Incele je najlakše opisati kao "muškarce koji se osjećaju nesposobnim ostvariti romantične ili seksualne odnose sa ženama na koje polažu pravo". Riječ je o rodno utemeljenoj ideologiji koja se ponekad naziva i "muška nadmoć". Istraživači su također detekirali da je riječ o obliku "mizoginističkog ekstremizma" koji se može označiti i antifeminističkim.
Kao obilježja incela navode se zabrinjavajuća i prijeteća komunikacija, zanimanje za nasilje, intenzivna ili eskalirajuća ljutnja, bizarno ili neprikladno ponašanje i međuljudske poteškoće. Obilježavaju ih i uznemiravanje, propale životne težnje, nevođenje računa o posljedicama vlastitih odluka i ponašanja, financijska nestabilnost te povijest zlostavljanja.
Budući da je utvrđeno kako je navedena ženomržačka skupina sklona nasilju, postali su objekt interesa policije i obavještajne agencije Sjedinjenih Američkih Država jer su desetine žena u SAD-u i Kanadi smrtno stradale u napadima povezanim s incel pokretom.
Možda najraniji i najpoznatiji slučaj okrutnog pohoda jednog muškarca koji je imao problem sa ženama je 22-godišnji Elliot Rodger koji je u svibnju 2014. u blizini kampusa Kalifornijskog sveučilišta u Santa Barbari ubio šest osoba, a najmanje 13 ozlijedio, žena i muškaraca. On je bolovao od akutnog oblika Aspergerova sindroma, a policija ga je prije toga triput imala u evidenciji. Sin holivudskog filmaša bio je naoružan do zuba, a na YouTubeu je ostavio snimku u kojoj priča o svojoj usamljenosti, mržnji spram svijeta i ogorčenosti zbog nepopularnosti među ženama, donosi Slobodna Dalmacija.
S incelima je još povezaniji slučaj Scotta Beierlea (40) koji je 2. studenoga 2018. pucao u studiju za jogu te ubio dvije žene i ranio četiri druge. Ni on nije mogao ostvariti vezu sa ženama, bio je uhićen jer je pipkao žene na javnim mjestima, bio otpušten iz vojske i dobio je otkaz na nekoliko poslova. Roditelji su bili primorani zaključavati vrata svoje sobe kada su išli na spavanje.
Sve su to bili znaci upozorenja da bi mogao učiniti nešto radikalno nasilno. Oni međutim nisu prepoznati. Baš kao ni bilješka koju je ostavio na dan pokolja: "Ako ne mogu pronaći jednu pristojnu ženu s kojom ću živjeti, naći ću mnogo nepristojnih žena s kojima ću umrijeti".
Iste te godine u Torontu u Kanadi Alek Minassian zabio se kombijem u gomilu, pri čemu je ubio deset, a ranio šesnaest ljudi. I on je prije napada ostavio eksplicitnu poruku: "Pobuna incela tek je započela".
Da suludi pohodi incela nisu vezani samo za SAD i Kanadu, pokazuje i slučaj 22-godišnjeg Jakea Davisona koji je u Plymouthu u Velikoj Britaniji 2021. godine ubio petero ljudi, nakon čega je počinio suicid. Među žrtvama je bila i njegova majka te trogodišnja djevojčica, prenosi Slobodna Dalmacija.
Cijeli tekst pročitajte ovdje.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.