Bliži nam se još jedna turistička sezona. Nije tajna da brojni turistički subjekti muku muče s pronalaskom radne snage. Raspitali smo se kod najvećih dubrovačkih hotela kako se nose sa izazovima i koje im sve beneficije nude da ih privuku. Iz Jadranskih luksuznih hotela (ALH), najveće grupacije na jugu Hrvatske, s ponosom ističu kako se u najvećoj mjeri oslanjaju na svoje stalne zaposlenike čiji broj premašuje radnike sezonce, piše Dubrovački dnevnik.
-Prilikom sezonskog zapošljavanja uvijek prvo nastojimo zaposliti radnike koji u Dubrovniku ili široj okolici imaju svoje prebivalište budući da su takvi djelatnici čvršće vezani za rad na području Dubrovnika, jer žive u zajednici i nisu odvojeni od obitelji, za razliku na djelatnika koji dolaze iz drugih krajeva. Osim toga, sezonski djelatnici s dubrovačkog područja rade dulje od sezonskih djelatnika iz drugih krajeva Hrvatske – kažu nam i odmah dodaju:
-ALH je početkom ove godine započeo s pripremama za zapošljavanje sezonskih radnika, a postupak prikupljanja ponuda za zaposlenje kao i sami selekcijski postupak je u tijeku. Uz sezonske djelatnike iz ostalih dijelova Hrvatske, očiti je trend povećanja udjela stranih radnika za obavljanje sezonskih poslova. U ALH najveći broj stranih radnika dolazi iz Sjeverne Makedonije i Bosne i Hercegovine, a od prošle godine zapošljavamo manji broj radnika s Tajlanda, te ćemo od ove sezone imati i određeni broj radnika s Filipina – naglašavaju iz ALH.
Valamar u smještaj radnika uložio milijune eura
Pitamo ih plaća li Hotel sezonskim radnicima iz drugih krajeva Hrvatske i stranih zemalja smještaj?
-ALH svim sezonskim radnicima koji nemaju prebivalište u Dubrovniku i okolnim mjestima osigurava smještaj i to djelomično u vlastitom smještaju namijenjenom stanovanju sezonskih radnika, te u iznajmljenim stanovima i kućama. Traženi standard smještaja je dvokrevetna soba s korištenjem kupaonice na najviše dvije sobe i opremljeni zajednički prostor – zaključuju iz najpoznatije dubrovačke hotelske kuće.
Iz Valamara, druge po veličine hotelske grupacije u Dubrovniku, kažu kako najveći broj njihove radne snage sačinjava lokalno stanovništvo.
-Valamar Riviera posluje u osam destinacija u Hrvatskoj od Poreča do Dubrovnika te u sezoni zapošljava više od 7.500 djelatnika s visokim udjelom lokalnog stanovništva, a gotovo 90 % zaposlenika je domaćih. Svake godine osiguravamo od 300 do 400 ugovora na neodređeno, a svi sezonski zaposlenici imaju priliku postati stalni zaposlenici. Isto tako, značajan broj zaposlenika uključujemo i u mjeru stalni sezonac koja osigurava cjelogodišnju novčanu sigurnost i prijavu na produženo mirovinsko osiguranje u zimskom periodu. Također nudimo mogućnost rada u našim hotelima u Austriji tijekom zime – ističu u Valamaru.
Pitamo ih osiguravaju li sezonskim radnicima smještaj, te imaju li još pokoju beneficiju?
-U posljednjih 5 godina smo uložili oko 19 milijuna eura u izgradnju kvalitetnog smještaja za sezonske radnike pod nazivom “Kuća Valamar”. Ovaj oblik organiziranog smještaja na raspolaganju je svim zaposlenicima koji dolaze u destinacije, iz drugih krajeva Hrvatske ili regije i ostalih zemalja. Nakon četiri Kuće Valamar u destinacijama Poreč, Krk i Rabac, prošle smo godine otvorili i petu Kuću Valamar u Dubrovniku čiji je ukupni smještajni kapacitet 350 osoba i u koju je uloženo 11.5 milijuna eura – kažu za Dubrovački dnevnik te nabrajaju koje se sve pogodnosti nalaze u Valamarovim smještajnim jedinicama za zaposlenike:
Ne samo da je besplatan smještaj, nego i hrana, te režije
-Moderno uređeni prostori u kojima je sve prilagođeno potrebama radnika osiguravaju maksimalnu udobnost smještaja, pretežno u dvokrevetnim sobama. Sve sobe imaju vlastitu kupaonicu s toaletom, opremljene su udobnim namještajem, te imaju svoj televizor i hladnjak. Na svakom katu nalazi se čajna kuhinja opremljena hladnjakom, kuhalima i ostalim osnovnim kuhinjskim potrepštinama, dok se u prizemlju zgrade nalazi restoran u kojemu zaposlenici svako jutro imaju besplatan doručak. Svaki kat ima i prostorije za odmor i druženje, opremljene udobnim sofama i foteljama te velikim televizorima, a osiguran je i besplatan bežični internet. U posebnoj prostoriji koja se također koristi zajednički, nalaze se strojevi za pranje, sušenje i peglanje rublja, a njihovo je korištenje, naravno, besplatno za sve radnike koji tamo stanuju. Uz to, zaposlenici imaju osiguran topli obrok, popuste na usluge u Valamarovim objektima te dodatne pogodnosti kod vanjskih partnera – zaključuju iz Valamara.
Iz Importanne Resorta kažu da pronalazak radne snage nije lagan proces.
-Možemo se složiti da nam kao i većini hotelskih kuća u Hrvatskoj pronalazak radne snage predstavlja svojevrstan izazov. Iz dosadašnjeg iskustva, glavnina stranih državljana radnika dolazila je iz okolnih zemalja u regiji. Osiguravamo razne opcije u privatnom smještaju, te pokrivamo troškove – rekli su za Dubrovački dnevnik iz Importannea.
Iz Hotela Lero nam naglašavaju da njima pronalazak zaposlenika nije toliki problem.
- Hotel Lero već par godina nema problema sa radnom snagom zbog dobrih uvjeta rada i pristojnih plaća. Budući da smo hotel koji je otvoren cijelu godinu imamo veliki broj stalnih zaposlenika, a u visokoj sezoni nam pomažu kolege sezonci iz Grada te okolice. Svi naši sezonski zaposlenici koji nisu iz Grada imaju osiguran smještaj na račun hotela – odgovorili su nam iz Hotela Lero.
Iz Hotela Lapad nam govore kako od stranih državljana najveći broj sezonskih radnika imaju iz Bosne i Hercegovine, a da bi uskoro mogli imati i radnike iz dalekih zemalja.
-Zapošljavamo oko 40 sezonskih radnika, te trenutno imamo još desetak otvorenih pozicija. Što se tiče radnika stranaca, najviše ih dolazi iz Bosne i Hercegovine. Zasad nemamo radnike koji dolaze iz dalekih zemalja, ali vjerojatno ćemo imati. Imamo unajmljene kuće i apartmane za naše radnike koji tako imaju kvalitetan smještaj u jednokrevetnim ili maksimalno dvokrevetnim sobama, uz korištenje zajedničkih prostorija. Svi radnici imaju besplatni topli obrok u hotelu bez obzira jesu li iz Dubrovnika ili nisu. Ako neki radnik sam nađe sebi smještaj, može dogovoriti da hotel subvencionira smještaj uglavnom na način da hotel potpiše ugovor sa radnikovim najmodavcem, jer je jedino na taj način smještaj neoporeziv – dodaju iz Hotela Lapad.
Jesu li dubrovački podstanari diskriminirani u odnosu na radnike kojima se plaća smještaj?
Kako vidimo iz odgovora dubrovačkih hotela, sezonskim radnicima iz drugih krajeva Hrvatske i stranih zemalja osiguran je smještaj, i to čini se poprilično kvalitetan. Osim toga, imaju i razne druge beneficije poput besplatne hrane, pranja rublja i slično. Drugim riječima, turističkim radnicima dubrovačkih hotela iz sezone u sezonu poboljšavaju se standardi. Međutim, postavlja se pitanje što je s rođenim Dubrovčanima koji rade po hotelima, a podstanari su. Primjerice, rade isti posao kao i netko tko dolazi iz drugih zemalja, te prima istu plaću. Je li radnik iz stranih zemalja u povoljnijem položaju, jer osim jednake plaće ima osiguran smještaj dok Dubrovčanin mora sam platiti podstanarstvo?
U Hotelima Lapad nam pojašnjavaju kako oni rješavaju ovo pitanje.
-Imamo pravilo da stalno zaposleni radnici nemaju pravo na subvenciju za smještaj. Imamo i radnike koji nisu iz Dubrovnika, a imaju stalni posao i nemaju pravo na subvenciju za smještaj. Mi nudimo subvenciju za smještaj samo onim zanimanjima za koje procjenjujemo da su deficitarna, bez obzira odakle radnik dolazi. Radnici koji žive u Dubrovniku vrlo brzo dobijaju ponudu za stalno zaposlenje ili barem ugovor za stalnog sezonca čime imaju sigurna primanja preko zime ( 5000 kuna prva 3 mjeseca uz staž i zdravstveno, a nakon 3 mjeseca 2500, ali mi svih zovemo nazad prije nego im primanja padnu na 2500 kuna). Hotel Lapad je sezonski hotel koji ima 60% stalno zaposlenih radnika u odnosu na 40% sezonaca. Strancima se, kad im istekne ugovor, sve odmah isplati i oni kad dođu doma nemaju nikakva druga prava sa svojih zavoda. Znači, mi smo ama baš svim sezonskim radnicima iz Dubrovnika koji će doći i ovu godinu raditi kod nas ponudili ovu opciju i svi su je prihvatili. Stranci nemaju tu mogućnost. Istina je da nismo ponudili subvenciju smještaja podstanarima, jer bismo morali uključiti i ostale kategorije radnika, kao što je jedna mnogobrojna kategorija, a to su radnici koji kao žive u svojim stanovima, ali će stanovi formalno biti njihovi kad otplate kredite – ljubazno su za Dubrovački dnevnik pojasnili iz Hotela Lapad.
Jedan direktor dubrovačkog hotela, koji je želio ostati anoniman, nam je pojasnio zašto smatra da dubrovački podstanari nisu diskriminirani u odnosu na radnike kojima se plaća smještaj.
-Gledajte, odvojeni život nimalo nije lagan, često se to podcjenjuje. U drugom gradu ili posebno državi, daleko si od obitelji, djece, hobija, prijatelja…, svih onih sitnica koji ti život čine ugodniji. Naravno, da te radnike moraš privući boljim uvjetima da bi došli raditi i pri tom žrtvovali sve ono odakle dolaze. Na kraju krajeva nitko dubrovačkim podstanarima koji rade u hotelima ne brani da i oni odu u Zapadnu Europu. Tamo će imati veću plaću i plaćen smještaj, ali morat će za sobom ostaviti privatni život. Netko će to izabrati, netko ne, ali to je tržište, i ne događaju se ti trendovi od jučer, nego stoljećima. Sve ovo isto vrijedi i za mene – zaključuje direktor hotela.
Maro Marušić/Dubrovački dnevnik