Župan Nikola Dobroslavić i direktorica Regionalne razvojne agencije DUNEA Melanija Milić sudjelovali su na predstavljanju Smjernica za integralno upravljanje obalnim područjem Dubrovačko-neretvanske županije koje su izradile Marina Marković i Željka Škaričić, konzultantice Priority Actions Programme/Regional Activity Centre (PAP/RAC) iz Splita.
Riječ je o prvom ovakvom dokumentu u Hrvatskoj i, prema riječima izrađivača, prvom koji je izrađen na regionalnom nivou na Mediteranu. Izradu smjernica naručila je DUNEA i to preko programa COASTANCE kojega financira Europska unija.
Potrebno zaštiti iznimne vrijednosti
Tom je prilikom župan naglasio kako je riječ o iznimno značajnom projektu kojim se želi na što bolji način zaštititi i upravljati „iznimnom obalom koju nam je Bog dao“. Stoga je najavio kako će se smjernice naći pred vijećnicima Županijske skupštine.
Nakon usvajanja Smjernica uslijediti će i izrada Plana upravljanja obalnim područjem DNŽ za što će se također pokušati iznaći sredstva iz fondova EU. U raspravi su dotaknuta i pitanja očuvanja plaža na području Županije, načina kontrole otpadnih voda na kopnu, a koje utječu na more i obalu, a najviše je govora bilo o utjecaju i problematici vezanoj uz kruzere.
Kruzing turizam ugrožava ostale posjetiteljeZaključak je struke kako kruzing turizam ima svoje negativne i pozitivne strane, što se najbolje može primijetiti u Dubrovniku. Zbog velikog broja turista s kruzera određenim danima stvaraju se gužve koje Grad ne može podnijeti i to izrazito ugrožava stacionarni turizam. To je generalna pojava u svim destinacijama, a rješenje je potrebno tražiti u raspoređivanju dolazaka.

Uz taj problem, potrebno je pronaći rješenje kako ponuditi tim turistima sadržaje koji će povećati potrošnju koja se sada u Dubrovniku procjenjuje na 45 do 50 eura dnevno, dok je to u Splitu 70 eura dnevno.
Kao pilot-projekti u sklopu Smjernica također su navedeni projekti koji bi trebali analizirati utjecaj turizma, osobito segmenta koji se odnosi na kruzere, utjecaj i problematiku sidrišta (gdje je istaknut problem Polača na Mljetu) te problematika malostonskog zaljeva.
Na predstavljanju smjernica sudjelovali su predstavnici Upravnog odjela za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša, Sveučilišta u Dubrovniku, Lučke kapetanije, pomorske policije, lučkih uprava s područja Županije, Zavoda za prostorno uređenje DNŽ, Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području DNŽ.
L.K. / DNŽ
LK/PortalOko
DNŽ