Skupljačica romskog kulturnog blaga i predsjednica udruge Romane droma Adaleta e Dinasi iz Zagreba ukazala je na sustavan problem romske djece, a to je pravo na obrazovanje.
- U Hrvatskoj je deklarirano 16 tisuća Roma, ali to nije prava brojka. Pretpostavlja se da ih ima oko 40 tisuća, a službeni podaci Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta govore kako u školu ide četiri tisuće romske djece. Zbog toga me duša boli jer tko ima pravo djetetu oduzeti obrazovanje - zapitala se Adaleta e Dinasi istaknuvši kako je to ozbiljan problem 21. stoljeća jer pokazuje, kako je rekla, pasivnost sustava koji na Rome gleda kao na tradicionalno neobrazovane.
Povod ove tribine bio je Međunarodni dan pismenosti koji se obilježio 8. rujna, a upravo je Romima, posebno Romkinjama, pismenost najčešće uskraćena.

Pozitivni primjeri ohrabruju te je upravo program 'Uspješne Romkinje u Europi' ponudio priliku za upoznavanje žena Romkinja koje su se usprkos strogoj tradicionalnoj sredini uspjele izdignuti iz izolacije, ostvariti se i ugledati svoje snove.
U Narodnoj knjižnici svoj težak životni put ispričala je Marija Aleksandrović iz Novog Sada u medijima poznatija kao 'Pepljuga iz ciglane'. Ona je dio projekta Kalendar 'Uspješne Romkinje u Europi'.
- Taj nadimak sam dobila jer sam se podigla iz pepela kao feniks. Radila sam mnoge teške fizičke poslove. Zbog osjećaja poniženja koje sam doživljavala skupila sam hrabrosti i odlučnosti za školovanjem. Osobna diskriminacija bila mi je poticaj za uspjeh pa sam upisala Filozofski fakultet u Novom Sadu i od tada život mi je krenuo uzlaznom putanjom - prepričala je Marija koja danas čeka rok za obranu doktorskog rada.
Istaknula je kako prepreke na koje Romi nailaze u životu ne trebaju sputavati nego osnažiti ih za dalje jer 'najvažnije je raditi na sebi i ojačati se da bi jednog dana mogli pomoći drugima'.

- U Srbiji u školama još uvijek ima netrpeljivosti i postoje značajne razlike između romske i neromske djece. Mi moramo raditi na tome da ojačamo dijete kada mu netko kaže 'cigane' da to ne bude kraj svijeta. Dijete se mora znati nositi s tim, a mi ćemo poslije utjecati na zajednicu koja će nas prihvatiti - kazala je Aleksandrović nadovezujući se kako je to 'životni put Roma jer i kroz zaposlenje se suočavaju s istim komentarima, a upravo je škola mjesto gdje se treba educirati i ojačati.'
Novinarka iz Skoplja Miridit Salin rekla je nešto više o samoj riječi 'Ciganin'.
- Meni ta riječ osobno ne smeta, ali ne želim se identificirati kao Ciganka. Etimološko značenje riječi je iz grčkog jezika
cignaos što znači prljav, onaj tko laže i krade. Pitam se jesu li samo cigani prljavi i lažljivi? Svatko može biti lažljiv i prljav pa samim tim i Cigan, ali ako znam da ja nisam zašto bih se tako identificirala.
- Romi su poznati po svojoj miroljubivosti, pomiriljivosti i trpeljivosti. Nikad nisu imali pretenziju da ratuju, okupiraju i krše ljudska prava - kazala je Miridit Salin.

Osim životnih priča uspješnih Romkinja prisutni su imali priliku vidjeti kratki film 'Reci NE dogovorenim brakovima'.
Riječ je o filmu koji je prikazao neobrazovane, ali hrabre žene koje su otvoreno govorile o teškom životu jer su ih vrlo mlade udali, čak i prodali, za nepoznate muškarce koji su ih psihički i fizički zlostavljali.
Sugovornice na tribini zaključile su kako se romski identitet ne smije izgubiti jer je to najveća vrednota koju posjeduju.
Glazba, ples, kulturo-umjetnička društva, jezik, i običaji samo su neke od prepoznatljivosti Roma koje treba poštovati i čuvati kao veliko bogatstvo različitosti.