BRUXELLES, 10. ožujka 2011. - Francuski predsjednik Nicolas Sarkozy namjerava predložiti partnerima u Europskoj uniji bombardiranje zapovjednog štaba Moammara Gaddafija. Izvor je ostao anoniman.
Radi se o tri lokacije - zapovjednom štabu Bab al-Azizija u Tripoliju, vojnoj bazi u Sirtu, istočno od Tripolija, i vojnoj bazi u Shebi, na jugu zemlje, dodao je ovaj izvor.
Ta vijest je objavljena neposredno nakon što je Francuska odlučila priznati samoimenovano pobunjeničko nacionalno vijeće u Libiji.
Novinska agencija Džamahirije saznala je opasnu tajnu koja će dovesti do pada Sarkozyja, možda i do suđenja zbog financijskih sredstava koja je koristio u svojoj predsjedničkoj kampanji, javila je libijska državna televizija.
EU i NATO o mogućoj intervenciji u LibijiEuropska unija i NATO na odvojenim sastancima u Bruxellesu raspravljaju o stanju u Libiji, a članice tih organizacija zasad su daleko od konsenzusa oko djelovanja u toj zemlji u kojoj već tjednima traje pobuna protiv režima pukovnika Moamera Gadafija.
"Europska unija treba poslati jasnu političku poruku da Gadafi mora otići s vlasti, a ako se to ne dogodi, EU treba jasno reći da će Libija biti potpuno izolirana, gospodarski i politički", rekao je mađarski ministar vanjskih poslova Janos Martonyi. Ministri između ostaloga razgovaraju i o mogućem priznanju oporbenog Libijskog nacionalnog vijeća, što je Francuska već učinila.
Francuski ministar vanjskih poslova Alain Juppe izjavio je da je Gadafi potpuno "diskreditiran i da mora otići", a istu poruku uputio je i šef njemačke diplomacije Guido Westerwelle.
Što se tiče eventualnog uvođenja zone zabrane letenja iznad Libije, koje su u UN-ovu Vijeću sigurnosti predložile Francuska i Velika Britanija, sve zemlje u NATO-u nisu na istoj 'valnoj dužini'.
Njemački ministar vanjskih poslova Westerwelle nije skrivao svoju "sumnjičavost" o tom pitanju, na ručku s kolegama iz EU-a, na kojemu se također razgovaralo o Libiji, gdje već tri tjedna traje sukob pristaša Moamera Gadafija i protivnika njegova režima.
"Ne želimo da nas se uvuče u rat u sjevernoj Africi", kazao je Westerwelle.
Ipak, u prijedlogu završne izjave sa susreta na vrhu EU-a posvećenom libijskoj krizi, na kojemu u petak treba sudjelovati i kancelarka Angela Merkel, europski čelnici ističu da "podupiru pripremu plana sa zemljama NATO-a i s drugim partnerima, pa i u regiji Bliskog istoka i sjeverne Afrike, koji će im omogućiti da se pripreme na sve moguće događaje, ovisno o razvoju situacije, pa i uvođenjem zone zabrane letenja".
Zamrznuti računi Centralne banke i državnih fondova LibijeNjemačka je, u okviru jačanja pritiska na libijskog vođu Moammara Gaddafija, zamrznula 193 računa Centralne banke i državnih fondova Libije kod njemačkih banaka.
"Ove mjere su jasna reakcija na razvoj događaja u Libiji. Brutalno gušenje libijskog oslobodilačkog pokreta ne može se više financirati novcem koji leži u njemačkim bankama.Time daje savezna vlada jasan znak da se nalazi na strani onih koji zahtijevaju slobodu, demokraciju i pravnu državu", navodi se u priopćenju Ministarstva ekonomije i tehnologije Njemačke.
Mediji navode da se, kada je riječ o zamrzavanju računa, radi posebno o novcu libijske Centralne banke, Libyan Foreign Bank i Libya Africa Investment.
Šef njemačke diplomacije Guido Westerwelle je prije nekoliko dana zatražio nove sankcije prema režimu libijskog predsjednika Gaddafija i rekao da ga zabrinjava "ono što se događa u toj zemlji".
"Ciljane sankcije su nužne protiv onih koji su odgovorni za zločin nad libijskim narodom", rekao je Westerwelle. (
PortalOko)