O rekonstrukciji Kukuriku vlade govori se već mjesecima, a sve više zahtjeva za osvježenjem upućeno je na adresu premijera Zorana Milanovića. Predlaže se da nakon izbora za EU parlament krene u rekonstrukciju koja će njegovoj Vladi dati novu snagu i svježinu. Sami Milanović u rekonstrukciju nije siguran, ali svjestan je da nešto i nekoga mora mijenjati. Stoga je nakon izbora moguće osvježenje Vlade, a u medijima se nagađa da bi do ljeta mogao dovesti čak četiri nova ministra. No, pitanje koje se iz turbulencija u Vladi nameće jest koje ministre šef smije, a koje ne smije dirati?
Problem po Milanovića jest taj što bi se u slučaju rekonstrukcije morao odreći ministara s kojima blisko surađuje ne samo u Vladi već i u svojem SDP-u. Mnogo je onih koji već duže vrijeme oči upiru u Branka Grčića, kao člana Vlade iza kojega ne stoje pohvalni rezultati. Jednako tako, Grčić je omražen i među građanima, a na njegovih plećima nezahvalan je resor ekonomske politike i stranih ulaganja gdje su rezultati poražavajući. Za pohvalu nije niti sektor ministra hrvatskog sela Tihomira Jakovina za kojega se osim neuspjeha vežu brojne afere. Ministar obrazovanja Željko Jovanović, pričalo se svojedobno već se spremio za napuštanje Vlade, ali u tome ga je spriječila smjena ministra financija Slavka Linića. Međutim, trzavice nisu jedini Jovanovićev uteg. Malo tko može prepoznati što je napravio u svojem resoru, a prate ga svađe i prepucavanja koja su kompromitirala Vladu. Nedavno ga se prozivalo zbog natječaja za posao na koji se prijavio kako bi si osigurao radno mjesto kada mu prođe mandat. Ipak, svi oni bliski su Partiji i šefu i stoga je Milanoviću teško povući bilo kakav potez protiv njih.
S druge pak strane ministar zdravlja Rajko Ostojić nije Milanovićev igrač o čemu svjedoči njegova bliskost sa Zlatkom Komadinom i Davorom Bernardićem. U prilog Ostojićevoj smjeni idu poražavajući rezultati. Vlada je u startu ulupala tri milijarde kuna u sanaciju dugova bolnicama, da bi one ubrzo natukle nove. Liječnici su mjesecima štrajkali i primali pune plaće, a potom im je uvedena radna obaveza koja je propala na Ustavnom sudu. Liste čekanja postaju sve duže, a uvođenje smjenskog rada posve je blokiralo sustav. Zato premijer Milanović ima i više nego dosta argumenata da se obračuna s ministrom zdravlja koji druguje s njegovim protivnicima.
Orsat Miljenić straha za svoju poziciju ne treba imati jer on je Milanovićev čovjek postao zahvaljujući energiju koju je uložio u spašavanje Josipa Perkovića. Šef mu nije zamjerio blamažu i laži o kojima je svjedočila hrvatska javnost, a nema problema niti zbog izvješća iz EU koja govore o tome da je pravosuđe Hrvatske ocijenjeno kao treće odostraga u EU u kategoriji učinkovitosti i neovisnosti. Rekonstrukciju bi mogao preživjeti i Hajdaš Dončić preda je zabrljao privatizaciju HŽ Carga, a prozivalo ga se i za postavljanje kadrova po partijskoj liniji. Međutim, i u njegovom slučaju prevagnuti bi mogla bliskost s Milanovićem u čijom je milosti. Pritisnut aferama i poražavajućim rezultatima ministar gospodarstva Vrdoljak u strahu je za svoju poziciju, a da razloga za nadanja nema govori i činjenica da je premijer njegovu smjenu već kuvertirao. No zato, straha za svoju poziciju nemaju Anka Mrak Taritaš i neprimjetna ministrica kulture Zlatar Violić. Siguran je i ministar turizma Lorencin, ali i Vesna Pusić.
Mlađi ministri također uživaju Milanovićevu potporu premda rezultati iza njih to ne opravdavaju pa tako straha za svoju poziciju nemaju Arsen Bauk i ministar poduzetništva Gordan Maras. Nadalje, tu je i njegova bliska prijateljica Milanka Ostojić, ali jednako tako previše strahovati ne moraju niti Ante Kotromanović i Ranko Ostojić čiji je čovjek mladi Bauk, ujedno dio splitskog ogranka stranke.
O bliskosti Kotromanovića i Milanovića svjedoče njihova brojna zajednička putovanja. On je bio čovjek kojega je Milanović poveo sa sobom u Australiju, a priča se kako je upravo Kotromanović njegova veza s generalom Antom Gotovinom. Zbog učestalog sukoba na liniji Pantovčak-Banski dvori Milanović bi se mogao pozdraviti s Mirandom Mrsićem, a u prilog smjeni ministra rada ide sve veći broj nezaposlenih te njegova bliskost s bivšim ministrom Linićem s kojim je spremao ustanak na Milanovića.