Golf-turizam, ispit na kojem je Hrvatska više puta pala, a najteže lanjskim stavljanjem izvan snage tek donesenog Zakona o golfu, dobiva novi zamah.
'Golf-tereni ne smiju biti pokriće za pretjeranu izgradnju, betonizaciju, apartmanizaciju, ali Hrvatskoj hitno treba dvadesetak igrališta za golf,' kaže ministar turizma Veljko Ostojić.
Stvari bi se s mrtve točke – gdje ta tema tavori desetak godina – trebale pomaknuti već ove jeseni. Ministar Ostojić kao prvi korak najavljuje izmjenu Zakona o gradnji, koja se priprema s Ministarstvom graditeljstva, u kojem se golf-teren tretira kao građevinsko zemljište.
"Više šteti kukuruz"'To je nepotrebno. Golf-teren zapravo je uređena zelena površina i treba dobiti takav status. Time ćemo pojednostavniti realizaciju takvih projekata. Ozbiljna prepreka dosad su bili i prostorni planovi, te imovinskopravni odnosi, čije donošenje i rješavanje moramo ubrzati. I ne treba strahovati od "preizgradnje". Gradnja golf-terena stoji u prosjeku četiri do pet milijuna eura, za godišnje održavanje, pak, treba oko 500.000 eura, a postoje jasni financijski parametri o tome koliko hotelskih soba, vila ili apartmana po projektu treba, piše
Večernji list.Pritom treba demistificirati i priče o štetama za okoliš. Posebnim sredstvima tretiraju se samo rupe na golf-igralištima, a ostalo se kosi. Neka istraživanja pokazuju i da se po hektaru intenzivnog uzgoja kukuruza koristi i do 200 posto više pesticida i umjetnih gnojiva nego po hektaru golf-terena – poručuje ministar Ostojić.
Produljuje sezonuOdlučan u tome da za svog mandata Hrvatsku upiše na kartu europskih golfskih destinacija, Ostojić najavljuje i obilnu financijsku potporu. Ove jeseni bit će spreman i sustav financijskih potpora ulagačima, s tim da Ostojić ne zazire ni od mogućnosti da se i samo Ministarstvo turizma, sa zainteresiranim županijama, općinama i gradovima bude investitor.

'Na terenu imamo različite situacije, od turističkih naselja koja već imaju prostor za gradnju igrališta i ne treba ništa drugo graditi, do prostora u kojem bi se krenulo od početka. Zato će i modeli financijske podrške biti razni. Za neke će projekte potpora biti izdašna, a za neke simbolična, ali bio bih sretan da u iduće četiri godine izgradimo dvadeset golf-terena. O koristi za turizam nema dvojbi. Zahvaljujući golf-terenu u Savudriji, u sklopu turističkoga kompleksa, i hotel i okolni restorani rade cijelu godinu, veli Ostojić. Novac za potpore golfu namaknuo bi se, pak, iz koncesija za turističko zemljište.