Danska

Pod pritiskom desnice Danska vraća granične kontrole

Danska je u srijedu najavila da, u cilju zaštite od ilegalnog useljavanja i organiziranog kriminala, prije svega sa istoka Europe, želi uvesti stalnu kontrolu kopnene granice (koju ima samo sa Njemačkom), kao i kontrolu luka iz kojih prometuju brodovi prema Švedskoj.

Pod pritiskom desnice Danska vraća granične kontrole

Od prošlih izbora liberali i konzervativci u Dankoj vladaju u koaliciji sa desničarsko-populističkom Danskom narodnom partijom. Prema postojećim pravilima, zemlje Europske unije (EU) koje su članice i Šengenskog sporazuma, mogu uvesti samo privremene granične kontrole, ako ocijene da postoji "ozbiljno ugrožavanje javnog reda i poretka ili unutarnje sigurnostii". Pri utvrđivanju ovog pravila, zemlje-potpisnice Šengenskog sporazuma željele su prije svega spriječiti huligane da putuju u druge zemlje na nogometne utakmice. Europska komisija zatražila je u četvrtak od danskih vlasti da obrazlože odluku o ponovnom uspostavljanju kontrola na granicama, upozorivši da se princip slobodnog kretanja ne smije kršiti.

"Zatražili smo da nam Danske vlasti objasne i pojasne tu odluku", rekla je France presseu glasnogovornica Europske komisije Pia Arenkilde Hansen. "Komisija neće prihvatiti nikakvo kršenje principa slobodnog kretanja ljudi i dobara u okviru Europske unije", rekla je ona. Istovremeno glasnogovornik europske tajnice za sigurnost i imigraciju Sesilije Malmstrom, izjavio je da će Europska komisija "vrlo pažljivo analizirati" čitav slučaj i da se neće susprezati od reakcije ako se pokaže da su strahovanja (Komisije) utemeljena.

"Moramo izbeći jednostrane odluke koje imaju direktne posljedice na ostale zemlje u Uniji", dodao je on. Malmstrom će zatražiti pojašnjenja od danskih vlasti tijekom sastanka ministara unutarnjih poslova EU koji će se u četvrtak održati u Briselu. Tom sastanku će, kako je najavljeno, nazočiti i danski ministar.

Vodeći njemački političari reagirali su nepovoljno na najavu Danske namjere da uvede ponovnu kontrolu granica na ulasku i na izlasku iz zemlje, iako je članica Šengenskog sporazuma. Uoči sastanka ministara unutarnjih poslova u Briselu, njemački ministar unutarnjih poslova Fridrich je podsjetio da ovo pravilo važi samo "u izvanrednim situacijama" i da "granične kontrole na šengenskom prostoru moraju ostati izuzetak".

Ministar vanjskih poslova, liberal Guido Vestervele, upozorio je Kopenhagen da su "sloboda putovanja i Šengenski sporazum suštinska dostignuća europskog ujedinjenja koja ne smiju biti stavljana pod znak pitanja". Vestervele u vezi sa ovim pitanjem, međutim, uviđa da postoji "potreba da se ono brzo i detaljno razjasni".

Ministar unutarnjih poslova, konzervativac Hans-Peter Fridrich, u četvrtak je istakao da ne smije dolaziti do "pretjerane upotrebe ove iznimne odredbe" iz Šengenskog sporazuma. Ministrica pravosuđa, političarka Liberala Sabine Lojthojser Šnarenberger također je kritizirala danski prijedlog i navela da je "sloboda putovanja veliko dostignuće EU" i od "nevjerojatne vrijednosti za građane". Opozicijski socijaldemokratski političari pozvali su konzervativno-liberalnu vladu kancelarke Angele Merkel da Danskoj "jasno stavi do znanja kako je ponovno uvođenje granica neprihvatljivo".
Šef socijalističke frakcije u Europskom parlamentu Martin Schultz je danskoj vladi prigoorio kako se ponaša "populistički" i da "mogući problem sa izbeglicama iz Sjeverne Afrike ne može riješiti kontrolom na njemačko-danskoj granici".

Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.