Policijska brutalnost kojima su već dugo izložene obitelji pred deložacijom, često s malom djecom, više su puta kamerom zabilježili članovi Udruge Živi zid, pokazujući prave horror filmove, identične snimljenim dokumentarističkim materijalima američkih akvitivsta, koji su pokazali kako su Bank of America, J.P. Morgan i Goldman Sachs ispraznile čitave četvrti američkih gradova, pretvorivši ih u pustoš.

Dok Zmajlović useljava u najskuplji zagrebački neboder zg Tower u kojemu će imati vlastitu kupaonicu, Varga je platio milijun kuna za malu sobu dok je vladao HZZO-om, Čačić je po Sapunarovom iskazu USOK-u uzeo samo milijun kuna od HAC-a, Marina Lovrić Merzel je napunila džepove stotinama tisuća eura, Linić opraštao milijunske dugove mafijaškim prijateljima, a politička elita se sa ogromnim plaćama vozika u raskošnim limuzinama s preplaćenim 'pametnim telefonima', gradonačelnik Vukovara Ivan Penava izveo je pravu humanističku revoluciju i zadao težak udarac političkoj garnituri u Zagrebu.
Penava je prvi političar uopće koji je pokazao elementarnu ljudskost i stao u obranu deložacije obitelji Asađanin, najavljenu za 17. listopada. Štoviše, poručio je državi 'ako ne može riješiti pitanje stambene poltitike, da će je grad sam riješiti u roku od godinu dana'.
Kako ove godine deložaciju čeka još 20 Vukovaraca, a slijedeće godine čak 300 obitelji (!), u ratu razorenom, gospodarski uništenom i stanovništvom prepolovljenom Vukovaru, Penava je pokazao više nego jasno da je postojeći Ovršni zakon prema kojemu suci nemaju mogućnost samoinicijativno odustajati ili zaostajati s ovrhama bez pravovaljanog dokumenta, samo slijedi slične mostruozne zakone Sjedinjenih Američkih Država i EU, prema kojima obitelj bez posla, s kreditima, ili zbog neplaćenih računa, bivaju izručene bankama, sa zapljenom imovine, a često i izbačene na cestu, bez obzira na stoljetne međunarodne deklaracije o osnovnim ljudskim pravima i hrvatski Ustav u čijem članku 3. više nego jasno piše: da je 'nepovredivost vlasništva', jedna od temeljnih odredbi.
Štoviše, Penavin čin pokazuje da deložacije nisu samo pravno, već upravo državno pitanje jer zakone donosi država, koja je, očito, s postojećim Ovršnim zakonom u sukobu s Ustavom, otvarajući time i pitanje nove refendumske incijative s obzirom na informacije Udruge i političke stranke 'Živi Zid7 kako broj deložacija raste svakoga dana, iz sata u sat, diljem Hrvatske. Penava je upozorio da državne vlasti već 17 godina ne nalaze način 'da se stvari postave na svoje mjesto'.
U gradu u kojemu je broj stanovnika prepolovljen s 44. 000 na 20. 000., Penava je povukao i prvi potez susretom s predstavnicima Ureda za stambena zbrinjavanja koji raspolažu stambenim fondom od čak 5. 590 stanova, dok grad Vukovar ima u vlasništvu samo 11 stanova, od kojih samo dva prazna.
'Stanovi su ogromni i neiskorišteni potencijal grada', rekao je gradonačelnik, našavši rješenje za stotine Vukovaraca bez posla koji više nemaju ni za režije, niti za hranu, već žive od Socijalnog dućana (nedavno napunjenog donacijama), nakon televizijske objave da je prazan.
Adrijana i Dragutin Asađanin na konferenciji za tisak podsjetili su da su još 2002. podnijeli zahtjev za stambeno zbrinjavanje i da su 2006. ušli u stan bez pravovaljanog rješenja.

'Tak stan nitko ne potažuje. Njegov vlasnik je Republika Hrvatska, pa ispada da me država tjera van. Moj otac je bio u ratu, a stric mi je ubijen na Ovčari. Iz obitelji mi poručuju da se oni nisu borili za ovakvu Hrvatsku. Ako treba, ja ću 18. studenog ispred Ureda državne uprave rašititi šator, pa neka cijela Hrvatska vidi što i kako se radi ovdje', rekao je Asađanin. /Marina Tenžera/