GREŠKE U KOMUNIKACIJI

Roditelji, evo gdje griješite u komunikaciji s tinejdžerima

Suočeni s brzim odrastanjem svoje djece, često zbog pretjeranog straha i nesigurnosti, roditelji čine ključne greške u komunikaciji. One mogu rezultirati izrazito narušenim odnosom u relaciji roditelj – tinejdžer, ali i narušenim funkcioniranjem tinejdžera u cjelini.

Roditelji, evo gdje griješite u komunikaciji s tinejdžerima
Da biste ostvarili što bolju komunikaciju, izbjegavajte uobičajene pogreške:

Pričate više nego što slušate

Tinejdžeri ne vole prodike. Potrudite se više slušati, a manje pričati. Kada govorite, budite kratki i jasni, nemojte se ponavljati. Pomozite svom djetetu da o svojim problemima razmisli iz različitih kuteva gledišta, što je često sasvim dovoljno da donese ispravnu odluku.

Omalovažavate njihov problem

Iako vam se problemi poput otkazanog spoja, izbijanja prištića ili zločestog učitelja u školi, mogu činiti beznačajnima, ukoliko želite potaknuti dijete na razgovor, morate pokazati razumijevanje za njegove probleme. Izbjegavajte odgovore poput: “to nije ništa strašno“ ili “nemoj se toliko brinuti oko sitnice“, jer, iako ste vjerojatno u pravu, vaše dijete će se dijete osjećati ljutitim i neshvaćenim.

Umjesto toga, pomozite mu da razmisli o rješenju problema. Na taj način se uči metodama rješavanja problema, a vi pokazujete brigu i razmijevanje.

Brzo odbijanje

Najbrži način za odbijanje tinejdžera je osuđivanje, omalovažavanje i zgražanje. Bez obzira što vam tinejdžer kaže, ostanite smireni.

Postavljajte pitanja kako bi pokazali da slušate, a kada ste spremni podijeliti svoje mišljenje, izbjegavajte rečenice poput: “ti trebaš...“ ili “ti si kriv što...“ koje će potaknuti obrambeni mehanizam.

Kako biste izrazili svoje mišljenje, koristite tzv “Ja rečenice“ , poput: “Ja smatram da bi bilo dobro...“ ili “Ja se osjećam loše kad...“. Na taj način ne osuđujete, a svoje mišljenje izražavate na asertivan način.

Potkopavanje ideja

Tinejdžeri često imaju neralne ideje i planove. Sigurno ste već čuli planove poput: “Meni ne treba škola, ja ću postati blogerica“.

Umjesto brzog odbacivanja ideje, odgovorite znatiželjom. Pitajte ih zašto im se to sviđa i kako to planiraju postići.

Slušanjem i postavljanjem potpitanja im dajete podršku, a istovremeno im pomažete uvidjeti ograničenja i probleme u ostvarivanju nerealne ideje.

Manjak poštovanja

Načini na koji roditelji ne pokazuju poštovanje prema tinejdžeru uključuju: podizanje glasa, sarkazam u tonu, neodobravanje mišljenja i kritiziranje uvjerenja.

Ne zaboravite da je poštovanje dvosmjerna ulica, odnosno da tinejdžeri uzvraćaju poštovanje tek  ukoliko ga roditelji pokažu prema njima, donosi direktno.hr.
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Gospari.hr
  • Objavljen: 21.11.2017 08:15
  • Posljednja izmjena: 20.11.2017 21:25

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.