Crna kronika

PPC Babin kuk: Omogućio drugima zaradu od sedam tisuća eura i dobio godinu dana zatvora

PPC Babin kuk: Omogućio drugima zaradu od sedam tisuća eura i dobio godinu dana zatvora

Umirovljeni direktor dubrovačke pekarske tvrtke PPC Babin kuk Stjepan Šafran (65) oglašen je nepravomoćnom presudom Općinskog suda u Dubrovniku krivim zbog zlouporabe ovlasti u gospodarskom poslovanju te osuđen na kaznu zatvora od godinu dana.

Šafran je, kako piše Slobodna Dalmacija, oglašen krivim stoga što je srpnja 2001. godine kao direktor PPC za zagrebačku tvrtku "Ultimus" koja se, inače, bavi prodajom i servisom osobnih računala, načinio i potpisao izjavu o višestrukom prijeboju potraživanja prema kojoj dubrovački obrt odnosno trgovina "Kačuo" u vlasništvu Jadranke Bukvić na ime duga od 3.660 kuna prema PPC-u za nepodmireni dug prema PPC- u predaje "Ultimusu" poluteretni automobil "Volkswagen Cady" registarskih oznaka ZG 7768-AB koje je proizvedeno 1991. godine.

Takav je ugovor sačinio iako mu je za jednaki iznos bio ponuđen otkup "VW Cadya" za kojeg je u sudskom postupku vještak Bepica Borić ustvrdio kako mu je tada stvarna vrijednost iznosila 11.665 kuna.

Ipak, Šafran je odbio otkup ali je potom to isto vozilo u razdoblju od rujna 2001. do sredine svibnja 2003. godine PPC Babin kuk iznajmljivao od "Ultimusa" za mjesečnu naknadu od 1.220 kuna.

Zanimljivo je kako se bivši direktor izjasnio kako se ne osjeća krivim iako je na opisani način oštetio dubrovačku tvrtku kojoj je bio direktor. Naprotiv, Stjepan Šafran je tvrdio da kaznenog djela uopće nema.

PPC je u korist "Ultimusa", kojem je vlasnik njegov sin Ivica Šafran, za najam spornog vozila uplatila 18.300 kuna. Nakon svega, Stjepan Šafran je 19. svibnja 2003. u ime PPC- a sa svojim sinom kao vlasnikom "Ultimusa" potpisao ugovor o otkupu cadya za 36 tisuća kuna.

Time je PPC oštetio za ukupno 51.240 kuna koje je kao zaradu omogućio drugom poduzeću.

Po pravomoćnosti presude, Šafran je obvezan platiti 10.932 kune sudskog "paušala" te putnih troškova svjedocima i troškova vještačenja.

Pri određivanju vremenske kazne sud je zaključio da će se svrha kažnjavanja postići i s kaznom od godinu dana te da će utjecati na osuđenika da ubuduće ne počinjava slična kaznena djela.

Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.