Limfociti se često skupljaju u limfnim čvorovima - najčešće u pazuhu, vratu ili preponama - kako bi se borili protiv infekcije, ali se također mogu naći u gotovo bilo kojem dijelu tijela.
Limfom se javlja kada abnormalni limfociti rastu bez kontrole i skupljaju se u limfnim čvorovima ili drugim dijelovima tijela.
Najčešći je oblik raka krvi i treći najčešći rak u dječjoj dobi. Međutim, kako trenutno ne postoje testovi probira za limfome, znakovi i simptomi limfoma često se mogu zamijeniti s drugim bolestima, poput gripe, upozorava živim.hr.
SIMPTOMI KOJI MOGU ZBUNJIVATI: povećani vratni limfni čvorovi
kašalj
povišena tjelesna temperatura
noćno znojenje
gubitak tjelesne težine
svrbež
oticanje glave i vrata
pritisak na mokraćnu cijev
zatajenje bubrega
anemija
Sumnja na limfom postavlja se ako postoji skup simptoma kao što su povećanje limfnih čvorova, posebno vratnih, te povišena tjelesna temperatura, noćno znojenje i gubitak tjelesne težine. Definitivna dijagnoza potvrđuje se biopsijom (uzimanjem uzorka tkiva).
Postoji više od 80 podtipova limfoma, s različitim dijagnostičkim procjenama, različitim protokolima liječenja i različitim ishodima.
Vrlo je važno da specijalist za limfome (hematolog) dijagnosticira ispravnu podvrstu limfoma. To osigurava da pacijenti dobiju pravo liječenje u pravo vrijeme za pravi podtip. Limfomi su općenito kategorizirani u Hodgkinove limfome ili ne-Hodgkinove limfome.
Za podršku pacijentima i informacije bitno je povezivanje lokalnom organizacijom pacijenata koja okuplja oboljele od limfoma. Postoje mnoga klinička ispitivanja koja istražuju nove tretmane i testove za limfom, stoga je za oboljele bitno uključiti se u dostupna ispitivanja na lokalnoj blizini.
Svjetski dan svjesnosti o limfomima obilježava se 15. rujna, a Hrvatska udruga leukemija i limfomi (HULL) organizira više predavanja koje će održati vodeći hematolozi u Hrvatskoj i član udruge, oboljeli od limfoma. Predavanja će biti objavljena na You Tube kanalu, a pristupiti se može preko web stranica www.hull.hr.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.