U Zagrebu je 5. travnja u Predstavništvu Europske komisije u Republici Hrvatskoj predstavljena trojezična brošura Europskog doma Dubrovnik „Europska živa baština: sveti Vlaho u Dubrovniku i Pézenasu“. Uvodno su govorili voditelj Predstavništva Branko Baričević i francuski veleposlanik Philippe Meunier. Nakon što je nazočne pozdravio u ime predsjednika Vlade Andreja Plenkovića, državni tajnik u Ministarstvu turizma Frano Matušić govorio je o materijalnoj i nematerijalnoj kulturnoj baštini Dubrovnika i Pézenasa kao značajnom prinosu turističkoj ponudi Hrvatske i Francuske.
Pomoćnica ministra vanjskih i europskih poslova Zrinka Ujević istakla je da je kultura, odnosno kulturna baština, ključni segment europskog integracijskog procesa i zajedno s ostalim govornicima publiku pozvala da oba grada posjete i izvan glavne turističke sezone, upravo za Festu svetoga Vlaha. Domaćica događanja Adriana Kremenjaš-Daničić, predsjednica Europskog doma Dubrovnik i počasna konzulica Francuske Republike, uz čašćenje svetoga Vlaha u oba grada ukratko je predstavila i Međunarodni centar svetoga Vlaha, čije se otvaranje priprema u Dubrovniku i kroz čije će djelovanje Zagreb biti još tješnje povezan s Dubrovnikom nego dosad, jer upravo je sveti Vlaho/Blaž stoljećima zajedno sa svetim Markom bio zaštitnik slobodne kraljevske općine Gradec, jezgre današnjega Zagreba.
Uz frankofone i prijatelje Europskog doma Dubrovnik, predstavljanju su nazočile pomoćnica ministra znanosti i obrazovanja Sanja Putica, voditeljica Službe za međunarodne kulturne odnose Ministarstva kulture Nevena Tudor Perković, viša stručna savjetnica u Gradskom uredu za obrazovanje, kulturu i sport Grada Zagreba Vera Šimić Jajčinović, kanonik Prvostolnog kaptola zagrebačkog mons. Zvonimir Sekelj i povjerenik za pastoral migranata i turista Zagrebačke nadbiskupije vlč. Anđelko Katanec.
O brošuri „Europska živa baština: sveti Vlaho u Dubrovniku i Pézenasu“
U trojezičnoj brošuri Europskog doma Dubrovnik, objavljenoj u okviru aktivnosti informacijskog centa Europe Direct Dubrovnik, kratko su predstavljene svečanosti u čast svetoga Vlaha u Dubrovniku i Pézenasu, gradovima na jugu Hrvatske i Francuske. Iako različite po obujmu i sadržaju, svečanosti koje se stoljećima održavaju početkom veljače u oba grada imaju i mnoštvo zajedničkih elemenata. Dubrovačka Festa svetoga Vlaha uvrštena je 2009. godine u UNESCO-ov Reprezentativni popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva. Godinu ranije, u taj je Popis zajedno s još nekoliko francuskih i belgijskih procesijskih divova i zmajeva upisano i Ždrijebe iz Pézenasa. Ta velika totemska životinja neizostavni je pratitelj svetoga Vlaha u proslavi u Pézenasu, karakterističnoj po kalendarskoj blizini karnevala i svečanostima vezanim uz kraj zime i najavu proljeća.
Bogato ilustrirana, ova brošura pokazuje da „Ujedinjeni u raznolikosti" nije samo prazna parola i čitatelje poziva da zajedničku europsku kulturnu baštinu upoznaju i uživo, posjećujući oba grada. U pripremi tekstova sudjelovale su sudionice međunarodne razmjene mladih "Baština za budućnost" koju je Europski dom Dubrovnik organizirao u veljači 2016. uz potporu programa Erasmus+.
Prvo predstavljanje brošure bilo je u Dubrovniku na Kandeloru, a nakon zagrebačkog, slijedi i predstavljanje u Francuskoj koncem lipnja, na Europskom festivalu totemskih životinja u Pézenasu.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.