Zdravlje

Prate li Hrvatice moderne trendove? Znate li što je rejuvenacija ženskog spolovila?

U zadnjih desetak godina Hrvatice se sve više priklanjaju trendu rejuvenaciji ženskog spolovila - redukciji malih usmina, povećanju velikih, liposukcija venerinog brijega itd., kaže nam plastični kirurg Duško Miletić. Pri tom pacijetice moraju biti odrasle žene čiji je razvoj završen, a vrlo je bitno da je problem kod pacijentica realan.

Prate li Hrvatice moderne trendove? Znate li što je rejuvenacija ženskog spolovila?

Malo hijaluronske kisline u usnice, botoks kako bi se zagladile bore smijalice, začinjeno odlaskom zubnom tehničaru po porculanski osmjeh – recept za odličan pomlađen izgled na dohvat je ruke, a za njim poseže sve više žena za dopadljiviji izgled. Međutim, što kada za estetskim korekcijama i osjetljivije prirode povedu maloljetne djevojke u potrazi za nametnutim idealom ljepote?

Upravo zato šokiraju podaci iz Velike Britanije prema kojima se čak 343 djevojke u dobi od 14 i manje godina u posljednjih šest godina podvrgnulo estetskoj operaciji ženskog spolovila, pretpostavlja se iz kozmetičkih razloga. Zahvati uključuju preoblikovanje ženskih genitalija, a britanski stručnjaci upozoravaju kako  su razlog tog rastućeg trenda netočne i oskudne infromacije na internetu koje obično plasiraju privatne klinike.

One navode zbunjujuće termine i dovoljno ne informiraju o potencijalnim posljedicama, ali ono što najviše zabrinjava britanske stručnjake jest nepostojanje dobne granice za izvođenje takvih operacija. Kakav je slučaj u Hrvatskoj upitali smo  plastične kirurge dr. Dinku Bagatina i dr. Duška Maletića.


- U Hrvatskoj osoba ispod 18 godina niti ne može sama potpisati pristanak na zahvat što je obligacija u kirurgiji, već to moraju učiniti roditelji. Upravo iz navedenog jasno je da to ne može biti trend, da su to sumnjivi slojevi društva koji koriste takove usluge, a još sumnjiviji sloj liječnika koji pristaje na izvođenje takvih zahvata. Naravno, ovdje isključujem prirođene malformacije spolovila, ili  malformacija stečene povredom – kaže nam doktor Maletić.


Dobna granica u Hrvatskoj postoji kako biološki (ne operira se dok je nešto u razvoju), tako i obzirom na zakon i potpisivanje pristanka na kirurški zahvat.  Međutim, ukoliko roditelja mijenja skrbnik može doći do zluporabe. Postoje određene malformacije i deformiteti vanjskog spolovila koji se rješavaju još u dječjoj dobi. Najčešće su posljedica nekih genetskih poremećaja kada spol u djece nije sasvim jasan, kaže doktor Dinko Bagatin,  i u tom slučaju ove zahvate izvode dječji kirurzi.
- Kod estetskih zahvata, prvenstveno koji se izvode na malim usnama, preporuka bi bila da se završi rast i razvoj te se onda naprave zahvati ovog tipa. Naravno da se roditelji s djecom mogu ranije doći savjetovati s plastičnim kirurgom i da im on može dati savjet što bi bilo najbolje napraviti u njihovom slučaju. Naravno da ovo nije samo funkcionalna operacija nego također i estetski operativni zahvat i on se kao takav i izvodi – kaže dr. Bagatin.


Problem uvijek mora biti realan
U klinici Bagatin kažu nam kako estetsku korekciju ženskog spolovila izvode iskljčivo kod odraslih žena odnosno onih koje su završile rast i razvoj, i to na oko 20 žena godišnje.

Dok je primjerice za kod žena u Srbiji i BiH sve popularnija himenoplastika odnso restauracija djevičnjaka kod nas se uglavnom izvode  rejuvenacije ženskog spolovila. U Srbiji se tako zbog zadovoljavanja vjerskih, kulturnih i društvenih uvjerenja , ali onih zasnovanih na predrasudama, u više od 1.000 žena podvrgne ovoj operaciji. No, umjesto željom ili nametnutim stavom u ulasku u brak kao djevice, Hrvatice se pak više vode onim zapadnjačkim trendovima koji bi im trebao donijeti ljepši izgled ili uklanjanje smetnji pri spolnim odnosima.
- U Hrvatskoj se prema mojim saznanjima himenoplastike ne izvode već sigurno petnaestak godina, više se rade istočnije od naših prostora.

U zadnjih desetak godina trend na rejuvenaciji ženskog spolovila - redukciji malih usmina,  povećanju velikih, liposukcija venerinog brijega itd. Obično se radi o ženama koje su već rodile, znaći negdje od 35-45 godine života.  Kod mlađih djevojaka radi se obično samo o smanjenju malih stidnih usana koje mogu praviti problem pri spolnom odnosu izazivajući bol pri penetraciji – kaže dr. Maletić.
Takve operacije bi se trebale napraviti, smatra dr Bagatin, osobe koje smeta veličina malih usana u normalnom odnosu što ih sprječava u osvarenju normalne veze.

Dodaje i kako je jako bino da se radi o realnom problemu. Prema mišljenju doktora Maletića želju za reuvenacijom opravdava i osjećaj manjeg zadovoljstva pri odnosu kod žena koje su rodile.
Svaka operacija je potencijalno opasna pa i ova, upozorava Maletić.  Najveći je rizik alergija na anestetik (kao i u stomatologiji) pa sve dalje do niza drugih komplikacija. Uglavnom su to one najčešće kirurške komplikacije poput infekcija rane, hematoma - podljeva, dužeg zajeljivanja rane itd.
- Neke operacije čak mogu biti opasne po život. Incidencija je mala jer se u principu radi o mlađim i zdravim osobama u punoj zdravstvenoj kondiciji – kaže doktor Maletić.
Ukoliko ste zdrava žena čiji je razvoj završen, a na listu želja ili možda planova namjeravili uvrstiti ovu ili bilo koji drugi estetski zahvat ne bi bilo loše u obzir uzeti savjet doktora Bagatina.
- U svakom slučaju bitno je da imate realan problem koji treba tretirati i da niste preagresivni u samom zahvatu. Ono što treba reći kao zaključak je da su i ovo zahvati koji se normalno rade i nakon kojih se žene osjećaju bolje i zadovoljnije se same sobom. Naravno problem mora uvijek biti realan – zaključuje doktor Bagatin./Petra Rajković/

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.