Natrag u povijest

Povijesni osvrt na poluotok Prevlaku

Povijest Prevlake ujedno je i povijest Konavala i Dubrovačke Republike, a zbog geopolitičkih razloga i Boke kotorske.

Povijesni osvrt na poluotok Prevlaku
Dubrovačka Republika otkupila je 24. lipnja 1419. od Sandalja Hranića istočni dio Konavala odnosno prostor od sela Popovići prema utvrdi Soko te prostor Sutorine do rta Oštro na ulasku u Bokokotorski zaljev. Do 1426. kupljen je i zapadni dio Konavala. Kroz povijest su na Prevlaci djelovali stanovnici obližnje Vitaljine čuvajući stoku i obrađujući zemlju dok su u vodama oko nje ribaarili i ribari iz obližnjeg Molunta, jednog od glavnih ribarskih uporišta Dubrovačke Republike.

Zbog pogodnosti za pomorski prijevoz i strateškog položaja s kojeg se nadzire ulaz i izlaz u Bokokotorski zaljev za vrijeme Austrijske vlasti izgrađene su obrambene utvrde: jedna na samom rtu Oštra, a druga na Mamuli (Lastavica, Velika Žanjica), a ostale dobro sačuvane sve do današnjih dana. Utvrde su sagrađene na prijedlog Lazara Mamule, časnika u Austrijskoj vojsci, po kome je otočić i dobio ime.

Jugoslavenska vojska na širem području izgradila je vojnu bazu s podzemnim prolazima koja je preko 50 godina bila skrivena od očiju javnosti. Temeljem sporazuma potpisanog u Ženevi 30. rujna 1992. nakon jednogodišnjeg srbijansko-crnogorskoga zaposjednuća (u okupaciji nije sudjelovala samo JNA, nego i postrojbe crnogorske teritorijalne obrane) njihove jedinice napustile su Konavle. Poluotok Prevlaku i okolicu posljednji jugoslavenski vojnik napustio je 20. listopada 1992. u 20 sati i 30 minuta.

Izaslanstvo promatrača Ujedinjenih naroda u Prevlaci (UNMOP) započelo je sa svojim djelovanjem 1. veljače 1996. iako su vojni promatrači OUN-a raspoređeni na područje Prevlake i njezina okružja još od 15. listopada 1992 zajedno s Motriteljskim izaslanstvom Europske zajednice.

Dana 15. prosinca 2002. godine Vijeće sigurnosti donijelo je odluku o prekidu ovlasti Ujedinjenih Naroda nad područjem Prevlake i okružja te njegovoga ponovnog uključenja u sastav Hrvatske. Pet dana kasnije povukli su se vojni promatrači i ukinuto je Odaslanstvo promatrača Ujedinjenih naroda. Prevlaka je potom pretvorena u park te je njezina funkcija bila turistička, ali je s vremenom i ta ideja napuštena te poluotok danas zjapi prazan te su mu jedini posjetitelji putnici namjernici.

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.