SAVJETNIK JEVTUŠENKA

Putinov prijatelj Vladi: Dajte nam našu zemlju na Mljetu

Već sedam godina ruska investicija na Mljetu stoji jer se država i općina ne mogu dogovoriti čija su zemljišta koja je općina već prodala kao svoja. Investitorima je zato blokiran račun, a ne mogu ni raditi.

Putinov prijatelj Vladi: Dajte nam našu zemlju na Mljetu
Ruski milijarder Vladimir Jevtušenko, jedan od deset najbogatijih Rusa i prijatelj ruskog predsjednika Vladimira Putina, prije sedam godina kupio je preko tvrtki kćeri njegove tvrtke Sistema, Adria Sisteme i Kore Zagreb, dva zemljišta na otoku Mljetu, piše Vecernji.hr. 

Planirao je graditi turistički kompleks vrijedan 109 milijuna eura. Parcele je prodala općina Mljet, a nakon toga umiješala se država osporavajući općini vlasništvo. Uključio se DORH i slučaj je završio na sudu te još nije riješen. Intervju za Večernji list dao je Emil Wirtz, viši savjetnik u Sistemi, zaduženim za ulaganja u Europi.

Zašto je Sistema odabrala baš Mljet za ulaganje?

Hrvatska ima velik potencijal u turizmu i to smo prepoznali. Imate prekrasnu obalu i neslućene mogućnosti za razvoj turizma. Na Mljetu smo pronašli savršene lokacije, u Pinjevici i Prožuri, za koje je općina Mljet raspisala natječaj za prodaju, a koje su već otprije u prostornim planovima bile ucrtane kao turistička zona pogodna za razvoj turističkih projekata. Kupili smo te dvije parcele na javnim natječajima 2004. i 2005. godine, pošteno smo platili više od 5 milijuna eura te smo izradili vrhunski projekt turističko-hotelskog kompleksa za to područje. No, naša je investicija zapriječena već više od sedam godina, i to ne našom krivnjom. Cijelo to vrijeme primorani smo, na žalost, čekati po strani. U Hrvatsku smo došli u dobroj vjeri i sve što radimo u skladu je s najboljom poslovnom praksom i zakonima. Prije kupnje zemljišta u zemljišnim smo knjigama provjerili vlasništvo i ono je bilo uredno – općina Mljet bila je upisana kao vlasnik. Problem je nastao nakon što smo uplatili novac i htjeli se kao novi vlasnik upisati u vlasništvo. Otad nam je zbog spora između općine Mljet i Hrvatske blokiran novac, a ne možemo se ni upisati kao vlasnik zemljišta.

Jeste li tražili povrat novaca od općine Mljet?

Povukli smo niz inicijativa. Cijeli je slučaj godinama na sudu, i to u nekoliko postupaka, jer postoje tri zainteresirane strane – država i Mljet se spore oko vlasništva, a naša je želja da se upišemo na kupljeno zemljište ili da nam se vrate uplaćena sredstva. Međutim, prošlo je već sedam godina, a mi smo i dalje u bezizlaznom položaju. Tome se čudimo jer bi realizacija naše investicije u državni proračun donijela milijune eura.

Odakle vam strpljenje za dugogodišnje iščekivanje realizacije; što očekujete od projekta?

Strpljenja imamo sve manje, međutim, čini nam se kako je nova vlada predana privlačenju investicija i poboljšanju investicijske klime u zemlji. Pozivamo ih da pokažu tu predanost i poduzmu žurne korake koji bi mogli razriješiti ovu situaciju. Sve tri uključene strane – država, općina Mljet i mi – trebaju u koordinaciji dogovoriti optimalno rješenje koje bi najbrže i najbezbolnije razriješilo ovu situaciju. Svima je u interesu da se slučaj riješi – nama kao investitoru, kojemu su sredstva blokirana već godinama, ali i lokalnoj zajednici i državi s obzirom na dodatne prihode i nova radna mjesta koje bi ulaganje moglo donijeti..

Mislite li da je projekt zaustavljen isključivo zbog pravnih pitanja ili je ulogu odigrala i politika? Jeste li kontaktirali s novom vladom?

Smatram da je svakako nedostajalo usklađenosti između države i lokalnih vlasti, koje su mogle razriješiti ovu situaciju ili čak spriječiti da do nje uopće i dođe. Međutim, mi ovdje ne tražimo nekoga koga bismo okrivili za sve, već jednostavno želimo da se ovaj problem riješi što prije. Trenutačno razgovaramo s novom vladom i očekujemo da ćemo vidjeti konkretne i brze korake koji vode prema razrješenju situacije. Do sada smo ovdje u Hrvatskoj pretrpjeli znatne gubitke. Riječ je o 5,3 milijuna eura koji su nam blokirani već sedam godina, ali i 1,5 milijuna eura ostalih troškova koje smo imali u razvoju projekta, pravnoj pomoći, troškova ureda, plaća, poreza i slično. To ne uključuje izgubljenu dobit koju bismo ostvarili da nam je dopušteno početi realizirati projekt. Istovremeno su i država i lokalna zajednica izgubile mnogo budući da zbog blokade projekta nismo mogli stalno zaposliti 150 ljudi, kako je bilo predviđeno, ali i još nekoliko stotina na gradnji projekta.

Ruski predsjednik Vladimir Putin već je lobirao kod bivše premijerke Jadranke Kosor. Može li ovaj projekt utjecati na odnos dviju zemalja, Hrvatske i Rusije?

Ruska nam je vlada u ovoj situaciji pružila zaista čvrstu podršku. Osim toga, nastavili su surađivati s nama i vrlo pažljivo prate razvoj događanja. Mi samo želimo korektne odnose i poštovanje prava investitora u zemlji u koju ulažemo. Kada pogledate države koje su najuspješnije u privlačenju stranih investicija, vidite da su sve one osigurale punu zaštitu prava investitora. Zato se nadamo se da će vaša vlada iskoristiti naš primjer i upravo na njegovu rješavanju pokazati svoju odlučnost u poboljšanju investicijske klime u Hrvatskoj.

Mljet je najšumovitiji otok, hoće li projektom biti ugrožena njegova vizura ili je prilagođen prirodi?

Naš je projekt u skladu sa svim standardima zaštite okoliša pa ugrožavanje otočne vizure nikada nije ni bio problem. Mljet je predivan i u našem je interesu da takav i ostane budući da je to ključan razlog zbog kojega smo se uopće odlučili na ulaganje.

Inače, godine 2005. podružnica kompanije Sistema, jedne od deset vodećih kompanija u Rusiji po prihodima te jedne od najvećih investicijskih kompanija u svijetu, kupila je zemljište putem javnog natječaja na Mljetu. Kompanija je za zemlju platila puni iznos, no od kupnje do danas, zbog prepucavanja lokalnih vlasti i države, investitoru sve stoji blokirano. Otad do danas Sistema pokušava iznaći rješenje situacije, a svojedobno se u cijelu priču 2010. godine uključio i ruski premijer Vladimir Putin, koji je razgovore o ovom slučaju vodio s tadašnjom premijerkom Jadrankom Kosor te je svojevremeno bilo rečeno da će slučaj biti riješen što se, međutim, do danas nije dogodilo. Tako velika investicija do danas, dakle već sedam godina, stoji neriješena. 

Cijeli intervju pročitajte na portalu Vecernji.hr. 
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Vecernji.hr
  • Objavljen: 08.10.2012 20:43
  • Posljednja izmjena: 08.10.2012 20:41
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.