DROGA NIKAD VEĆE KVALITETE

OSVJEŽIVAČI ZRAKA SU OUT Nova prijetnja je 'heroin za slonove'

Europski centar za nadzor droga i ovisnosti o drogama (EMCDDA) objavio je svoje godišnje izvješće iz kojeg se može iščitati kako situacija u Europi postaje sve gora i gora. Uglavnom, ruše se svi rekordi, mahom oni neslavni, a pod jedini plus se ubraja statistika o rekordnim zapljenama. No, čak i to ima svoje naličje. Količina neke droge na ilegalnom tržištu, između ostalog, procjenjuje se i prema zaplijenjenim količinama, što bi opet značilo da je i nikad veća ponuda...

OSVJEŽIVAČI ZRAKA SU OUT Nova prijetnja je 'heroin za slonove'
Kad je riječ o rekordima, neosporan je zaključak kako droga nikad nije bila veće kvalitete. Europski kokain u zadnjih deset godina nije imao takvu čistoću kao lani, a isto je s udjelom drugih 'ključnih sastojaka', MDMA-a u 'bombonima' i THC-a u kanabisu. Najveći napredak ostvarili su ilegalni uzgajivači marihuane, udio THC-a udvostručio se u odnosu na razdoblje prije 10 godina.

No, ono što u Europskom centru za praćenje droga i ovisnosti o drogama posebno ističu jest problem sintetskih opioida. Tijekom prošle godine otkriveno je novih 11 spojeva, uključujući šest derivata fentanila koji se u slengu naziva 'heroinom za slonove'. Uostalom, pedeset puta je jači od heroina. Lanjsko izvješće EMCDDA prošle godine otkrilo je da je u Europi bilo najmanje 250 smrtnih slučajeva povezanih s fentanilom. U Europi fentanil legalno koriste oboljeli od raka za suzbijanje boli, ali - tvrde u Europolu - 'zakonske zalihe' preusmjeravaju se na crno tržište kao zamjena za heroin.

Inače, problem opioida zadnjih je godina bio iznimno raširen u Americi. Ondje dobar udio na tržištu imaju posve legalni opioidni lijekovi koji se koriste protiv bolova, što je dovelo do toga da je smrtnost od predoziranja opiodima (među koje se ubraja i heroin) nadmašila i onu od HIV-a na vrhuncu te epidemije. Polovica smrti uzrokovana opioidima pripisana je konzumaciji fentanila.

Gledajući apsolutne brojke, heroin je i dalje najveći problem u Europi, potvrđuju to i rekordne zapljenjene količine i broj ovisnika koji se prijavljuju na liječenje. Međutim, sada svaka peta osoba koja se javlja na liječenje prijavljuje ovisnost o sintetičkim drogama.

"Iako te tvari trenutno predstavljaju samo mali udio na tržištu droga u Europi, one izazivaju sve veću zabrinutost. Vrlo male količine potrebne su za proizvodnju tisuća uličnih doza, što omogućuje da se ove tvari lako skrivaju i transportiraju", nagašavaju u izvješću EMCDD-a.
  • Autor: 100 posto
  • Foto: pixabay.com
  • Objavljen: 07.06.2019 13:36
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.