STUH

'S jednakim plaćama i pravima, strani sezonci postali bi skuplja radna snaga'

Nakon što su objavljeni oglasi za sezonska radna mjesta u Dubrovniku u susjednoj BiH, gdje Lukšić grupa, najveća hotelska grupacija na ovom području, aktivno traži radnike za svoje hotele, PortalOko.hr je zatražio stav Sindikata turizma i usluga Hrvatske. Poznato je kako je u Dubrovačko – neretvanskoj županiji trenutno gotovo devet tisuća nezaposlenih osoba. Sezonska radna snaga iz drugih dijelova Hrvatske nije ništa novo, ali je pitanje kuda to sve vodi ukoliko na ta radna mjesta u velikoj mjeri počnu dolaziti strani državljani i kako je uopće moguće da su oni jeftiniji poslodavcima od domicilnog stanovništva.

'S jednakim plaćama i pravima, strani sezonci postali bi skuplja radna snaga'
'Prošli tjedan smo imali sastanak s predstavnicima Lukšić grupacije.  Razgovarali smo o  problematici zapošljavanja, kolektivnim ugovorima, plaći, osnovicama i sličnom. Očekujemo da se ne iskazuje dalje višak ljudi. Bez obzira što su bile dogovorene otpremnine, to je situacija u kojoj se nažalost ne zapošljavaju novi kadrovi,' rekao je za PortalOko Eduard Andrić, predsjednik STUH-a. 

'U  razgovorima je bilo jasno kako  su osnovali i agenciju za privremeno zapošljavanje i očito posredstvom nje traže te ljude. Do sada su to pretežito bili stanovici iz Slavonije i ostalih dijelova Hrvatske,  međutim to ne znači da će oni biti  i posljednji. Prema Zakonu o radu,  kad poslodavac zaposli sezonskog radnika, on mora imati jednaka prava kao i stalno zaposleni, primjerice  na istim pozicijama u tom hotelu. Bez obzira na priče kako će ovi zaposlenici biti manje plaćeni, inzistirat ćemo da imaju ista prava kao i stalno zaposleni. U suprotnom smo u poziciji da nam u bliskoj budućnosti u velikoj mjeri rade Rumunji i Bugari.  Naš je čvrsti stav i  namjera da se za sva radna mjesta  osiguraju jednaki uvjeti,' rekao je Andrić.  

Sinidikat smatra kako se  na taj način može spriječiti uvoz radne sange. 'Kad bi svaki zaposlenik na istom radnom mjestu imao jednaku plaću, poslodavcu bi  ipak bilo jednostavnije zaposliti domicilnu radnu snagu,' zaključio je. Postoji Nacionalni kolektivni ugovor prema kojemu radnik ne smije biti doveden u podređeni položaj. Ako se u postizanju tog cilja ne bude išlo dogovorom, postoje i drugi načini, odnosno pravno.'

Sezonski radnici nedovoljno stručni

Iz STUH-a su potvrdili kako su zadovoljni dosadašnjima razgovorima koje  vode s Lukšić grupacijom. Iako se očekivalo kako će s obzirom na velik broj hotela inzistirati na jednom kolektivnom ugovoru, to nije slučaj. 'Pregovara se o svakom posebno. Ide novi kolektivni ugovor za Hotel Palace,  
u Hotelu Argentina će se produžiti, a u Hotelu Croatia će se ići na povećanje plaća. Dakle, nema većih problema osim smanjenja broja zaposlenika,' dodao je Andrić.  Također se osvrnuo na neadekvatnu obučenost sezonskih radnika, koji često uopće nisu  iz ugostiteljske struke,  pa teret odrađivanja posla u ovim slučajevima pada na stalno zaposlene. 'Znamo da prema anketama zahtjevniji  gosti iskazuju nezadovoljstvo uslugom, a to nikako nije dobro za hrvatski turizam.'




Lukšić grupacija iskazala interes za kupnju većinskog paketa dionica Hotela Maestral?

Na pitanje o tome kako bi se na dubrovački turizam odrazilo kad bi u vlasništvo Lukšić grupacije dospjeli  još i Hoteli Maestral, s obzirom kako  neki mediji pišu kako je o tome iskazan interes,  Andrić je rekao kako  monopol bile koje vrste ni u kojem gradu, ni u kojoj industriji nije dobar. 

'Ipak, stvari nisu tako jednostavne. Bilo bi bolje kad bi Maestrali pripali Lukšićima,  nego nekom meštaru, ili skupini čiji je glavni interes zapravo doći do vrijednih nekretnina.  Adris grupa, o kojoj se također u medijima piše kako je iskazala interes za Maestrale, bila bi puno bolja opcija. No isto tako,  puno bolji bi bili Lukšići,  nego Todorić. Sve je to upitno, to nam je  veliki kamen spoticanja. Nas je iznenadilo da se sada krenulo u ovu privatizaciju,' rekao je Andrić. 

'Mi smo rušili pokušaj privatizacije za vrijeme Damira Polančeca i sada smo reagirali. Jedna bi struja željela da se privatizacija odvije kroz radničko dioničarsko, ali mi smo skeptični prema toj ideji. Kad bismo nekako osigurali kredite tim ljudima, tko bi  onda dao dodatnog novca za ulaganja? To je priča za malu djecu. Netko preko radnika želi doći do vlasništva u Hotelima Maestral,' tvrdi Andrić. 

Stav je Sindikata kako ova privatizacija Hotela Maestral mora biti transparentna. 'Žalosno bi bilo da pored grešaka koje su se do sada dogodile prilikom privatizacije u Hrvatskoj još jednom napravimo sličan propust,' zaključio je Andrić. 
Davor Lukšić Gospari.hr
Lukšić Andrić Gospari.hr
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: CROPIX
  • Objavljen: 26.04.2012 12:38
  • Posljednja izmjena: 26.04.2012 12:43
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.