Globalni ekstremi

Ovo su najskuplje meteorološke katastrofe u veljači 2013.

Širom našeg planeta veljača je donijela niz zanimljivih meteoroloških događaja. Prema izvještaju AON Benfielda, vodeće svjetske tvrtke za upravljanje rizicima i posredovanje u osiguranju, najskuplje svjetske meteorološke katastrofe u veljači 2013. su bile:

Ovo su najskuplje meteorološke katastrofe u veljači 2013.
1. Suša u središnjoj i istočnoj Kini (541 milijun dolara)
2. Zimska oluja na istoku Kine (18.-21. veljače 2013.) – 124 milijuna dolara
3. Zimska oluja Nemo na sjeveroistoku SAD-a (8.-9. veljače 2013.) – 100+ milijuna dolara
4. Tornado u Hattiesburgu (Mississippi)  i serija oluja (9.-11.2.2013.) – 100+ milijuna dolara.

Najsmrtonosniji događaj  na svijetu bila je  tropska ciklona Haruna koja je snagom druge kategorije sa vjetrovima od 168 km/h pogodila Madagaskar. Život je izgubilo 26 osoba.

U nastavku donosimo pregled najvažnijih meteoroloških događaja po kontinentima u veljači 2013. godine. Podatke je prikupio i na svom blogu objavio  Christopher C. Burt koji je jedan od najpoznatijih stručnjaka za ekstremne meteorološke i klimatske pojave.

Europa

 22. veljače je snažna grmljavinska oluja pogodila Atenu. U tri sata je palo 58 litara kiše. Bujice su poplavile mnoge dijelove grada. Jedna je osoba poginula.

Veljača je, kao i veći dio zime bila u Moskvi vrlo snježna. U zimi je palo ukupno gotovo 300 cm snijega, što je 180% od prosjeka.

Sjeverna Amerika

U Sjevernoj Americi je najveći meteorološki  događaj bila zimska oluja Nemo koja je 8.i 9, veljače pogodila jug Nove Engleske.  Za područje Connecticuta i središnjeg dijela Long Islanda to je bila najgora zimska oluja od 1888. godine.  Najveća visina snijega je bila 102 cm.

10. veljače je EF4 tornado pogodio gradiće Hattiesburg i Oak Grove u Mississippiju. Razoreno je stotine kuća. Ozlijeđeno je 82 ljudi, ali nitko nije poginuo.

Iz SAD-a i još jedan zanimljiv podatak. U gradu Charlestonu (Južna Karolina) veljača je bila rekordna po količini oborina (266 mm).  A siječanj je pak bio najsušniji siječanj u znanoj povijesti, sa 9 mm oborine.

Afrika

 Veljača je treći uzastopni mjesec u kojem su u Namibiji i jugozapadnom dijeku Južne Afrike vladale ekstremne vrućine.  Na nekim lokacijama u obje države su mjerene rekordno visoke temperature.  U Južnoj Africi je u veljači mjerena novi temperaturni rekord od 43.0 °C.

I u Republici Kongo je bilo ekstremno vruće.  U mjestu Mpouya je mjereno 39.0 °C, dok je nacionalni rekord samo 0.2 °C viši, a postavljen je na istoj lokaciji 8. ožujka 2011. godine.

I dijelovi zapadne Afrike (Obala Bjelokosti, Nigerija i Gana)  su u veljači imali gotovo rekordnu vrućinu.

 U Sudanu je, u mjestu Abu Na’Ama 27, veljače mjereno 44.5 °C.  Ukoliko se  taj podatak verificira, onda će to biti nova najveća temperatura za mjesec veljaču na Sjevernoj hemisferi.

Tropska ciklona Haruna je, nakon formiranja u Mozambičkom kanalu između Madagaskara i Mozambika naglo jačala i snagom druge kategorije pogodila jugozapad Madagaskara 22. veljače.  Poginule su 23 osobe, a na tisuće ljudi je ostalo bez domova.

Azija

 U azijskim  dijelovima Rusije,  veljača je bila izuzetno hladna i snježna. U azijskom dijelu Rusije, u luci Tiksi, u središnjem dijelu arktičke obale (Republika Sakha) temperatura je pala do -49.5 °C, što je samo za 1 °C više od rekordnog minimuma.

U Rusiji je u veljači mjerena i najniža temperatura na Sjevernoj hemisferi.  2. veljače se u Delyankiru (azijski dio Rusije) temperatura spustila na -56.6 °C.

Neuobičajeno  toplo vrijeme je u veljači vladalo na Arapskom poluotoku, jugu Kine i jugoistočnoj Aziji.  U Mecci,  u Saudijskoj Arabiji, u veljača je mjerena rekordno visoka temperatura od 39.2 °C (24. i 25. veljače).

U Tajlandu je Bangkok imao drugu najtopliju veljaču u povijesti mjerenja, s srednjom mjesečnom temperaturom od 30.5 °C.  Rekord drži veljača iz 1998. godine s srednjom mjesečnom temperaturom od 31.0 °C.   Na sjeveroistoku Tajlanda se temperatura popela do 38.7 °C.

U  Miamnaru je  zadnjeg dana veljače mjereno 41.4 °C, što je samo za 1.4 °C manje od najviše temperature u veljači na tlu Azije (42.8 °C, od 28. veljale 1953. godine u Broachu, Indija).

Na jugu Kine je 7. veljače u Yuangiiangu mjerena temperatura od 37.1 °C, što je vrlo visoka temperatura za to doba godine.

Veći dio sjevernog Japana je pak bio zahvaćen  obilnim snježnim padalinama, a mjerena je i rekordno visina snijega u naseljenom mjestu (515 cm u mjestu Sukayu Onsen, 21. veljače 2013.)

Australija

U Australiji su se temperature, nakon ekstremnih vrućina u siječnju (najtopliji mjesec u povijesti mjerenja temperatura) vratile u okvire  prosjeka.

Najviša temperatura u Australiji, ujedno i najviša temperatura na Zemlji u veljači, je mjerena  6. veljače (Learmonth) i 17. veljače (Eyre) i iznosila je 46.9 °C.

 Antarktika

 Najniža temperatura na Južnoj hemisferi, ujedno i najniža temperatura mjerena u veljači na Zemlji je bila -59.3 °C. Toliko je mjereno 19. veljače 2013. na postaji Dome A na Antarktici.
U Srednjoj i Južnoj Americi tijekom veljače nije bilo značajnijih meteoroloških događaja i ekstrema.
  • Autor: Crometeo
  • Foto: crometeo
  • Objavljen: 17.03.2013 13:39

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.