Zanimljivosti

Ovo je najintrigantnija priča o blaženom Alojziju Stepincu!

Također, napominje da se nacrt i danas nalazi na Kaptolu te se pita što na to kaže gradonačelnik Bandić koji želi dobro svim građanima i građankama Zagreba. Baš kao što se pita, naš sugovornik nudi i odgovor da se ne zna što o svemu ovome misli Bandić.

Ovo je najintrigantnija priča o blaženom Alojziju Stepincu!
Prema vijestima iz Vatikana sljedeće bi godine papa Franjo mogao proglasiti svetim blaženog kardinala Alojzija Stepinca. U hrvatskoj javnosti to je popraćeno tek noticom u dnevnom tisku, smatra naš čitatelj Zoran Kotnik te dodaje da su vjernici to doživjeli kao potvrdu svetosti blaženog kardinala. Kako se pučanstvo i dio svećenstva odnosi prema blaženom kardinalu? Sramotno, najblaže rečeno. Blagopokojni je kardinal 1942. godine osnovao župu svete Ane u Zagrebu na Trešnjevci u Rudešu. Kupio je zemljište na raskrižju Rudeške ceste i Anine ulice. Bio je kupljen materijal i skupljen novac za gradnju crkve na navedenom raskržju. Ratne nedaće su spriječile gradnju,  a dolaskom partizana sve je bilo uništeno, podsjeća Kotnik. Na tom je mjestu bila veterinarska stanica, a potom i Dom zdravlja Rudeš koji postoji i danas. Kaptol je nastojao zamjeniti zemljište na kojem je Dom zdravlja Rudeš za neko drugo u istom tom naselju kako bi se napravila crkva.

Ova sadašnja crkva, svete Ane nastala je od obiteljske kuće i jako je mala za mnogobrojne vjernike. Prije više godina o tome sam imao članak u 'Glasu Koncila', ali ništa se nije promijenilo. Crkvu svete Ane u Rudešu drže salezijanci, a priča se da oni ne vole petrovce, odnosno Kaptol koji je vjeran Vatikanu, Petrovoj stolici. Sadašnji župnik nije zainteresiran za gradnju veće crkve, valjda ne zna za blaženog Alojzija Stepinca koji je osnovao župu gdje je on župnik. U nekoliko navrata našlo se zamjensko zemljište za crkvu, ali uvijek je naknadno uskrsnula do tada nevidljiva parcela na zemljištu za koje se nije znalo tko je njezim vlasnik. Tako je propala zamjena i gradnja crkve za koju je blaženi kardinal dao napraviti kompletan nacrt, koji je izradio tada poznati austrijski arhitekt- navodi dalje naš čitatelj. Također, napominje da se nacrt i danas nalazi na Kaptolu te se pita što na to kaže gradonačelnik Bandić koji želi dobro svim građanima i građankama Zagreba. Baš kao što se pita, naš sugovornik nudi i odgovor da se ne zna što o svemu ovome misli Bandić.

"Blaženi kardinal dao je svoj život za Hrvate i katoličku crkvu kako je Tito ne bi uništio i raskinuo veze s Vatikanom. Znao je da je trovan, mogao je otići u Vatikan nakon primitka kardinalskog šešira i tamo ostati, ali ostao je u Hrvatskoj kako bi se žrtvovao za Hrvate. Ja sam ozdravio na njegov zagovor od pareze facijalis, petoga dana od početka vježbi u bolnici Sveti Duh u Zagrebu, kada sam došao u katedralu razgovarao sam s jednom časnom sestrom, rekla mi je da su se vjernici molili za razgovor blaženog kardinala za oslobođenje Hrvatske i pobjedu u Domovinskom ratu pa cjela Hrvatska mora zahvaliti kardinalu što je danas slobodna i suverena država", napominje Kotnik.  Prema njemu, zahvala kardinalu bila bi izgradnja crkve na Rudešu, po njegovom izabranom nacrtu koji skuplja prašinu na Kaptolu.

"Kakav je to hrvatski narod koji ne može to napraviti te zahvaliti onome koji je za njih dao život, trovan i ponižen do smrti, a na čiji zagovor na nebu pred licem Gospodinovim su slobodni i imaju svoju državu. Ima se novca za masonske fontane, za različite zgrade i nebodere, a za jednu crkvu u čast onome koji je sve dao za narod, izmišljaju se nepostojeće parcele i slično. Takav otpor i na Kaptolu posljedica je neprovedene lustracije među svećenicima. Njihov potpis bio je predan blagopokojnom kardinalu Kuhariću koji kada ga je vidio vratio ga je pokojnome Predsjedniku uz napomenu 'ja im sve opraštam'. Hoć li im Trojedini Bog oprostiti, ne znamo, ali slutimo nakon što je mons. Batelja nakon sastanka s trovačem blaženog kardinala rekao da je to dobar čovjek i da on to nije mogao učiniti. Trovač je bio odgovoran za logor kanal u Zagrebu, koji se nalazi na mjestu današnjeg autobusnog kolodvora, a prema izjavama svjedoka određivao je Trovač 1945. godine u Zagrebu tko ide na strijeljanje, a tko u zatvor, bez suda. I opet se nemamo kome obratiti osim Trojedinom Bogu ako On prihvati našu molitvu da Crkva bude izgrađena do objave svetosti blaženog Alojzija Stepinca" zaključuje Kotnik. /Iva Međugorac/

  • Autor: Dnevno.hr
  • Foto: ilustracija
  • Objavljen: 20.04.2014 00:37
  • Posljednja izmjena: 20.04.2014 00:36

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.