Ovo nije prvi put da Dubrovčani viđaju ovakve prizore, no svakako je zanimljivo podsjetiti iz kojih razloga su ovakve 'posjete' ovih plemenitih kukaca moguće, i koji su razlozi rojeva na građevinama, koje nisu prirodan dom pčelama.
Prije nekoliko godina nakon sličnog događaja na Pločama za Dubrovački dnevnik je ovu pojavu komentirao pčelar Ante Mateljak i pojasnio razloge.
Tada je objasnio kako se pčele najčešće roje u travnju i svibnju, što odgovara ovom današnjem prizoru. Rojenje je zapravo prirodni proces održavanja vrste i širenja zajednica.
"Jedan dio njih se odvaja, matica odlazi s rojem, a nova zajednica ostaje u košnici. Ne mogu dvije matice ostati u istoj košnici", objasnio je tada Mateljak.
Druga mogućnost jest da su ostale bez hrane u košnici zbog nebrige pčelara te da su je morale napustiti u potrazi za hranom.
"Kada napuštaju košnicu, pčele su uvijek site, opskrbe se sa zalihama hrane za dva do tri dana. Tada su mirne i nisu agresivne' pojašnio je tada Mateljak.
Treći mogući scenarij je da je košnicu napao neki od nametnika iz roda Varroa, zbog čega su morale potražiti novi dom.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.