za predizbornu kampanju, pred prijevremene izbore 12. maja. Danas je tim povodom u glavnom gradu Sofiji održan miting. Lider BSP-a i bivši premijer Bugarske Sergej Stanišev izjavio je da je bivša vlada Bojka Borisova narodu uskratila zdravlje i mir.  

Kako javlja Anadolija navodno je u samo u glavnom gradu Bugarske prosvjedovalo oko 30 tisuća ljudi. Na današnji dan bilo je i sukoba policije s prosvjednicima. Prije svega u Turskoj, ali u Moskvi. Sukoba je bilo i u Parizu gdje su prosvjedovali desničari.

U Francuskoj prosvjede vodili desničari

Naime, pristalice popularne francuske desničarke Marine Le Pen održale su prosvjede u glavnom gradu Parizu na kojima je zatražena ostavka predsjednika Francuske Francoisa Hollandea.   Marine Le Pen čelnica francuske partije Nacionalni front, u svom govoru na prosvjedu uputila je oštre kritike socijalističkoj vladi po pitanju ekonomkke i imigracijske politike te zatražila izlaz iz  eurozone.

"Trenutno stanje nije ružičasto, ali se radnici ne smiju pomiriti s kršenjem svojih prava", glavna je poruka s prosvjeda u susjednoj Sloveniji gdje je održan tradicionalni prvomajski prosvjed. No, ondje je sve prošlo vrlo mirno i "simbolično".  U našem susjedstvu današnji dan prošao je manje-više mirno.

Na Balkanu slavlje

U Crnoj Gori sve je prošlo bez prosvjeda, a izostala su i sindikalna prosvjedna okupljanja. U Podgorici je danas bilo radno.

U Srbiji je također bilo mirno. Tek simbolično u centru Beograda bila su dva prosvjeda i to dva odvojena sindikata. Ukupno je sudjelovalo oko stotinu ljudi.

"Dok se u državama s mnogo manje siromašnih, na ulicama tražila veća radnička prava, u zemlji s pola milijuna nezaposlenih, sa svakodnevnim štrajkovima i propadanjem tvrtki i tvornica, ovaj dan proslavljen je na izletištima uz roštilj, šetnju i druženje uz nezaobilazno jagnje na ražnju", izvjestila je Radio Slobodna Evropa. 

Na Kubi se slavio socijalizam

Na drugom kraju svijeta sasvim druga slika. U Kubi se slavilo, a na ulicama je izašlo oko 300 do 400 tisuća ljudi. Slavio se "napredan i postojan socijalizam", a posebna počast dana je pokojnom predsjedniku Venezuele Hugu Chavezu. Na Kubi je danas bilo 70 delegacija sindikata iz cijelog svijeta.

  • Autor: Index.hr
  • Foto: Ilustracija
  • Objavljen: 01.05.2013 22:03
  • Posljednja izmjena: 01.05.2013 22:01

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.