Životni savjeti

Ovo su tri mita o našim financijama u koje svi vjerujemo i zbog kojih vjerojatno nemamo novca

Bihevioralne financije relativno su nova grana ekonomije koja znanstveno istražuju ljudsko socijalno i kognitivno ponašanje te emocionalne neravnoteže koje nastaju, kako bi što bolje razumjeli donošenje investicijskih odluka.

Ovo su tri mita o našim financijama u koje svi  vjerujemo i zbog kojih vjerojatno nemamo  novca
Znanstvenici su ispitali najčešće mitove što se tiče financija kako bi provjerili njihovu točnost, a ovo su tri najčešće zablude u koje većina nas vjeruje. Business Insider objašnjava u kojim razmišljanjima, kad su financije u pitanju, najčešće griješimo te zašto ova tri mita utječu na naš život.

Napokon ćete shvatiti zašto je mnogima od nas tako teško s većom plaćom uštedjeti više novca ili zašto kupnja stana nije uvijek najbolje rješenje.

Mit br.1: Dva prihoda su bolja od jednog

Iako se na prvi pogled čini logičnim da obitelj u kojoj rade oba supružnika ima više novca, to ne treba biti točno. Naravno, sve ovisi o primanjima osoba ali kao primjer uzmimo iste plaće dviju obitelji, u prvoj oba roditelja rade, a u drugoj samo jedna partner. Kada se plate osnovni troškovi koji se javljaju kada još jedna soba radi poput vrtića i tete čuvalice, troškova drugog automobila ili troškova gradskog prijevoza, poreze, troškove za poslovnu odjeću i prehranu, u mnogim slučajevima dođe do toga da se ta dodatna plaća istopi.

Također, kada su u obitelji prisutne dvije plaće često smo puno ležerniji i lakše se odlučujemo na kupnju stvari koje nam i nisu nužne, lakše se odlučujemo i za kredit. No, problem se javlja kada u takvim obiteljima jedna osoba izgubi posao ili joj se smanji prihod. Čest je slučaj da se zbog kredita i dugova takve obitelji  jako teško izvuku iz financijskih kriza.

Mit br.2:  Vlasništvo je uvijek bolje od najma

Svi vlasnici kredita u švicarcima u većini slučajeva danas se ne bi složili s tezom da je vlasništvo bolje od najma. No ako i maknemo taj konkretan primjer, vlasništvo uistinu donosi veći komfor ali često i velike troškove o kojima ne razmišljamo. Uz sam trošak kredita i njegovu obradu, tu je i porez na imovinu, trošak održavanja nekretnine, kupnja namještaja. Živimo u društvu kojem se pojedinac odgaja da je vlasništvo odraz blagostanja i nužnost u zrelim godinama, no u brojnim zapadnim zemljama to i nije tako.

Mit br.3: Morate zaraditi više kako biste uštedjeti više

Nije važno koliko zarađujete važna je volja. U većini slučajeva kako osobi rastu prihodi tako joj rastu i životni troškovi. Naime s većim primanjima stiže i bolji životni stil koji košta. Naime, odlučujemo se na kupnju boljeg automobila, više novca ulažemo u obrazovanje djece, ulažemo u svoj intelektualni razvoj i fizički izgled. Kako bi se osloboditi stresa zbog dužeg vremena na poslu novac trošimo na razne oblike relaksacije.

A sve to košta. Tako da često suma koja na kraju ostaje s većom plaćom ne mora biti nužno veća nego kada smo imali manje prihode. Naravno danas je uopće vrlo teško štedjeti ali kad se i odlučimo na takvo nešto nemojmo se zavaravati da to ovisi našim primanja, jer najvišei ovisi o našoj spremnosti na odricanje, štednju i volji.
  • Autor: telegram.hr
  • Foto: ilustracija
  • Objavljen: 31.08.2015 12:42
  • Posljednja izmjena: 31.08.2015 12:38

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.