Uzroci i liječenje

Sindrom nemirnih nogu

Noćno peckanje, zatezanje, trzanje, bockanje, grčenje i utrnuće nogu ukazuju na bolest nazvanu Sindrom nemirnih nogu (Restless-Legs-Syndrom ili RLS). Oko 10 posto stanovništva barem povremeno pati od ovog poremećaja spavanja. Za ovu je bolest karakteristično da kretanje ublažava ili otklanja neugodne simptome a sjedenje i ležanje ih pogoršavaju.

Sindrom nemirnih nogu
Sindrom nemirnih nogu mnogima onemogućava miran san. Ne liječi li se, može izazvati veliki i trajni umor, dnevnu pospanost i iscrpljenost.

Bolesnici, a nerijetko i njihovi partneri se bude umorni, s pretjeranom dnevnom pospanošću, a  ponekad se javljaju tjeskoba, uznemirenost i depresija.

Uzroci sindroma nemirnih nogu

Kod polovice pogođenih ovom bolešću, presudan je genetski faktor. Bolest je nasljedna a simptomi se mogu pojaviti već u 20. godini.

Druga polovica oboljelih trpi posljedice neke druge bolesti. U tom slučaju, simptomi se javljaju u kasnijoj dobi a uzrok može biti:

reuma, oštećenja živaca, manjak željeza, folne kiseline ili vitamina B12, poremećaj metabolizma šećera, oštećenje funkcije bubrega,trudnoća (prolazno).

Uzimanje nekih lijekova, primjerice antidepresiva (simptomi obično nestaju nakon prestanka terapije).

Bolest često nije prepoznata

Prema jednoj američkoj studiji, samo je 25 posto pacijenata koji boluju od RLS-a svjesno svoje dijagnoze. Mnogi liječnici su svojim pacijentima pogrešno utvrdili da se radi o bolesti vena, kralježnice ili cirkulacije.

Saznajte bolujete li od sindroma nemirnih nogu

Potvrdni odgovori na ova pitanja ukazuju da i vi možda bolujete od RLS:

Imate li, ili ponekad osjećate, ponavljajuće neugodne osjete ili senzacije u nogama dok sjedite ili ležite i zbog toga teže utonete u san?

Imate li, ili ponekad osjećate, ponavljajuću potrebu za pomicanjem nogu dok sjedite ili ležite?

Pogoršavaju li se ovi simptomi  za vrijeme sjedenja i ležanja, a manje su izraženi ili ih uopće nema za vrijeme kretanja?

Pogoršavaju li se ovi simptomi uvečer ili tijekom noći, u odnosu na jutro?Kako si pomoći?

Stručnjaci preporučuju:

kretanje, masaže, pranje nogu u hladnoj vodi, magnezij kao dodatak prehrani, izbjegavanje alkohola i kofeina.

Ne pomognu li  navedene mjere, obratite se vašem liječniku koji će vas uputiti na pregled kod neurologa.

Kada se radi o nasljednom obliku bolesti, liječnik će vam možda propisati agoniste dopamina.

U težim slučajevima se daju levodopa i neki antiepileptici, a u najtežim slučajevima i opioidi.  Iako terapija daje dobre rezultate,  ovi lijekovi neće dovesti do izlječenja, već se moraju uzimati doživotno, piše krenizdravo.rtl.hr.
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: pixabay
  • Objavljen: 09.06.2017 08:56
  • Posljednja izmjena: 09.06.2017 09:04

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.