Predsjednik ŽO SDP Dubrovačko neretvanske županije dr. Davor Penića reagirao je na
izjavu dožupana Frana Skokandića u vezi hitne pomoći na Korčuli.
"Postojeći zakon o organizaciji zdravstvene zaštite pokazuje do koje mjere je sustav Hitne medicinske pomoći siromašan u našoj županiji. Osnovni problem je nepostojanje jasne vizije i strategije razvoja ukupnog zdravstva,a posebice pomanjkanje koncepta integrirane skrbi, pri ćemu je Hmp samo jedan segment sustava. Kvaliteta HMP samo je jedan od segmenata dobre funkcije zdravstvenog sustava. Kod nas se ta djelatnost ubraja u sustav Primarne zdravstvene zaštite," navodi u priopćenju Penić i kaže kako je ona organizirana na tri načina. U većim Gradovima kao samostalna ustanova za hitnu medicinsku pomoć, a u manjim gradovima i općinama jedinice HMP djeluju u sklopu Doma zdravlja, a u manjim mjestima kao dežurstva ili pripravnost.
"Nedostatci su prisutni i vidljivi u sva tri organizacijska oblika.Ustanove u velikim gradovima opterećene su medicinskim transportima koji u biti i nisu hitni te brojnim intervencijam u kući a koje bi mogli riješiti liječnici obiteljske medicine kućnim posjetima. Medicinsko tehnička opremljenost iedinica HMP je dotrajala i nedostatna, a ovi nedostatci su još izraženiji u posljednjoj kategorije poglavito u pogledu nedostatka opreme, znanja i vještina. Na tim punktovima obično rade najmlađi liječnici, a praksa u svijetu je na takva mjesta postaviti najstručnije, koji će točno prosuditi o daljnjem postupanju s pacijentom. S obzirom na lokalno i regionalno te raspoređenosti punktova HMP, nisu dobro pokriveni magistralni cestovni pravci u našoj županiji, gdje su incidencije prometnih nezgoda u turističkoj sezoni veće."
Dakle gospodine dožupane Skokandić, nemojte se pravdati za svoje nečinjenje. Ponašate se kao ministar Milinović koji stalno trošak Primarne zdravstvene zaštite prebacuje na pacijente raznim porezima, bilo taksama, participacijama ili pristojbama. Zašto se tek sada pred izbore potpisuje prva faza rekonstrukcije Doma zdravlja "Korčula " kad se to davno trebalo napravit.
Penić dalje tvrdi kako se morala izraditi politika i strategija razvitka HMP-na temelju općih reformskih ciljeva zdravstvene skrbi (držati pacijente izvan bolnice ukoliko to nije neophodno) te na temelju analize broja i vrste hitnih intervencija i hitnih prijevoza odrediti punktove i plan mreže a ne po političkoj podobnosti. Mrežu hitne medicinske pomoći potrebno je opremiti sukladno standardima suvremene HMP, pri regionalnoj raspoređenosti voditi računa ne samo o broju lokalnog stanovništva već i o drugim faktorima kao što su cestovni pravci s većom gustoćom prometa te područja intenzivnih sezonskih migracija.
Na Korčuli nije raspisana ni jedna specijalizacija iz urgentne medicine koju treba financirati ministarsvo. Nije se razmišljalo o racionalizaciji sanitetskog prijevoza koji je znatno jeftiniji ako za njega nisu potrebna vozila HMP. Prijevoz teško pokretnih bolesnika može se osigurati i kroz privatne ustanove za prijevoz.
"Dakle gospodine dožupane Skokandić, nemojte se pravdati za svoje nečinjenje. Ponašate se kao ministar Milinović koji stalno trošak Primarne zdravstvene zaštite prebacuje na pacijente raznim porezima, bilo taksama, participacijama ili pristojbama. Zašto se tek sada pred izbore potpisuje prva faza rekonstrukcije Doma zdravlja "Korčula " kad se to davno trebalo napravit. Očigledno je da je Korčula iznimka po svemu u ovoj županiji, možda stoga što je tamo gradonačelnik SDP, pored izolacije glede trajektnih linija, pored cestovne izolacije sada možemo pacijetima poručiti da nemamo ni dobru lječničku skrb obzirom da se sve radi da sezona bude loša pa da se i tu manje napuni proračun, od kojeg plaćamo ovakve stvari dok vi zaboravljate da ljudski život nema cijenu ali najvažnije je lopticu prebaciti na drugoga," navodi Penić.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.