"Ljudi se često žale da fluoroscentna svjetla smetaju njihovim očima, a šum iz rasvjetnih cijevi iritira svakog tko sjedi ispod njih", kaže profesor fizike i ravnatelj Centra za nanotehnologiju i molekularne materijale David Carroll. "Nova svjetla mogu riješiti oba problema, ali nam pružiti i nešto više od toga".
Znanstvenici koriste polimersku matricu proizvedenu pomoću nanotehnologije, koja im je omogućila proizvodnju potpuno nove vrste žarulje.
Sustav se sastoji od tri sloja savitljivog polimera bijele boje, pomiješanog s malom količinom nanomaterijala koji zrači svjetlo kada ga se stimulira, kako bi stvorio jasno i čisto bijelo svjetlo kakvo ljudske oči najviše preferiraju.
Pored toga, nove žarulje se može proizvoditi u različitim bojama i u bilo kojim oblicima, što znači da se mogu prilagoditi svim vrstama lampi i svjetiljki.
Znanstvenici također navode kako je nova rasvjeta dva puta efikasnija od fluoroscentnih cijevi, te je po potrošnji energije konkurentna LED rasvjeti, no daje više svjetla od LED-ova.
Sveučilište Wake Forest navodi kako već surađuje s tvrtkom koja ima plan da novu tehnologiju dovede na tržište tijekom iduće godine, prenosi internetski portal
vidi.hr.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.