Na meti i Dubrovnik

REVIZIJA STUDENTSKIH CENTARA Najveći broj nepravilnosti utvrdili u računovodstvenom poslovanju

Studentski centri hrvatskih sveučilišta čije je poslovanje pročešljala Državna revizija, na godišnjoj razini po različitim osnovama ostvaruju oko 470 milijuna kuna prihoda, a iz usporedbe s prethodnim godinama vidljiv je trend smanjenja prihoda.

REVIZIJA STUDENTSKIH CENTARA Najveći broj nepravilnosti utvrdili u računovodstvenom poslovanju


 Što je tomu najviše pridonijelo, revizori se nisu bavili, nego su utvrđivali ispravnost poslovanja u 2017. i 2018. A od 12 analiziranih studentskih centara samo su tri od revizora dobili apsolutno bezuvjetno mišljenje - dubrovački, karlovački i varaždinski, a jednako toliko ih je dobilo uvjetno mišljenje i za financijska izvješća i usklađenost poslovanja, a to su SC u Zagrebu, Splitu i Požegi. Ostali su centri - u Osijeku, Puli, Rijeci, Slavonskom Brodu, Šibeniku, te Studentski katolički centar Split dobili i pozitivnu i negativnu ocjenu. Ukupno, revizori su najveći broj nepravilnosti i propusta utvrdili u računovodstvenom poslovanju, piše Poslovni.hr. 


Najveći po svim kriterijima, zagrebački SC, ostvaruje gotovo jednak prihod kao preostalih 11 zajedno. Splitski i Riječki jedini imaju udjele veće od 10 posto u ukupnim prihodima SC-a. Svi centri, izuzev požeškog, ostvaruju višak prihoda, a najvećim dijelom, točnije polovica prihoda dolazi od pružanja usluga smještaja i prehrane studentima.


Od studenata se tako naplati 222 milijuna kuna, dok istodobno od države centri dobiju subvencije za smještaj i prehranu redovnih studenata u visini od 154 milijuna kuna. Prema odluci Ministarstva znanosti, za akademske godine, 2017./2018., te 2018./2019., subvencija za stanovanje u studentskom domu iznosila je 200 kuna, dok je ukupna cijena meni obroka 22,60 kuna, s tim da je 16,10 kuna od toga plaćala država, a 6,50 kuna student.Od donacija, pak, centrima dolazi ukupno 10-ak milijuna kuna, s time da nekoliko SC-a u podacima o poslovanju u promatranom razdoblju nije dobilo donacije, a riječ je o dubrovačkom, pulskom i slavonskobrodskom SC-u.


Zagrebački je jedini koji ima ozbiljnije prihode od članarina i članskih doprinosa, čak 66 milijuna kuna i oni bilježe rast zbog ostvarenja većeg broja posredovanja studentskog servis. Krajem 2018. ukupna imovina analiziranih centara prelazi milijardu kuna, a obveze 604 milijuna. Inače, revizori su utvrdili da kod pojedinih centara obavljeni popis imovine nije cjelovit, pa ne obuhvaća građevinske i stambene objekte u vlasništvu centra, kao ni ulaganja u tuđu imovinu, te nefinancijsku imovinu u pripremi.


Cijeli tekst pročitajte OVDJE. 


Manjak samo u Požegi
  • Autor: Poslovni dnevnik.hr
  • Foto: Leona Rašica
  • Objavljen: 25.01.2020 00:00
  • Posljednja izmjena: 25.01.2020 10:20
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.