Na mjestu upravitelja zatvora Zlatko Karačić se nalazi već 14 mjeseci. Jedan od pokazatelja njegovog dobrog rada je i činjenica što u navedenom razdoblju nema osnovanih pritužbi. Ističe kako oni nisu tu da kažnjavaju zatvorenike.
'Ljudi dolaze već kažnjeni i to je nešto što ne smijemo zaboraviti i trudimo se biti profesionalni' kaže te dodaje 'Svaki zatvorenik ima pravo na četiri kvadrata i deset kubika prostora u spavaonici i to utječe na kapacitet našeg zatvora. Mi smo kao zatvor unutar cijelog sustava specifični jer je visoka koncentracija stranaca u udjelu zatvorenika. Bilježimo na momente visoku razinu ekstradicijskog pritvora u odnosu na prosjek drugih zatvora upravo zbog samog položaja Dubrovnika, ali i turističke sezone. Struktura zatvorenika je apsolutno multinacionalna. Od početka godine u zatvoru je bilo približno 200 stranaca, državljani Albanije, Australije, Crne Gore, Kosova, Srbije, Grčke, Turske, BiH, Irske, Rumunjske, Makedonije, Bugarske, Slovenije, Njemačke, Filipina, Finske, Iraka, Bjelorusije, Poljske, Španjolske ,Švicarske i Gvatemale.'
Suradnja s konzularnim i diplomatskim predstavnicima je u cijelosti kvalitetna te vlada jedan senzibilitet i korektnost prema strancima u odnosu na postupanja zatvorske službe i uprave zatvora.
Kako zatvorenici provode vrijeme?Prema odredbama Zakona o izvršavanju kazne zatvora koji uređuje vrste izobrazbe zatvorenika zatvorenici imaju priliku sudjelovati u raznim tečajevima neformalne izobrazbe što ih zaista motivira. Dubrovački zatvor uspješno surađuje s Caritasom Dubrovačke biskupije, s Dešom i brojnim drugima ustanovama.
Privremeni upravitelj zatvora Zlatko Karačić i voditelj osiguranja Željko Vučičević'U tom dijelu mi smo u zatvoru zaista puno postigli kroz donacije Caritasa Dubrovačke biskupije uz suglasnost Ministarstva pravosuđa. Krajem prošle i početkom ove godine održan je informatički tečaj gdje nam je Caritas biskupije donirao tri kompjutera i usluge voditelja tečaja gospodina Tonija Kuzeka volontera Caritasa. Tečaj je pohađalo desetak zatvorenika koji su uspješno završili tečaj i dobili su diplome o završetku koje se istina ne upisuju u radnu knjižicu, ali su korisne za životopis.'
Među zatvorenicima je jako popularan tečaj stranog jezika u ovom slučaju tečaj engleskog jezika ( konverzacijskog tipa ) što je donacija udruge Deša.
'Na proljeće ove godine počeo je prvi ciklus tečaja s ukupno deset polaznika i realizirano je 20 efektivnih sati u prostorijama zatvora pod vodstvom profesorice Vesne Božinović koja inače drži takve tečajeve unutar Deše. Deša je nama donirala uz suglasnost Ministarstva pravosuđa i nekoliko kompjutera i evo sad i školsku ploču. Zatvorenici uredno rade čak i domaće zadaće i po završetku uspješnog pohađanja tečaja prigodno im se uručuje Dešina originalna diploma u nazočnosti prof. Božinović , predsjednice Udruge Deša gđe. J. Hansal i suca izvršenja Županijskog suda u Dubrovniku gosp. Zorana Čengije. Svi oni nastavljaju neki novi život, , netko čak ima ambicije raditi u turizmu i znanje engleskog jezika pokazuje im se zaista potrebnim i korisnim' smatra.
Zatvorenici manje čitaju, više vole gledati filmove. Većina njih čita lakšu literaturu, iako imali smo jednog zatvorenika koji je pisao čak kinesko-hrvatski rječnik. Imao je odgovarajuće znanje i od strane prethodnog upravitelja to mu se omogućilo
U sadržaju osim najmanje zakonom propisanih dva sata dnevno boravka na otvorenom prostoru, zatvorenici ovisno o zdravstvenoj sposobnosti i urednom ponašanju imaju mogućnost korištenja zatvorske teretane , a kao pogodnost i jedan sat produljenog boravka na otvorenom prostoru zatvora ( šetnjici ) ovisno o uspješnosti. Imaju dovoljan broj različitih sprava i oni kojima zatvorski liječnik potvrdi da su potpuno zdravi i da nemaju nekih tegoba mogu se služiti teretanom. Svakodnevno se teretanom koristi u trajanju od sat i pol desetak zatvorenika.
Tu je još na raspolaganju zatvorenicima i knjižni fond od 600 naslova te DVD kolekcija od 200 filmova. U prostoriji koja im služi kao dnevni boravak imaju televiziju i kompjuter no naravno pristup Internetu i mobitelu je zabranjen.
Iako su zatvor od nekih tisuću kvadrata i nemaju velike dvoranske kapacitete kao veći zatvori, svakako bi voljeli realizirati u suradnji s Gradom putem donacije kino projekciju ili neku kazališnu predstavu na proljeće kako bi dodatno upotpunili zatvorski sadržaj.
Rad u Općoj bolnici DubrovnikZatvor ima mogućnost pružanja usluga fizičkog rada uz prethodno sklopljen ugovor i uz odobrenje Središnjeg ureda Uprave za zatvorski sustav. Obavljanje fizičkog rada dobro je i za poslodavca, ali ponajviše za zatvorenika. Bolje se podnose zatvorski dani, manje su traume. Karačić je objasnio kako to funkcionira.
'Osoba koja je osuđena na zatvorsku kaznu do godine dana, uz pristanak poslodavca i ako nema izrečenu mjeru zabrane obavljanja djelatnosti, zvanja ili dužnosti , a to su najčešće prometni delikti , može pod uvjetima utvrđenim ugovorom uz odobrenje Središnjeg ureda uprave za zatvorski sustav nastaviti rad. To podrazumijeva njegovo radno vrijeme, izlazak i povratak na uredan način i tri četvrtine ( 75%) ostvarene naknade za rad od svog poslodavca ostaju u zatvoru za unapređenje odnosno poboljšanje uvjeta života zatvorenika ( dopunska sredstva za potrebe programa izvršavanja kazne zatvora ), a jedna četvrtina ( 25%) se isplaćuje zatvoreniku.'
Dubrovački zatvor osim toga , ima sklopljen ugovor o pružanju usluge fizičkog rada zatvorenika s OB Dubrovnik u sanaciji. Zatvorenici su jako motivirani jer imaju radni angažman ( selidbeni poslovi bolničkog namještaja i opreme, jednostavna hortikultura i čišćenje parking površina ), nisu u zatvorenom, a što je najvažnije pohvaljen je njihov rad što im puno znači. Uvijek je s njima u pratnji službenik pravosudne policije koji ih nadzire tako da problema nema.
Odnos s vjerskim zajednicama'Imamo kvalitetan odnos sa svim vjerskim zajednicama na području Grada ( efendija, paroh, pater Marko Bobaš kao zatvorski dušebrižnici ) te biskupom dubrovačkim monsg. Matom Uzinićem koji dolazi u ustanovu dva puta godišnje ( misna slavlja za blagdane Božića i Uskrsa.) Prema potrebi i zamolbi zatvorenika u ustanovu dolaze i predstavnici drugih vjerskih zajednica , primjerice Jehovinih svjedoka sukladno uređenim odnosima s vjerskim zajednicama.'
Posebno su zahvalni Caritasu i don Robertu Ćibariću koji im uvelike pomaže, ali i drugim udrugama s kojima imaju suradnju.
Soba za dječje posjete
Biskup Mate Uzinić drži misu za zatvorenike i djelatnike
Službenica pravosudne policije Ana Noćilo s biskupom Uzinićem
Zatvorenici vole čitati, ali i baviti se drugim aktivnostima. Brod je ručni rad jednog od njih.
Prostorija koja služi kao dnevni boravak
Marija Njavro/PortalOko.hr
Marija Njavro/PortalOko.hr
Marija Njavro/PortalOko.hr
Marija Njavro/PortalOko.hr
Marija Njavro/PortalOko.hr
Marija Njavro/PortalOko.hr
Marija Njavro/PortalOko.hr
Marija Njavro/PortalOko.hr
Marija Njavro/PortalOko.hr
Marija Njavro/PortalOko.hr
Marija Njavro/PortalOko.hr
Marija Njavro/PortalOko.hr
Marija Njavro/PortalOko.hr
Marija Njavro/PortalOko.hr
Marija Njavro/PortalOko.hr