Raste napetost na Korejskom poluotoku, Obama poslao nosač zrakoplova

Raste napetost na Korejskom poluotoku, Obama poslao nosač zrakoplova
Dan nakon što je sjevernokorejska vojska ispalila stotinjak granata na otok Yoenpyeoong u Žutom moru, kojom prilikom su poginula dvojica južnokorejskih vojnika i dvoje civila, dok je najmanje 18 osoba ranjeno, situacija na »vrućem poluotoku« se, prema izvjestiteljima, primirila, ali je i dalje napeta. Indikativno je kako je sukob dobio na težini, budući da je SAD u južnokorejske vode poslao nosač aviona kao zalog za sigurnost.

Južna Koreja je potvrdila da je obavljala redovnu vojnu vježbu pred svojom zapadnom obalom prije nego što je Sjeverna Koreja ispalila desetke granata, ali je naglasila da južnokorejska topnička vježba nije bila usmjerena prema sjeveru. »Obavljali smo uobičajenu vojnu vježbu, a naša probna paljba bila je usmjerena prema zapadu, a ne sjeveru«, rekao je južnokorejski vojni dužnosnik. Sjeverna Koreja je, pak, u utorak rekla da je Seoul počeo s paljbom te da je to izazvalo njezinu vojnu reakciju.
Sjeverna Koreja ispalila je oko 100 granata, a Južna je uzvratila vatru i ispalila 80 granata na topničke položaje na sjevernokorejskoj obali, priopćili su u utorak ministarstvo obrane i združeni stožer oružanih snaga u Seoulu. Razmjena vatre trajala je oko sat vremena i potaknula je Južnu Koreju da pošalje borbene zrakoplove ka Yoenpyeongu i stavi vojsku u najviše stanje pripravnosti.

Zbog okršaja, zazvonio je alarm i u Washingtonu, pa su američki predsjednik Barack Obama i njegov južnokorejski kolega Lee Myung-bak dogovorili održavanje novih zajedničkih vojnih vježbi kao odgovor na topnički napad Sjeverne Koreje. Obama je u telefonskom razgovoru sa južnokorejskim predsjednikom izjavio da SAD ostaje u potpunosti posvećen obrani svog saveznika Južne Koreje, te da zajedničke vojne vježbe u predstojećim danima imaju za cilj osnažiti usku suradnju dviju zemalja kad je u pitanju sigurnost, kaže se u priopćenju Bijele kuće objavljenom u utorak navečer po američkom vremenu.

U prilog ovom dogovoru ide i vijest da je američki nosač aviona »George Washington« koji se nalazi u sastavu Sedme flote isplovio iz svoje matične baze u japanskoj luci Yokosuki u srijedu ujutro po lokalnom vremenu. Iz zapovjedništva Sedme flote nisu to htjeli komentirati, već su samo naveli da je isplovljavanje nosača aviona bilo već ranije predviđeno. Inače, na spomenutom nosaču aviona nalazi se 75 borbenih zrakoplova, te posada od šest tisuća ljudi.

Osim SAD-a, južnokorejskog saveznika, ovaj u najmanju ruku rečeno incident, podigao je na noge sve regionalne sile - Kinu Rusiju i Japan, koji su izrazili veliku zabrinutost. Koliko je situacija na poluotoku ozbiljna, ponajviše govori činjenica kako je japanski premijer Naoto Kan naredio svojim ministrima da se pripreme »na svaku mogućnost«, a izdao je i odredbu o »oštroj reakciji na bilo kakvu provokaciju«.

Analitičari smatraju kako bi mogla uslijediti južnokorejska odmazda, budući da je Seoul, osnažen potporom SAD-a, no opcije za uzvrat su vrlo male. Dobri poznavatelji stanja na Korejskom poluotoku misle kako Seoul ne zna sa sigurnošću kakvi su motivi ponukali Sjevernu Koreju da granatira otok Yoenpyeong, a velika je nepoznanica za Seoul kako će se postaviti Kina, saveznik Sjeverne Koreje. (PortalOko.hr/Vjesnik)
kim_jong_il.jpg Gospari.hr
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Gospari.hr
  • Objavljen: 24.11.2010 20:41
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.