Europska unija priprema hitan plan za razmještaj izbjeglica, a prema tom dokumentu Hrvatska bi trebala primiti njih 3200, odnosno 1,73 posto. Premda je visoki izvor iz Vlade za
Telegram u četvrtak rekao kako nikakav zahtjev iz EU nisu dobili te kako će Hrvatska sama odlučiti koliko će izbjeglica primiti, već se razmišlja o mjestima na koje bi izbjeglice mogli biti smješteni, piše Index.
Ovo je 10 mjesta na kojima bi Hrvatska mogla smjestiti izbjeglice.
1. Centar u JeževuPo izjavi ministra unutarnjih poslova Ranka Ostojića, centar u Ježevu može primiti otprilike sto ljudi. To bi značilo da će se u Ježevu dizati dodatni šatori.
2. Vojni objekti u PuliOvo je još jedno rješenje koje predlaže ministar Ostojić. IDS je ovu ideju odbio – ne žele izbjeglice ni u Puli niti u Istri.
3. Prihvatilište u KutiniIz Ministarstva vanjskih poslova rekli su za Index kako prihvatilište u Kutini ima smještajni kapacitet od 100 osoba i kako služi za smještaj ranjivih skupina tražitelja međunarodne zaštite.
4. Prihvatilište u Zagrebu, hotel PorinU zagrebačkom naselju Dugave, u hotelu Porin, trenutno je već smješten određen broj azilanata. Iz Ministarstva vanjskih poslova kažu kako to prihvatilište ima kapacitet za smještaj 600 osoba.
5. Objekti u državnom vlasništvuDržavni ured za upravljanje državnom imovinom (DUUDI) upravlja objektima koje je moguće brzo staviti u funkciju. Takvih je objekata navodno 15.
6. Bivše vojarneMeđu objektima DUUDI-ja našle su se bivše vojarne. Konkretno, radi se o vojarnama u Dugom Selu, Karlovcu, Varaždinu i Puli.
7. Ferijalni dom u VukovaruFerijalni dom u Vukoaru prije dvije godine poslužio je kao privremeno utočište tamošnjem stanovništvu kad su Hrvatsku poharale poplave. Prostori bi se brzo mogli staviti u funkciju za izbjeglice.
8. Društveni dom u OsijekuOsijek je spreman osigurati kvalitetan smještaj za izbjeglice u društvenim domovima Mjesnih odbora, kaže zamjenik osječkog gradonačelnika Denis Ambruš za Index.
9. Skladišta na Žabici u RijeciRijeka bi izbjeglice mogla smjestiti u prazna skladišta na Žabici, objekt Crvenog križa, te prazne prostorije u nekadašnjem industrijskom kompleksu Hartera.
10. Vojarna Dračevac u SplituU dijelu kompleksa vojarne Dračevac u Splitu nalazi se Općinski sud, u drugom dijelu se odvijaju neke aktivnosti, a postoji i devastirani dio koji bi se mogao pripremiti za prihvat izbjeglica, rekao je za Index splitski gradonačelnik Ivo Baldasar.