Oko 11,30 okupili su se na pragu njegovog ministarstva. Za sada pobuna još nije masovnije zahvatila studente, ali je ujedinila profesore raznih sveučilišta. Pokazalo se, naime, da je Fuchs lagao kada je svečano objavio da tehnički fakulteti podržavaju njegov zakon. Kao najvatreniji sljedbenik pojavio se zapravo sindikalist Vilim Ribić koji je iskazao javnu potporu Fuchsovim zakonskim rješenjima, te Institut Ruđer Bošković. Najradikalniji je zagrebački Filozofski fakultet s kojega poručuju: „velikom štrajku na zagrebačkom Filozofskom fakultetu koji Akademska solidarnost već danima najavljuje, priključit će se i službena fakultetska tijela.“
Kako je za PortalOko rekao jedan od pročelnika na FF-u, „Fuchsova će pobjeda biti siguran znak da je zavladao anti-intelektualizam, koji Hrvatsku baca u mrak“.
Budući da su u Vladi svjesni posljedica udružene studentsko-profesorske akcije, Fuchs je proteklih dana bio zauzet turnejama po hrvatskim sveučilištima.
„Fuchs je danas u Splitu na Sjednici Senata ucjenama i manipulacijama trebao iskamčiti podršku tamošnjih fakulteta“, objasnio je Hrvoje Jurić, predstavnik Odsjeka za filozofiju na FF-u.
Kako Fuchs na kraju nije napustio radno mjesto, strahujući od vike na splitskom sveučilištu, zaskočio ga je prosvjed u Zagrebu. Naime, prosvjed u glavnom gradu je organiziran u isto vrijeme kao i onaj u Splitu da bi na taj način Zagrepčani svojim kolegama dali podršku. Vlada je tijekom proteklih mjeseci povukla niz poteza da uguši potencijalna žarišta pobune. Uz ostalo, obećala je studentskoj populaciji da novi zakon jamči besplatno školovanje, čime je trebalo zadovoljiti studentski dio sveučilišta.
„Cilj je narodu prodati obećanja o smanjenim školarinama“ upozorava Josip Kregar, profesor Pravnog fakulteta koji se među prvima solidarizirao s pokretom otpora svojih kolega na zagrebačkom FF-u.
„Sveučilištima se obećava novac iz državnog proračuna, a u njemu nema ni lipe. Pa država mjesecima Sveučilištu u Zagrebu duguje 100 milijuna kuna, a sada obećava da će mu dati 500 milijuna?! Riječ je o populističkom obećanju i obmani jer država nema novca ni da ispuni sadašnje obveze prema svojim sveučilištima, a kamo li da osigura besplatno studiranje.“ pojašnjava Josip Kregar.
„Treći Fucksov oslonac su rektori. Prema mišljenju pobunjenika, oni čine osnovni rekvizit za ukidanje autonomije sveučilišta. Najavljeni zakon tako u cilju ima i centralizaciju javnih sveučilišta koje bi Fuchs velikodušno „predao“ rektorima. Tada bi se dekani, kao i Fakultetska vijeća, našli na potpunoj margini, odnosno njihova bi uloga bila minorna.
Tajana Paparella