Zaposlenici koji rade u smjenama imaju više izgleda da dobiju srčani ili moždani udar od onih koji svaki dan imaju ustaljeno radno vrijeme, objavio je stručni časopis British Medical Journal.Znanstvenici se slažu da bi manji broj noćnih smjena pridonio smanjenju obolijevanja od raznih bolesti.
Tim znanstvenika iz Kanade i Norveške obradio je rezultate 34 istraživanja.
Od ukupno 17359 slučajeva raznih koronarnih bolesti, među kojima je i srčani udar, 6598 infarkta miokarda i 1854 moždana udara dogodi se uslijed loše opskrbe mozga kisikom koji se doprema krvlju, a istraživanja su pokazala da su ovi slučajevi češći kod osoba koje rade u smjenama.
Znanstvenici su u obzir uzeli i društveno-ekonomski status radnika, njihov način prehrane te opće zdravstveno stanje.
Kanadski znanstvenik Dan Hackam smatra da osobe koje rade u smjenama imaju više problema s kvalitetom sna, kao i neredovitom, odnosno lošom prehranom.
"Osobe koje rade u večernjim i noćnim smjenama nemaju precizno definirano razdoblje za odmor. Njihov živčani sustav zapravo je neprestano aktiviran, što se može odraziti na povećanu koncentraciju kolesterola u krvi ili pretilost", smatra Hackam.
Jane White, menadžerica u Institutu za sigurnost na radu i zdravlje također smatra da zaposlenici koji rade u smjenama "mogu imati problema s apetitom i probavom, s obzirom na to da im je bioritam iz dana u dan neuravnotežen, a neki među njima posežu za lijekovima za spavanje ili smirenje, što može utjecati na njihovo ponašanje, na veću mogućnost nesreća na radu i na koncu se općenito odraziti negativno na zdravstveno stanje pojedinca".
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.