Njegova karta objavljena uz tekst u britanskom Independentu, pokazuje veliku povezanost susjednih zemalja s obzirom na sličnost prezimena koja u njima dominiraju, a potječu od naziva različitih profesija.
Već je poznato da je najčešće englesko prezime Smith izvedeno od riječi Blacksmith što znači kovač. No, kovači su “dali” najčešća prezimena u još petnaest zemalja i po tome su najzastupljeniji na Starom kontinentu.
U Hrvatskoj je najčešće prezime koje etimološki potječe od zanimanja Kovačević, u Sloveniji Kovačič, u Mađarskoj Kovacs, u Slovačkoj Kováč, u Poljskoj Kowalski, u Bjelorusiji Kavaljev, u Rusiji Kuznjecov, u Litvi Kavaliauskas, u Latviji Kaleis, a u Estoniji Sepp. Vratimo li se zapadnije, kovači dominiraju i među prezimenima u Belgiji (De Smet), Luksemburgu (Schmitt), Francuskoj (Lefebvre), Italiji (Ferrari) te u Portugalu (Ferreira).
Nakon kovača slijede mlinari. Oni su u prezimenima najzastupljeniji u Njemačkoj i Švicarskoj (Müller), Danskoj i Norveškoj (Møller), Švedskoj (Möller), Ukrajini (Mеljnik) te Španjolskoj (Molina).
Balkanom dominiraju svećenici, točnije popovi i to u Srbiji (Popović), Makedoniji (Popovski), Bugarskoj (Popov), Rumunjskoj (Popa) i Grčkoj (Papadopulos),a hodže u Bosni (Hodžić) te u Albaniji i na Kosovu (Hoxha).
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.