- Država i ekonomija koje očekuju nešto od turizma u lošem su stanju i tragično je za ministra da to negira i dopušta da svi izvještavaju o zaradi od sedam milijardi kada je jasno da to nije zarada – rekao nam je ekonomski analitičar dr. Slavko Kulić.
Fenomenom turizma, kako ga naziva, bavi se pola stoljeća i stoga zna o čemu priča kada tvrdi da turizam donosi više štete nego koristi.
- Troškovi su oko šest puta veći od prihoda, a između 65 i 67 posto prihoda su privatni. Treba se suočiti sa stvarnošću i prihvatiti neke stvari – napominje Kulić.
Kako ne bi sve ostalo samo na ‘katastrofičnim’ riječima, ugledni ekonomist je pojasnio što to ‘izjeda’ prihode.
- Požari, vatrogasci, razne intervencije, onečišćenje… Sve to su troškovi. A najveći problem je smeće, jer smetlišta ne zadovoljavaju uvjete, kapaciteti su im premali za količinu smeća koje se nakupi u sezoni. Stranci ovdje ostaju samo tjedan dana, pritom paze da ne troše puno i iza sebe ostavljaju velike količine smeća – kaže Kulić.
Dodaje i da nitko osim nas nema ministarstvo turizma.
- Turizam nije djelatnost ili aktivnost i zbog toga je tragična činjenica što imamo posebno ministarstvo za to. Tragično je i što se turizam prikazuje kao izvozni proizvod, a on to nije još od 1991. godine. Hrana koju nudimo turistima je također uvozna, a na hrani se zapravo bazira naša ponuda. Jedine usluge koje dajemo su najamni rad, i to ispod cijene – objašnjava Kulić.

Razočaran je što nema bilance i što se ne govori o realnoj situaciji već se ljudima ‘prodaje’ priča o enormnim zaradama koje bi nas mogle izvući iz krize. Isto govori i profesor Ljubo Jurčić, čije su prognoze ipak nešto bolje po ministra Ostojića.
- Turizam nas ne može izvući iz krize, to je jasno, a prihodi od turizma sumnjam da mogu dostići osam milijardi. Istina jest da imamo više gostiju, ali oni manje troše i tu su samo zato jer je situacija u Grčkoj i Španjolskoj izrazito loša – tvrdi Jurčić.
Što se neto zarade tiče, brojke koje daje i nisu toliko loše.
- Dodana vrijednost je oko tri milijarde. To računam prema našem proračunu, čiji je ukupan prihod oko 90 milijardu eura, ali dodana vrijednost je 45 milijardi. To vam je kao da kupite nešto za 300 kuna i prodate za 600. Prihod jest 600 kuna, ali zaradili ste 300 kuna – objašnjava Jurčić.
Poput Slavka Kulića, kaže da su velike štete dio turističke sezone, a spominje sve od požara, policijskih i liječničkih intervencija, smetlišta i onečišćenja. Tu je još i uvoz, stavka koja također ‘uzima’ dio prihoda.
- Rekao bih da pola uvozimo, a pola je naše.
Do kraja sezone je još mjesec dana, od čega svega dva tjedna gužvi kakve viđamo u posljednje vrijeme, nakon čega bi trebale biti poznate sve brojke vezane uz prihode, a uz malo sreće i stvarna bilanca turističke sezone.