Glavni tajnik Koordinacije županijskih savjeta mladih Josip Jagodar najavio je kako je ovo zasjedanje ujedno i najava izborne skupštine Savjeta mladih.
- Koordinacija djeluje desetak godina na području RH i trenutno uključuje 20 županijskih savjeta mladih i većina njih je aktivna i drago mi je da se družimo i razmjenjujemo svoja iskustva kroz praksu. Nadam se da ćemo pokrenuti nove projekte. Od prošle godine održali smo nekoliko aktivnosti; dvije koordinacije, primila nas je naša državna tajnica koja prati naš rad... Nadam se kako će u ovoj godini koja je pred nama budući glavni tajnik nastaviti pregovore s Hrvatskom zajednicom županija te se izboriti za poseban status unutar Hrvatske zajednice županija kako bi ovo naše tijelo postalo još prepoznatljivije - kazao je Josip Jagodar.
Pročelnica Upravnog odjela za europske fondove, regionalnu i međunarodnu suradnju Zrinka Raguž članovima Koordinacije županijskih savjeta mladih je govorila što Grada Dubrovnik radi za mlade.
- Kontinuirano i predano radimo na očuvanju kvalitete života svih naših sugrađana s posebnim naglaskom na mlade. To je vidljivo kroz brojne projekte poput stipendiranja, kreditiranja đaka i studenata, subvencioniranje podstanarstva mladih obitelji, financiramo pomoćnike u nastavi, radimo na brojnim projektima sanacije i adaptacije novih vrtića i škola, otvoreni smo za mlade i kroz projekte participativnog budžetiranja i projekta Otvorenog grada. Naši planovi su još veći. Planiranom kupnjom područja TUP-a raditi na urbanom razvoju grada s ciljem razvoja kreativnih industrija i sudjelovanja mladih u tome. Centar za mlade Grada Dubrovnika je prepoznat u Hrvatskoj kao aktivan u povlačenju europskih sredstava koji za cilj imaju razvoj lokalne zajednice za unaprjeđenje života mladih u istoj. Broji su projekti Grada Dubrovnika koji rade na kvaliteti i unaprijeđenu života mladih i svih naših sugrađana te vjerujem kako će tako biti i u budućnosti. Pred nama je Gradsko vijeće na kojemu očekujemo da će biti izglasana odluka dodjele novih stanova mladim obiteljima - navela je Raguž.
Istaknula je kako je Dubrovačka Republika kroz svoju povijest "učila mnoge mnogočemu".
- Imali smo karantenu 1377. godine, najdugovječnija apoteka djeluje na području Dubrovnika je od 1370. godine, kanalizaciju smo imali već krajem 13. stoljeća, sirotište u 15. stoljeću, bili smo iznimno napredni i mudri u političkom djelovanju... Međutim, postavlja se pitanje zašto je Dubrovnik dosta kasno imao sveučilište? Prvo se spominje 1658. godine i osnovali su ga Isusovci na Jezuitima. Povjesničari kažu da je tadašnja dubrovačka vlast, knez i njegove institucije, razmatrala da bi otvaranjem sveučilišta dolazili neki mladi i obrazovani ljudi koji bi bili željni određenih aktivnosti, rada i napretka te bi možda i prosvjedovali i željeli određene promjene. To tadašnjoj Dubrovačkoj Republici nije nikako odgovaralo. Srećom, Isusovci su bili mudriji i osnovali su Collegium Ragusinum koje se pokazalo kao iznimno vrijedno, važno i prepoznato diljem Europe. S tom misli vama želim ugodan boravak u Dubrovniku, uspješnu sjednicu, ali i da vaše buduće odluke ipak ulijevaju malo straha, pozitivnog i motivirajućeg, kako bi pridonijeli razvoju vaših lokalnih zajednica - poručila je pročelnica Zrinka Raguž.
Piše za Dubrovačk Dnevnik, A. Čakić
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.