Okružni privredni sud u Trebinju, na prijedlog tužitelja Saliha i Muamera Alijagića, na ročištu dana 12. siječnja 2012 godine, naložio je "Institutu mašinskih nauka" pri Univerzitetu "Džemal Bijedić" u Mostaru, novo vještačenje vrijednosti strojeva i opreme koje su otuđeni iz njihove zanatske radionice tijekom rata, potvrdio je sudac tog suda Smail Begović.
Nakon nastavka glavne rasprave po tužbi braće Alijagić protiv Republike Srpske i općine Trebinje, Begović je novinarima rekao da je Salih Alijagić osporavao nalaz vještaka strojarske struke Neđe Krulja iz Trebinja, prema kojem je vrijednost strojeva otuđenih iz zanatske radionice braće Alijagić procijenjena na 305.000 KM, što je čak sedam puta manje od prvobitno procijenjene vrijednosti.
Begović kaže da je prvobitno provjereno da se ni na jednom Institutu u Republici Srpskoj ne radi vještačenje strojeva, već samo automobila i opreme, zbog čega je sud odlučio da to bude najbliži grad, iako je tužiteljeva strana inzistirala na Institutu u zapadnom Mostaru.
"Ako bude većih odstupanja između tog nalaza i nalaza vještaka Krulja, najvjerojatnije će se raditi supervještačenje i to u inozemstvu", kaže Begović, napominjući kako više u obzir neće uzimati ranije procjene vrijednosti strojeva od oko dva milijuna maraka, koju je radio sudski vještak iz Podgorice.
Zamjenik pravobranitelja Republike Srpske, Radenko Savić, nije zadovoljan izborom Instituta za novo vještačenje i ističe da je Salih Alijagić na saslušanju 12.siječnja 2012, godine pokušao dokazati kako je vrijednost strojeva, koje su im oduzele općinske vlasti Trebinja, znatno veća od vrijednosti koju je procijenio vještak Krulj.
"Alijagić je tvrdio da se radilo o novim suvremenim strojevima velike upotrebne vrijednosti što nije ničim dokazao, dok se dokazi o vlasništvu isključivo zasnivaju na zapisnicima i to na fotokopijama zapisnika", kaže Savić i dodaje da Alijagić nije želio ni kazati imena osoba od kojih je pribavio zapisnik.
On kaže da se dovodi u sumnju i istinitost i vjerodostojnost tih zapisnika, napominjući da je i ranije od tužitelja tražio da sudu predoče original zapisnik, što nije učinjeno.
Salih Alijagić i njegov pravni zastupnik nisu željeli davati izjave za javnost.
Da podsjetimo, braća Salih i Muamer Alijagić, prije desetak godina, tužili su Republiku Srpsku za višemilijunsku odštetu zbog otuđenih strojeva i repro-materijala koji su ukradeni iz njihove zanatske radionice početkom rata u Trebinju. Prije nekoliko godina spor su dobili, no, nakon Žalbe Općine Trebinje, postupak je vraćen na sami početak. Svojevremeno se špekuliralo kako budžet republike Srpske nebi mogao, da je kojim slučajem isplaćen, izdržati teret ovoga obeštećenje, tako da su mediji u RS-u pisali kako će braća Alijagić RS gurnuti - u bankrot.