Znanstvenici su ispitali najčešće mitove što se tiče financija kako bi provjerili njihovu točnost, a ovo su tri najčešće zablude u koje većina nas vjeruje. Business Insider objašnjava u kojim razmišljanjima, kad su financije u pitanju, najčešće griješimo te zašto ova tri mita utječu na naš život.
Napokon ćete shvatiti zašto je mnogima od nas tako teško s većom plaćom uštedjeti više novca ili zašto kupnja stana nije uvijek najbolje rješenje.
Mit br.1: Dva prihoda su bolja od jednog
Iako se na prvi pogled čini logičnim da obitelj u kojoj rade oba supružnika ima više novca, to ne treba biti točno. Naravno, sve ovisi o primanjima osoba ali kao primjer uzmimo iste plaće dviju obitelji, u prvoj oba roditelja rade, a u drugoj samo jedna partner. Kada se plate osnovni troškovi koji se javljaju kada još jedna soba radi poput vrtića i tete čuvalice, troškova drugog automobila ili troškova gradskog prijevoza, poreze, troškove za poslovnu odjeću i prehranu, u mnogim slučajevima dođe do toga da se ta dodatna plaća istopi.
Također, kada su u obitelji prisutne dvije plaće često smo puno ležerniji i lakše se odlučujemo na kupnju stvari koje nam i nisu nužne, lakše se odlučujemo i za kredit. No, problem se javlja kada u takvim obiteljima jedna osoba izgubi posao ili joj se smanji prihod. Čest je slučaj da se zbog kredita i dugova takve obitelji jako teško izvuku iz financijskih kriza.
Mit br.2: Vlasništvo je uvijek bolje od najma
Svi vlasnici kredita u švicarcima u većini slučajeva danas se ne bi složili s tezom da je vlasništvo bolje od najma. No ako i maknemo taj konkretan primjer, vlasništvo uistinu donosi veći komfor ali često i velike troškove o kojima ne razmišljamo. Uz sam trošak kredita i njegovu obradu, tu je i porez na imovinu, trošak održavanja nekretnine, kupnja namještaja. Živimo u društvu kojem se pojedinac odgaja da je vlasništvo odraz blagostanja i nužnost u zrelim godinama, no u brojnim zapadnim zemljama to i nije tako.
Mit br.3: Morate zaraditi više kako biste uštedjeti više
Nije važno koliko zarađujete važna je volja. U većini slučajeva kako osobi rastu prihodi tako joj rastu i životni troškovi. Naime s većim primanjima stiže i bolji životni stil koji košta. Naime, odlučujemo se na kupnju boljeg automobila, više novca ulažemo u obrazovanje djece, ulažemo u svoj intelektualni razvoj i fizički izgled. Kako bi se osloboditi stresa zbog dužeg vremena na poslu novac trošimo na razne oblike relaksacije.
A sve to košta. Tako da često suma koja na kraju ostaje s većom plaćom ne mora biti nužno veća nego kada smo imali manje prihode. Naravno danas je uopće vrlo teško štedjeti ali kad se i odlučimo na takvo nešto nemojmo se zavaravati da to ovisi našim primanja, jer najvišei ovisi o našoj spremnosti na odricanje, štednju i volji.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.