Prije više od 500 milijuna godina beskičmenjaci na dnu oceana preživjeli su dva uzastopna odvajanja razmjera DNK - došlo je do ‘greške' koja je na kraju rezultirala evolucijom čovjeka i mnogih drugih životinja", tvrde znanstvenici.
Iz zaključaka znanstvenika na osnovu istraživanja bjelančevine čovjeka može se zaključiti kako je organizam koji je doživio mutacije bio "kopljaš" (Cephalochordata) i tako je došlo do određenja vremena spomenutih mutacija.
Proučavanje tog pitanja objašnjava pojavu i razvoj mnogih bolesti svojstvenih čovjeku, a buduća istraživanja će pomoći u njihovom liječenju i predviđanju.
Znanstvenici su našli i odgovor biološke zagonetke zašto žene žive duže od muškaraca.
Stvar je u malim „energetskim paketima" u ćelijama, koji osiguravaju mutacije opasnije za muškarce nego za žene" - piše "Independent".
Istraživanja su utvrdila kako mutacije (veoma važnih za život) mitohondrija, koje odgovaraju za pretvaranje hrane u energiju, imaju tendenciju nestanka ako predstavljaju opasnost za žene i tendenciju očuvanja ako predstavljaju opasnost za muškarce.
I sve to zato što proces prirodne selekcije igra ulogu samo kod žena, jer dijete nasljeđuje mitohondrije od majke.
Japanski biolog Jutaka Hanazono čvrsto je uvjeren kako će u najskorije vrijeme biti riješen problem deficita donatorskih organa te da će ulogu donatora preuzeti - klonirane ovce!?
Tijekom svojih istraživanja, znanstvenik je u organizmu ovce "odgojio" organe za bolesne čimpanze, koji uspješno funkcioniraju nakon presađivanja.
Prema rečima japanskog znanstvenika, već za nekoliko godina od primata se može prijeći na ljude, a to znači kako ovce mogu postati "živo skladište" za ljude kojima je potrebna transplantacija srca, bubrega kao i kože.
U isto vrijeme, znanstvenici sa Sveučilišta u Kardifu, nakon niza istraživanja, zaključili su kako žvakača guma loše utječe na memoriju i navike pamćenja čoveka. Ona spriječava proces zapisa informacije u mozak.
Ljudi koji su žvakali žvaku teže su pamtili događaje, slova i brojeve u predloženom nizu.
Znanstvenici smatraju kako pokreti kojim je popraćeno žvakanje smetaju mozgu pri pamćenju serije slova i brojeva.Istraživanje govori o tome kako čovjek teško riješava dva i više zadatka istovremeno.