Osim toga znanstvenici upozoravaju i na povećani rizik od obolijevanja od raka dojke, bolesti srca, dijabetesa i još nekih opasnih bolesti.
Znanstvenici su ispitanike stavili u posebne uvjete gdje nisu imali osjećaj kada je dan, a kada noć. Ispitanicima se svakoga dana remetio ciklus spavanja za po četiri sata. Naposlijetku su odlazili na počinak 12 sati kasnije nego što je to predviđeno u svakodnevnom, urednom životu. Potpuno im se okrenuo ritam.
Provedena je i analiza krvi koja je pokazala kako je došlo do velikog smanjenja gena koji imaju ritam 24-satnog trajanja odnosno onih gena koji imaju takozvani cirkadijalni ritam. Naime, tih gena je bilo šest puta manje nego što ih je bilo prije istraživanja.
Profesor
Derk-Jan Dijk, sa Sleep Research Centre at the University of Surrey, kaže da ljudski organizam ima oko šest posto gena sa cirkadijalnim ritmom, a oni imaju određeni period tijekom dana kada su najaktivniji.
Ljudski organizam ima oko 24.000 gena, od kojih je oko 1.400 osjetljivo na poremećaje sna. U istraživanju je sudjelovalo 22 mladih ljudi kojima se krv vadila i po nekoliko puta dnevno. Studija se provodila u strogo kontroliranim uvjetima
Istraživanja su pokazala da noćne smjene utrostručuju rizik od srčanih bolesti, a mogu riskirati i oboljenje od raka, depresije, dijabetesa i pretilosti.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.