SLUČAJ U PLOČAMA

POLA TONE KOKAINA 'Ploče su omiljene jer nemaju rendgen'

Kriminalist Dubravko Klarić govorio je za Večernji list o tome zašto je luka u Pločama toliko omiljena među krijumčarima droge.

POLA TONE KOKAINA 'Ploče su omiljene jer nemaju rendgen'

Pojašnjava da sintetičke droge kao što su amfetamini dolaze s Bliskog istoka, a heroin i kokain imaju uhodane rute, a zadnjih mjeseci jedna od tih uhodanih ruta očito je postala i luka u Pločama, piše Večernji.

Ondje je policija od početka godine u tri odvojene akcije zaplijenila gotovo 700 kilograma kokaina koji je došao iz Južne Amerike. U posljednjem policijskom ulovu u kojem je prije desetak dana otkriven kontejner s bananama koje su skrivale pola tone kokaina, nije bilo uhićenih osoba. Zna se samo odakle je droga, prema nekim procjenama vrijedna više od 60 milijuna eura, došla te kamo je trebala ići. A prema dostupnim informacijama, trebala je ići u Bosnu i Hercegovinu te vjerojatno dalje u Europu. Ploče novi hit među krijumčarima kokaina Klarić pojašnjava i zašto su Ploče postale novi hit među dilerima kokaina.

– Ploče su, kao i Rijeka, kontejnerska luka, koja dosad nije imala ni rendgen ni skener, što je krijumčarima olakšavalo posao. Nakon ovih velikih zapljena najavljeno je da će ih sada napokon dobiti. Luka Rijeka već dulje ima i skenere i rendgene pa je puno teže preko nje krijumčariti veće količine droge. Kriminalci to znaju. Jer kako policijske i obavještajne službe prate ono što se zbiva u kriminalnom miljeu, tako i kriminalni milje prati ono što se događa s druge strane. Oni imaju svoje ljude koji im javljaju kuda je najbolje krijumčariti veće količine droge i kako. Ponekad imaju svoje ljude i u policiji i u carini, što im olakšava posao. U tom poslu normalno je da s vremena na vrijeme i neke velike pošiljke padnu jer je to ukalkuliran poslovni rizik. Običnom čovjeku može se činiti da je zapljena pola tone kokaina vrijednog više od 60 milijuna eura velik gubitak za vlasnika te droge. No morate znati da se kilogram kokaina na izvorištu u Južnoj Americi može kupiti za 2000 do 3000 dolara, a onda se na krajnjem odredištu, recimo na europskom narkotržištu, proda 10 puta skuplje. U takvoj poslovnoj računici gubitak pola tone kokaina vjerojatno nije nešto zbog čega se vlasnik te droge uzbuđuje jer je vjerojatno na tu jednu zaplijenjenu pošiljku prethodno prošlo više njih koje nisu otkrivene. Prema nekim prosudbama, policije otkriju negdje oko 30 do maksimalno 50 posto takvih pošiljki, što znači da prethodno neotkriveno prođe između 10 i 15 tona neke droge – pojašnjava Klarić.

Iako se nekome neupućenom može činiti da je poprilično teško organizirati nabavu tolikih količina droge, Klarić kaže da to baš i nije tako.

 

– Na izvorištu, u nekoj od zemalja Južne Amerike, za 100.000 do milijun eura, ako ih imate, možete nabaviti enormne količine kokaina. Na kojima ćete, ako ga uspijete prebaciti u Europu, kasnije zaraditi i enormne količine novca. Sve što za taj posao trebate su neki početni kapital i mule koje će drogu prebaciti. A očajne ljude koji su za malo novca voljni riskirati dugogodišnji odlazak u zatvor nigdje nije teško naći. Osim toga, mule rijetko znaju tko je organizator cijelog posla, a još manje znaju tko je onaj od koga je ta droga na izvorištu kupljena. I mule su na neki način ukalkulirani rizik tog posla jer nekad prođu, a nekad ne – kaže Klarić.

Pojašnjava da je droga iz Južne Amerike u Europu uvijek dolazila brodovima, pa i putničkim. No pandemija COVID-19 smanjila je protekle godine broj putničkih putovanja a time i takav način krijumčarenja droge. Međutim, to ne znači da su kriminalne organizacije izgubile profit jer je organizirani kriminal, što je opće poznata stvar, izuzetno prilagodljiv. Pa se tako prilagodio i novom normalnom, odnosno životu i radu s virusom.Europol i Interpol su tako u nekoliko navrata lani upozorili da trgovina drogom, pogotovo kokainom, raste. Jer nakon što je cijeli svijet u jednom trenutku bio u lockdownu, čime je onemogućena prodaja droge na ulici, kriminalci su se brzo prilagodili. Pa su svoje poslove prebacili u virtualni svijet, odnosno na dark web. Europol je lani u više navrata izvijestio o primjerima takve trgovine pa su čak i dostavljači hrane korišteni kao svojevrsna krinka za trgovinu drogom jer se kokain na kućne adrese konzumenata dostavljao i u kutijama za pizzu.

Više pročitajte OVDJE.

Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.