Pomoć arapskim zemljama ili?

SAD razvija "internet u sjeni" za komuniciranje van nadzora vlade

Administracija predsjednika SAD-a Baracka Obame financira razvoj "interneta u sjeni" i sustava mobilne telefonije koje bi disidenti mogli koristiti u borbi protiv represivnih režima koji ih nastoje ušutkati cenzurom ili blokiranjem telekomunikacijskih mreža, piše New York Times.

SAD razvija "internet u sjeni" za komuniciranje van nadzora vlade
U globalnim nastojanjima za postizanje otvorene komunikacije sudjeluju najrazličitiji neovisni protagonisti od informatičkih zanesenjaka u Washingtonu, vojnih inženjera u Afganistanu do sjevernokorejskog prebjega koji je zakapao kineske mobilne telefone na brdima uz granicu koje bi noću otkopavali njegovi sunarodnjaci u bijegu iz najzatvorenije države svijeta, navodi list.

Inicijativa Obamine administracije na neki je način nova bojišnica u obrani slobode govora i razvoja demokracije, kao što je desetljećima duga praksa radijskog emitiranja u zemlje s autokratskim vlastima putem Glasa Amerike i drugih medija. Posljednja incijativa, međutim, u potpunosti ovisi o stvaranju odvojenih puteva komunikacija, ističe newyorški list.

Projekt je uključio šaroliku skupinu koju čini diplomati, vojni inženjeri, mladi programeri i disidenti iz najmanje desetak zemalja a njegova najsnažnija zagovornica je državna tajnica Hillary Clinton, čije ministarstvo i predvodi te napore. "Vidimo kako sve više i više ljudi po svijetu koristi internet, mobilne telefone i druge tehnologije kako bi se njihov glas čuo kada prosvjeduju protiv nepravde i nastoje ostvariti svoje težnje", rekla je Hillary Clinton u odgovoru e-mailom na pitanje lista o projektu.

"Postoji povijesna prigoda da se napravi pozitivna promjena, promjena koju Amerika podržava. Tako da smo usredotočeni na to da im pomognemo da to učine, da im pomognemo međusobno razgovarati, razgovarati s njihovim zajednicama, vladama i svijetom", rekla je Hillary Clinton, prenosi NY Times.
Tajni neovisni mobilni operateri

State Department, primjerice, navodi list, financira stvaranje nevidljive bežične mreže koja bi omogućila aktivistima da komuniciraju van nadzora vlada u zemljama kao što su Iran, Sirija i Libije.

Napori na razvoju tih tehnologiju uključuju projekte za stvaranje tajnih neovisnih mreža mobilne telefonije u stranim zemljama kao i operaciju koja se, kao u špijunskim romanima, vodi na petom katu zgrade L ulice u Washingtonu gdje skupina mladih poduzetnika, koja izgleda kao garažna glazbena skupina, običan neupadljiv hardware pretvara u prototip "interneta u poslovnoj torbi", piše list.

Financirana s dva milijuna dolara od State Departmenta torba bi mogla biti tajno prenesena preko granice i brzo omogućiti bežičnu komunikaciju na širokom području s vezom na globalni internet.

Pozitivni utjecaj nadilazi opasnosti

SAD je, među ostalim, kako je rekao jedan američki dužnosnik, potrošio najmanje 50 milijuna dolara kako bi stvorio neovisnu mrežu mobilne telefonije u Afganistanu pomoću repetitora u zaštićenim vojnim bazama u zemlji, kako bi se talibanima uskratila mogućnost da prekidaju službene afganistanske komunikacijske servise što su, kako se čini, s lakoćom činili. Napori na razvijanju novih komunikacijskih tehnologija na zamahu su dobili otkako je egipatski predsjednik Hosni Mubarak posljednjih dana svoje vladavine prekinuo internetske veze, navodi list i podsjeća da je sirijska vlada posljednjih dana također privremeno blokirala korištenje interneta koji je pomagao u mobiliziranju prosvjednika.

Uključeni u razvoj projekta, međutim, upozoravaju i na određene opasnosti, poput mogućnosti za represivne vlade da praćenjem lociraju i uhite aktiviste koji rabe tu tehnologiju ili ih jednostavno uhite kada pokušaju preko granice prenijeti hardware, navodi list no dodaje i da drugi ocjenjuju da mogući pozitivni utjecaj nadilazi rizike.
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Boston.com
  • Objavljen: 13.06.2011 08:43

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.