ŽIVOT

Ove tri stvari svi uzimamo kad ne možemo zaspati i to je potpuno krivo

Bacakanju po krevetu i nemogućnosti da iskopčate mozak neće pomoći melatonin

Ove tri stvari svi uzimamo kad ne možemo zaspati i  to je potpuno krivo
Ako ste se ikad borili s nesanicom (a tko nije), onda znate da ćete učiniti bilo što da osigurate sebi barem malo sna. Ako posegnete za melatoninom nakon nekoliko besanih sati u krevetu ili čak prije nego ste ugasili svjetlo, nećete postići nikakve rezultate.

Melatnin nije sredstvo protiv nesanice, kaže Michael Grandner psihijatar i stručnjak za probleme sa spavanjem sa University of Pennsylvania. Okretanju i bacakanju po krevetu i nemogućnosti da iskopčate mozak neće pomoći melatonin.Melatonin je hormon koji vaše tijelo prirodno proizvodi. Produkcija melatonina u tijelu počinje u sumrak. Putuje našim tijelom i obavještava stanice da je vrijeme spavanju.

Melatonin nije rješenje ako ste umorni, a ne možete zaspati

Uzmete li ga sat ili dva prije odlaska na spavanje, on kao nadomjestak može pomoći proizvodnji prirodnog hormona spavanja. Ali ako je već vrijeme krevetu ili kasna noć kad je tijelo već prije puno sati počelo proizvodnju melatonina, uzimanje nadomjestka neće baš ništa učiniti. Melatonin više pomiče vrijeme sna nego što ga inducira.Ako osjećate da je vaš prirodni sat spavanja pomaknut, uzimanje malo melatonina u sumrak, možda će pomoći vraćanju sna natrag u normalu. Čini se da količina ne igra ulogu. I mala količina je dovoljna.Ako ste umorni kad idete u krevet, a još uvijek se borite sa snom, melatonin nije rješenje za vas. Isto tako ne gubite vrijeme na ova popularna sredstva za nesanicu koji uistinu ne rade.

1. Tablete za spavanje
Većina tableta za spavanje na recept pomažu smirenju našeg mozga. Oni utječu na formiranje sjećanja. S ovim tabletama dodajete možda 20 do 30 minuta spavanja jer se nećete sjećati da ste ležali budni u noći.Iako tablete mogu pomoći s vremena na vrijeme ili mogu pomoći da se riješite tjeskobe pred spavanje, nećete se osjećati odmorni, bistri i spremni za dnevne obaveze kao nakon normalnog, zdravog sna. Ako ih uzimate cijelo vrijeme i stalno imate sve te kemikalije u organizmu, osjećat ćete se uvijek kao u nekoj izmaglici.

2. Sredstva protiv boli i antihistaminici
Ovi lijekovi vas mogu omamiti, učiniti pospanima i mamurnima što može pomoći da utonete u san ako ih ne upotrebljavate često. Ali gutate li jednu od ovih tableta svaku večer, nećete imati kvalitetan, okrepljujući san i osjećat ćete se mrzovoljno cijeli dan.

3. Hrana protiv nesanice
Iako neka čudesna dijeta može poremetiti vaš san, izazvati refluks i povećanu kiselinu u želucu ili druge probleme, a to nam tijelo poručuje da tu hranu treba izbjegavati, nema podataka da određena prehrana može donijeti suprotan učinak i bolji san.Neki ljudi izvještavaju o dobrim učincima cijelog niza stvari ali to je placebo efekt. Hrana i čajevi neće djelovati na duge staze niti kod učestalih nesanica.
  • Autor: telegram.hr
  • Foto: ilustracija
  • Objavljen: 08.06.2015 11:50
  • Posljednja izmjena: 08.06.2015 11:51

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.