Znanstvenici su se prihvatili popodnevnog drijemanja ili kako ga Španjolci nazivaju - sieste da bi dokazali blagodati tog kratkog odmora koji pozitivno utječe na psihofizičko zdravlje i produktivnost do kraja dana, piše
Glas Slavonije. I piloti spavajuUtvrđeno je tako da 60 minuta odmora povećava budnost, koncentraciju i oprez u idućih deset sati. Istraživanja na pilotima komercijalnih aviokompanija pokazala su da 26 minuta drijemanja dok zrakoplovom upravlja kopilot povećava pilotove sposobnosti za 34 posto, a opći oprez i budnost za 54 posto. Iz tog razloga British Airways i kompanija Continental dozvoljavaju svojim pilotima da odspavaju tijekom dugih letova. Tvrtke Google i Nike opremile su svoje urede mjestima na kojima radnici mogu odmoriti neko vrijeme tijekom dana i utvrdili su da je kod radnika koji koriste te pogodnosti povećana produktivnost.
Izmjereno je da popodnevni odmor povećava raspoloženje za 10 posto, komunikativnost, opreznost i izdržljivost za 11 posto, ali smanjuje vrijeme koje je potrebno da se zaspi prije noćnog odmora za 14 posto. Također je utvrđeno da popodnevni spavači noću manje pate od nesanice, a noćni im je san duži za 20 minuta. U kulturama koje njeguju popodnevni odmor mnogo je manje kardiovaskularnih bolesti. Istraživanje u Grčkoj provedeno na uzorku od 24.000 “spavača” utvrdilo je da popodnevno spavanje dva puta tjedno smanjuje kardiovaskularne tegobe za 12 posto, no zapanjujuće je da oni koji popodnevni odmor prakticiraju tri puta tjedno taj postotak podižu na nevjerojatnih 37 posto. Amerikanci su utvrdili da su skoro svi NBA košarkaši poznati kao popodnevni spavači, a isti je slučaj i za hokejaše koji igraju u NHL-u.
Veliki umovi trebaju odmorKroz povijest neki od najpoznatijih ljudi koji su bili ovisni o siesti bili su Napoleon koji je drijemao između bitaka sjedeći na svom konju, Churchill je tijekom Drugog svjetskog rata probdio mnoge besane noći, ali nikada nije propustio popodnevni odmor. Mnogi genijalci poput Leonarda Da Vincija ili Thomasa Edisona su bili popodnevni spavači, a Albert Einstein je drijemao u svom naslonjaču držeći olovku u ruci. Kada bi mu olovka ispala iz ruke i pala na pod - probudio bi se i tako sprječavao samog sebe da padne u predubok san nakon kojeg mu misli ne bi bile tako bistre. Poznata je anegdota da je i Johannes Brahms skladao svoju čuvenu Uspavanku u pauzama drijemeža za klavirom. (V.T.)
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.