Obračun PDV-a

POREZNE ZAMKE: Poduzetnici oprez, ovo vam može itekako naštetiti!

Beskamatne pozajmice vlastitim tvrtkama više nisu isplative, a već valja razmisliti i o prijenosu udjela radi eventualne prodaje zbog oporezivanja kapitalih dobitaka od 2016. godine.

POREZNE ZAMKE: Poduzetnici oprez, ovo vam može itekako naštetiti!
U posljednjim izmjenama nekoliko poreznih propisa (paket koji s primjenom kreće 1. siječnja 2015.) skrivaju se i neke zamke koje bi poduzetnike mogle navesti na slizak financijski teren. Moguće je u nekim slučajevima po novome uštedjeti tako da se izbjegnu brzoplete odluke. U suprotnom to može biti bumerang koji će dovesti do udara potencijalnih novih troškova. Takav je slučaj eventualnog prijelaza na novi obračun PDV-a po naplaćenoj realizaciji koji se, uz dosadašnje obrtnike, sad otvara i za male tvrtke s prihodom do tri milijuna kuna. No, stručnjaci savjetuju oprez svima s tzv. graničnim prihodom.

Pozajmice po novome

Ponekad je pak potreban pravi poduzetnički zaokret od dosadašnje prakse. Primjer je u sklopu izmjena Zakona o porezu na dohodak, gdje se uz veliku novost oporezivanja kamata na štednju porezom na dohodak smiješe i određene uštede poduzetnicima. To se tiče onih koji prakticiraju pozajmice svojim tvrtkama. A po novome više se ne isplate one beskamatne. U primjeni nekih poreznih novosti za poduzetnike situacija nije crno-bijela, upozorava revizorica Dubravka Kopun.

Prijedlozi izmjena Zakona o porezu na dobit, Zakona o porezu na dodanu vrijednost, Zakona o porezu na dohodak i Zakona o porezu na promet nekretnina, koji su izglasani u Saboru 25. studenoga, sadrže zapravo neke mogućnosti iz krilatice velikog gurua i oca menadžmenta Petera Druckera. Njegove riječi da se "rezultati ostvaruju iskorištavanjem mogućnosti, a ne rješavanjem problema" pokazuju se u ovom slučaju točnima. Dubravka Kopun skreće, naime, pozornost na to da su neke kamate i dosad bile oporezovane, po stopi od 40% (uvećano za prirez), i to se odnosilo na situacije u kojima su fizičke osobe odobravale pozajmice poduzećima. Kako je bila riječ o visokoj poreznoj stopi, većina fizičkih osoba - vlasnika poduzeća, podsjeća, odlučivala se na odobravanje beskamatnih pozajmica, pa su poduzeća tako ostvarivala veću dobit prije oporezivanja.

Veća dobit poslovanja utjecala je izravno i na veću poreznu obveznu i s naslova poreza na dobit po stopi od 20 posto. No, usvojenim izmjenama Zakona o porezu na dohodak te kamate oporezivale bi se od 1. siječnja 2015. po stopi 12 posto, umjesto postojećih 40. "Dakle, stopa poreza izjednačila bi se sa stopom oporezivanja isplate udjela u dobitku, odnosno dividendi. U takvim situacijama fizičkim osobama, koje su ujedno vlasnici poduzeća, financijski je oportunije isplaćivati kamate na odobrene pozajmice nego odobravati beskamatne pozajmice poduzećima te plaćati porez na dobit po stopi od 20 posto, a zatim finalno prilikom isplate udjela u dobitku, tj. dividende, podmiriti dodatnih 12 posto poreza na dohodak uvećano za prirez", kaže D. Kopun. Dodaje da je za očekivati da će kod poduzeća, kojima su beskamatne pozajmice odobrili vlasnici fizičke osobe, troškovi kamata u budućim razdobljima porasti u računu dobiti i gubitka. To će u konačnici, smatra, dovesti i do manjeg priljeva s naslova poreza na dobit.

Članak u cijelosti pročitajte OVDJE.
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Gospari.hr
  • Objavljen: 02.01.2015 09:46
  • Posljednja izmjena: 02.01.2015 09:42
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.