"Presuda generalima bila bi blaža da su je pisali Savo Štrbac i Srbi. To je zavjera britanske politike koja želi obnoviti Jugoslaviju," kazao je Davor Domazet Lošo, jedan od sudionika brijunskog sastanka, gostujući u HTV-ovom Dnevniku 3.
Na pitanje strahuje li da bi i on nakon svega ipak mogao završiti na optuženičkoj klupi, Lošo je upitao: "Kako se admiral pobjedničke hrvatske vojske može nečega bojati? Ali bojim se za državu Hrvatsku, ovo je presuda hrvatskoj državi da je nastala na zločinu i svaka druga interpretacija je pogrešna," kazao je.
Napravio je poveznicu i između Pavelićevog dolaska u Zagreb 15. travnja i donošenja presude 15. travnja te zaključio kako se krajini na sudu "priznao subjektivitet, zbog čega međunarodni oružani sukob, neka oprosti Josipović, nije bio sukob država Srbije i Hrvatske, nego krajine i Hrvatske".
Velika Britanija, pa čak i neke ostale europske zemlje pokazale su kako ne žele hrvatsku državu, čija je pobjeda srušila britansku politiku na ovim prostorima, a sa čime se oni ne mire i žele obnoviti Jugoslaviju, smatra Lošo. To je zaključio "iz čestog spominjanja Balkana".
Kod brijunskih transkripata, dodaje, nema ništa sporno. No kao glavni problem Lošo ističe kako se ne navode cijeli dijelovi rečenica i ne daje se cijeli kontekst. Primjerice, navodi, izostavljen je dio da ne smije biti žrtava ni s jedne strane, jer upravo to međunarodna zajednica želi.
"Za neposredne počinitelje admiral ne zna," kazao je u trećem licu, dodavši kako je "država pokrenula nekoliko tisuća procesa i to je vlada i trebala".
"Optužnica za Haag napisana je točno u 17:00 sati 4. kolovoza '95., kad je Carl Bildt ukucao u medijski prostor da je Knin prekomjerno granatiran, a sve je ostalo bila stvar tehnologije, dok je u isti taj sat Mile Martić izdao naredbu za evakuaciju", prisjetio se Lošo. "Nek' ih bude sram sve i jednoga koji su dignuli ruku za tu odluku da Oluja prijeđe u nadležnost Haaga," ogorčeno je ustvrdio, još jednom ponovivši kako nikakvog zločinačkog pothvata nije bilo i kako je to sve zakuhala Velika Britanija.